Jump to content
Sign in to follow this  
Wiatrol

Pierwsza APA

Recommended Posts

Witam zabieram za zrobienie American Pale Ale

Mam po 50g chmielu

Cascade

Citra

Amarillo

Jakie czasy chmielenia polecacie ?

Citre bym sypał na 5 minut albo po wyłączeniu palnika jest najbardziej aromatyczna z tych chmieli reszta wedle uznania tzn w zależności od tego co chcesz osiągnąć, czy idziesz bardziej w smak/aromat czy w goryczkę ;) 

Rzucaj jak najpóźniej, tak tylko żeby osiągnąć zamierzone IBU. Na 60 minut możesz sobie całkowicie odpuścić, zacznij od 45', a nawet 30' i tak nawet co 5' możesz rzucać garstkę. 

Do APA masz o polowe chmoeli za duzo :) do IPA by ci wystarczylo :)

Wrzuc citre na goryczke bo ma najwiecej alfa kwasow, wylicz sobie ibu na tyle ile chcesz miec w piwie i sypnij. z tego co ci zostanie sypnij 20% na 10 min gotowania. jakies 50_60% sypnij po wylaczeniu palnika. Reszte na 3dni na zimno. Chuba ze na zimno bedziesz chmielil w b nisliej temp wtedy na 5 dni.

Chmieli do apa nie masz za dużo, Masz w sam raz. na gorączkę citre, tak żeby z 40 - 50 ibu osiągnąć, potem na wyłączony palnik po 25 amarillo i cascade, reszta na zimno na 7-9 dni, pamiętaj żeby nie przesadzić ze slodami karmelowymi.

Citra miała najlepszy aromat wiec ją zostawilem na koniec przynajmniej mi sie bardzo podobał

Po przeczytaniu różnych receptur APA i IPA niewiem co wymysliłem ale napewno to wypije :-)

60' cascade i amarillo po 30g

15' cascade, amarillo, citra po 10g

5' cascade, amarillo, citra po 10g

30g citra na zimno 5 dni

Drożdże BREW GO 02 , temp fermentacji raczej 21 stopni tak żeby nie wkładać fermentatora do lodówki.

Jak myślicie to jeszcze APA czy już IPA

Jak myślicie to jeszcze APA czy już IPA

a to o tym chmielenie stanowi tylko? ;)

Pytanie dotyczy tylko chmielenia ;-) ogólnie chodzi o to czy nie przegiołem i czy wypije ze smakiem bo lubie dużo chmielu czy z przymusu bo szkoda wylać :-)

Jeśli nic innego nie zawalisz to wypijesz ze smakiem. Większym lub mniejszym, ale zdecydowanie ze smakiem.

Trudno jest samym chmielem zepsuć piwo.

Jednak jak na APA to moim zdaniem te 60g chmielu na 60' to przesada. Lepiej wrzucić to na 45' lub nawet na 30'. Nawet smak powinien być lepszy bo mniej tanin z chmielu się uwolni.

Chyba, że decydujesz się na IPA, to wtedy wyższy ekstrakt.

Ja nie liczę IBU, ja tylko staram się porównywać z tym ile sam sypię i robię jakąś przybliżoną, szacunkową poprawkę na alfa-kwasy.

Mam nadzieję, że nie napisałem głupot, bo jak zwykle nie chce mi się szukać źródeł wiedzy, a pamięć bywa zawodna.

Na warkę ~20 litrów przy założeniu, że ma to być APA 11-14 blg:

60' - 10g z każdego

whirlpool poniżej 70C - 10g z każdego

na zimno (2-3 dni) - 30g z każdego