Skocz do zawartości

Pierwszy pils fermentuje ! kilka pytań....


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Vettis a możesz mi to rozpisać jakoś bo nie bardzo potrafię się posługiwać takim kalkulatorem , ostatnio dałem 10 kg pilzneńskiego + 1 kg carapils , czyli teraz powinienem dać 8kg pilzneński + 2 kg monachijski + 1 kg carapils tak ? o to ci chodziło ? 40 gram magnum dawałem i goryczka bardzo fajna i taka raczej mi wystarczy , czy ten aromatyczny chmiel też wpłynie na goryczkę ?

Pozdrawiam siwy99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vettis a możesz mi to rozpisać jakoś bo nie bardzo potrafię się posługiwać takim kalkulatorem , ostatnio dałem 10 kg pilzneńskiego + 1 kg carapils , czyli teraz powinienem dać 8kg pilzneński + 2 kg monachijski + 1 kg carapils tak ? o to ci chodziło ? 40 gram magnum dawałem i goryczka bardzo fajna i taka raczej mi wystarczy , czy ten aromatyczny chmiel też wpłynie na goryczkę ?

Pozdrawiam siwy99

 

Nie wiem jaką masz wydajność, ale z tego powinno ci wyjść około 55l 11,2-11,5°Blg (przy wydajności 78%)

 

8kg - pilzneński

2kg - monachijski

1kg - carapils

 

W załączniku masz chmielenie, nie wiem jakie masz A-A% chmielów, więc sobie zrób korektę na alakwasy, ale IBU pewnie się zmieni nie znacznie.

IBU_Rager_Tinseth_v2.xls

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużej różnicy w odfermentowaniu nie powonno być, ale pils nie moze być zbyt "gęsty".

Gęstwa tak wygląda. Wystarczy że dodasz 1-1.5 słoika na 55l. Pamiętaj żeby temeratura gęstwy byla zbliżona do temperatury brzeczki do której bedziesz ją dodawał.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię to pytanie ! "Robiłeś kiedyś pilsa.? " ! :)  przepraszam że raz poruszam temat warki którą mam warzyć a za chwilkę pisze o  tej która już  jest , wczoraj zlałem na cichą bo od 5-ciu dni nie spadało blg i ostało się na 3 ! koledzy podpowiadali mi że powinienem zrobić przerwę diacetylową czyli na dwa dni podnieść temp. o 2 stopnie (chyba dobrze zrozumiałem ), więc zlałem piwko z nad drożdży , do fermentorów  przedostało się trochę drożdży w postaci takiej delikatnej mgiełki ,zatkałem fermentory pokrywą bez otworów a tu rano pokrywy tak wydęte jak by miały zaraz wybuchnąć ! czy to sprawa podniesienia temp o dwa stopnie ? jutro rano przenoszę fermentory do lodóweczki i ustawiam ponownie 10 stopni .

Pozdrawiam siwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanie odnośnie zacierania , podczas zacierania      mojego   pilsa sugerowałem sie zasadą że 3 części wody do jednej części słodu , dałem 35  litrów wody i 11 kg słodu , zacier był strasznie gesty , wysładzanie trwało długo dolałem ok 25-30 litrów wody żeby spadło do 2 blg , pytanie czy błędem by było na początku dać więcej wody do zacierania  np.45 litrów a później mniej do wysładzania ? jak to wygląda z praktycznej strony ?

pozdrawiam siwy

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Ilo%C5%9B%C4%87_i_rodzaj_wody

 

NIe jest to problemem, oczywiście zależy o jakiej ilości mówimy. Ja zwykle zacieram 1:3.5, niektórzy nawet 1:4. Ale lepiej wysłodzić troszkę więcej niż zacierać w za dużej ilości wody, bo jak wlejesz dużo wody do zacierania i później wysładzasz do 2 blg, to możesz zostać z za dużą ilością rzadkiej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem zacieram 1:2,5 a nawet odrobinę mniej (mały gar, większe zasypy) i da się to zrobić :) Gęsty zacier nie jest aż tak gęsty po zatarciu i wygrzewie (78C), nie miałem jeszcze problemów z filtracją na sraczwężu.

 

Co do poprzedniego pytania - tak, po podniesieniu temperatury na przerwie diacetylowej fermentor zacznie puchnąć - z piwa uwolni się po prostu część CO2 (im wyższa temp. cieczy, tym niższa rozpuszczalność). Ma to również wpływ w późniejszym etapie na nagazowanie - jeżeli trzymasz cały czas fermentację w niższej temperaturze, to musisz dać mniej surowca do refermentacji. Jak będziesz liczył w kalkulatorze nagazowanie, to w polu temperatury piwa podajesz najwyższą, w jakiej piwo się znalazło, aby ustalić jaka jest zawartość CO2 przed dodanie surowca.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robił, przyjrzyj się dobrze recepturze ;)

http://www.netdo.pl/beerworks/011-lagerek/

To przepraszam SZACUN! ;)

 

Nie bez powodu o nim nie wspominałem.

Nie robiłem pilsa, to piwo gdzieś w okolicach stylu pils... A nawet jeśli to zakwalifikować, to fakt, że raz robiłem nie znaczy, że się na tym znam, ale mam swoje opinie o tym na podstawie innych piw jakie piłem w tym stylu i myślę. Myślę, że daje mi to jakieś podstawy do własnych opinii.

A w opisie umieściłem też info dlaczego więcej dolniaków nie robiłem ;) - nie mam warunków do tego.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.