Skocz do zawartości

fermentacja porteru bałtyckiego


Pancho

Rekomendowane odpowiedzi

Tego nie doczytałem, a myślałem że B: 7 dni, sory, ale co to za burzliwa z 9 do 7.

 

Na cichej z 9 do 7 blg zeszło.

 

 

 

Przepraszam podszedłem od dupy strony i naprawdę nie wiem dlaczego umknął mi początek wątku. Nie wiedziałem o początkowym balingu. Przepraszam.

 

Spoko.

 

Też moje ostatnie zdanie nie miało być "psztyczkiem", czy atakiem.

Edytowane przez Pancho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się czy ilość chmielu... ma wpływ na goryczkę.

??????WTF????

Dzięki za odpowiedz. Wiem że ilość ma wpływ ale chciałem się dowiedzieć czy czas gotowania też ma wpływ czy wystarczy tylko zmniejszyć ilość i nastepna wyjdzie dobra. Wg. przepisu miała być mniej goryczkowa stąd moje pytania gdzie jest przywczyna. Edytowane przez 511201
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanawiam się czy ilość chmielub czy długość gotowania ma wpływ na goryczk

To oczywiste, że oba te czynniki mają wpływ. Oczywiście pod warunkiem, że chodzi o długość gotowania z chmielem.

 

Jednak degustowanie piwa przed zabutelkowaniem i refermentacją daje zwykle zupełnie inne wrażenia, niż degustowanie gotowego piwa. Jeszcze bardziej gorzka jest brzeczka przed fermentacją :) Spróbuj sobie kiedyś tego osadu drożdżowego na ściance fermentora po zlaniu piwa - u mnie zawsze jest bardzo gorzki i myślę, że część goryczki zostaje właśnie tam :)

 

Tak więc jeżeli przy rozlewie było trochę za gorzkie, to po butelkowaniu powinno być w sam raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się czy ilość chmielub czy długość gotowania ma wpływ na goryczk

To oczywiste, że oba te czynniki mają wpływ. Oczywiście pod warunkiem, że chodzi o długość gotowania z chmielem.

 

Jednak degustowanie piwa przed zabutelkowaniem i refermentacją daje zwykle zupełnie inne wrażenia, niż degustowanie gotowego piwa. Jeszcze bardziej gorzka jest brzeczka przed fermentacją :) Spróbuj sobie kiedyś tego osadu drożdżowego na ściance fermentora po zlaniu piwa - u mnie zawsze jest bardzo gorzki i myślę, że część goryczki zostaje właśnie tam :)

 

Tak więc jeżeli przy rozlewie było trochę za gorzkie, to po butelkowaniu powinno być w sam raz :)

 

 

OK dziękuję za pomoc .Już się bałem że coś źle robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gotowych recepturach trzeba sprawdzić przed gotowaniem czy mamy odpowiednią ilość brzeczki o odpowiednim ekstrakcie, żeby po gotowaniu pozostało tyle, ile zakłada receptura. Z wydajnością bywa różnie i czasami wyjdzie więcej lub mniej niż było w recepturze i trzeba korygować chmielenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.