Skocz do zawartości

Fermentacja burzliwa - czas


czara6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

o 02.30 rano 26 grudnia zadałem drożdże do warki przeniczniaka z puszki i od kilku godzin już nie bulgota. Czy to możliwe że fermentacja się skończyła (temperatura w fermentatorze 24 °C) ?

 

1. piany już prawie nie ma

2. pachnie i wygląda jak piwo :)

Edytowane przez czara6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak warzysz górniaki to nie przeszkadza 21/22°C .

No optymalna temperatura to 18c, powyżej 23c. Mogą sie zaczac pojawiać dziwne posmaki w usa określane jako smaki gumy balonowej.

W aleach smaki owocowe spowodowane gorąca fermentacja mogą zbytnio zdominować bukiet smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż żonka lubi jak jest nahhajcowane w mieszkaniu (21/22 °C ) więc nie mam wyboru taka temp. musi być :beer:

Uważacie że powinienem się postarać o niższą na czas fermentacji?

Czy tak krótki czas fermentacji ma negatywny wpływ na piwko?

Aby w zimie uzyskać niższą temperaturę fermentacji od tej która jest w mieszkaniu, stawiam fermentor

w rogu przy ścianie zewnętrznej i od strony pokoju osłaniam go kartonem (można jeszcze przykryć kocem).

Temperatura w fermentorze potrafi się obniżyć nawet o 2-4°C . SPRAWDZONE :beer::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zacierałem pierwszy raz warkę (słód pilzneński,Marynka,Lubelski i drożdże Safale S-04). Drożdże zadane wczoraj o 6 rano (temperatura brzeczki 26, rehydratacja drożdży 0,5h 26stopni). O 16tej ruszyło, piana na 2-3 cm. Fermentator stoi pod drugim więc dałem rurke boczną.Bulgotanie było częste,ale nie tak gwałtowne jak przy klasycznej rurce. Poszedłem na noc do pracy, wróciłem i...cisza. Piana opadła i widać osad nad lustrem brzeczki. Temperatura w pomieszczeniu ok.21.Czy popełniłem jakiś błąd, czy tak może być przy tej bocznej rurce i przy tych drożdżach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balingomierz prawdę Ci powie.

Już mierzyć po 1 dniu?

Wszystko OK. Jedyny błąd jaki popełniasz to temperatura fermentacji. 26C to jak dla mnie zdecydowanie za dużo.

Fermentacja w 21 stopniach..drożdże zadane przy 26...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że tak. Z Twojego posta zrozumiałem, że temepratura otoczenia 21C a brzeczki 26C. Ja tam każdemu swojemu piwu daję na burzliwej spokój na równy tydzień, mimo że przeważnie fermentacja kończy się o wiele wcześniej. Pomijając samą fermentację jeszcze jest kwestia rozkładu diacetylu itd. Tydzień leżenia żadnemu piwu nie zaszkodzi a być może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja z "bulkaniem" też dosyć dziwna. Drożdże zadałem w sobotę o 8:00 na następny dzień zauważyłem, że utworzył się charakterystyczny pasek osadu tak ze 3cm nad lustrem brzeczki, ale w rurce cisza. Dopiero dziś rano jak pokręciłem fermentorem tj. 48h po postawieniu na fermentację to zaczęło bulgotać bardzo żwawo. Położyłem się spać (nocki mam akurat) i jak zajrzałem o 15 to znowu spokój. Mam nadzieję, że wszystko ok. W sobotę zmierzę blg. zobaczymy co z tego będzie.

Startowe blg podchodziło pod 14 do ilu powinno zejść? Drożdże to US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bulkania był poruszany już tyle razy, że nie wiem jak ktoś jeszcze może o nie pytać :roll:

Jak ktoś nie ma doświadczenia jak ja i bulkanie ucicha po 16h to chce się upewnić, że wszystko z piwkiem będzie ok.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.