Jump to content
markus383

Przeterminowane piwo

Recommended Posts

Witajcie :)

Macie może doświadczenie z celowym zakupem przeterminowanego piwa? Potrzebowałbym jakieś 20-25L, ale nie wiem gdzie takie kupic po taniości. W hurtowni mogą sprzedawać butelkowane przeterminowane?

 

Wiem, że pytanie dziwne, ale wybaczcie :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie wiem gdzie takie kupic po taniości

Jeden z poznańskich sklepów specjalistycznych sprzedaje przeterminowane butelki jako egzemplarze kolekcjonerskie "w zasadzie nie przeznaczone do konsumpcji". Jeśli jesteś z Poznania, albo jesteś z okolic, albo przejeżdżasz przez Poznań i jesteś zainteresowany wyślij PW i dam Co namiary.

 

Edited by zasada

Share this post


Link to post
Share on other sites

W niektórych "małych" sklepach monopolowych można trafić browar z bliską datą ważności, albo już po dacie po cenie np. 1 zł za butelke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi :)

Będę musial pojeździć po hurtowniach i sklepikach okolicznych w poszukiwaniu złocistego płynu ;) Może trafie na jakieś okazje.

Tak wogole to jestem z okolic Warszawy, wiec do Poznania mam kilka kilometrów, ale dziękuję za propozycje :)

 

Pozdrawiam,

Mateusz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W jaki sposób organy kontroli sprawdzą, że piwo jest po terminie? Kontrole IS odbywają z rzadsza i nie obejmują produktów, tylko warunków przechowywania ich i zaplecza sanitarnego. Więc moim zdaniem sklepy niczym nie ryzykują sprzedając piwa po terminie. Druga sprawa, to że coś jest po terminie nie oznacza, że musi zostać wycofane ze sprzedaży ustawa rozróżnia dwa terminy: 

 

 

1. Termin przydatności do spożycia, zapisywane jako "należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok"

Data po upływie której środek spożywczy traci przydatność do spożycia. Jest on podawany w przypadku środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie, łatwo psujących się. Dotyczy przede wszystkim mięs, wędlin i produktów mleczarskich. Data oznaczona napisem „należy spożyć do…”, jest datą graniczną, po przekroczeniu  której, nie należy spożywać danego produktu, gdyż stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

 
2. Data minimalnej trwałości, oznaczana jako „najlepiej spożyć przed” albo „najlepiej spożyć przed końcem”
 Data, do której prawidłowo przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. Dotyczy produktów suchych np.  kasz, makaronów. Nie oznacza to, że po przekroczeniu daty jest on niebezpieczny dla zdrowia. Dokładnym znaczeniem daty minimalnej trwałości jest to, że po upływie terminu ważności producent już nie gwarantuje, że produkt będzie utrzymywał tę samą jakość, którą ma produkt świeży. 
 
Znajomość okresu trwałości  produktu  spożywczego pozwoli na jego lepsze wykorzystanie i może uchronić żywność przed zmarnowaniem.

 

Piwo podlega temu drugiemu podpunktowi i sklepy, wcale nie muszą go wycofać z tego co obserwuję. Często piwa po dacie są przeceniane o ponad połowę i wyprzedawane przez sklepy i hurtownie, więc warto się zapytać po prostu u nich. Trzeba rozróżniać tak podstawowe rzeczy.

Edited by Undeath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwo i data przydatności ... kiedyś ze znajomymi odnaleźliśmy w mojej piwnicy kaste piwa z przekroczoną datą o pół roku. Smakowało tak samo, może kopało nieco słabiej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.