Skocz do zawartości

Piwo miesiąca: Styczeń 2010


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chyba tak, Dori, wyglada na to ze wygral Czeski pilsner!!!!. :)

Więc czas zabrać się za warzenie :) Ja albo poczekam na większe mrozy, albo na zwolnienie któregoś styropianowego pudła. Temperatura w piwnicy niestety nadal 13°C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie jakie drozdze wybrac do tego piwa i spoczatku chcialem uzyc W 34/70 (bo mam saszetke w lodowce) ale pomyslalem sobie, ze moze jednak lepiej uzyc drozdze do czeskiego lagera, zeby zachowac autentycznosc smaku. Kupilem wiec WLP802 i zrobilem staretera. Chyba bede warzyc to piwo w czwartek, wiec starter bedzie gotowy ;D

 

 

2s12jq9.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Coder w Polsce taka butla nazywa się damka/dama, na Słowacji i w Czechach można w niej kupić winko. W Bierdronce także. Moim zdaniem pustych butli nie opłaca się kupować :) Powinieneś dopasować zwykły korek silikonowy z rurką fermentacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 1-szy poszedł brown ale w wersji mojej (polskiej).

Prezesie w tym miesiącu warzymy pilsa, brown ale przepadł w głosowaniu. Warzyć oczywiście możesz brown ale, ale w tym wątku jednak powinniśmy się skupić na pilsie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Coder w Polsce taka butla nazywa się damka/dama, na Słowacji i w Czechach można w niej kupić winko. W Bierdronce także. Moim zdaniem pustych butli nie opłaca się kupować :) Powinieneś dopasować zwykły korek silikonowy z rurką fermentacyjną

Te growlery interesują mnie o tyle, ze podobno można do nich nalać piwa z kega i gdzieś zabrać, bez wielkiej straty nagazowania, ciekaw jestem jak to działa w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta butla się nazywa growler czy jakoś tak?

Czym ja zatkałeś, to nie jest zwykły airlock?

Tak, te butle nazywaja tu growlers i to jest zwykly airlock. Butla jest wielkosci 4 L (1 Gal) i nadaje sie na "wynos" domowego piwa z kegow. Tzn. gazu ci wystarczy na 2-3 godziny, potem piwo bedzie cieple i bez gazu. Ja zwykle zabieram ten growler ze mna na gry pokerowe do kumpli, i piwo jest dobre do picia przez ok ~2-4 godziny (w zaleznosci od temp) i ten czas ci wystarcza na taka okazje (po paru godzinach piwo jest tylko wspomnieniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie nad receptura do czeskiego pilsa. Czy moze uzyc 100% chmieli zateckich (Saaz) w tym piwie? Czy moze dodac inne chmiele na goryczke, zeby smak Zateckiego nie byl za bardzo obezwladniajacy?

Prawde mowiac ten rodzaj piwa nie jest jednym z moich ulubionych, ale jak sie zdecydowalem zeby to uwarzyc, to chce sie utrzymac w miare blisko oryginalu.

Co bys powiedzial na cos takiego:

~ 5 kg pilsner

~ 1 kg wiedenski

~ 0.5 kg monachijski

 

45 g zatecki 60 min

30 g zarecki 30 min

30 g zatecki 5 min

 

Drozdze WLP802

Co myslisz o tej recepturze?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oryginał, to raczej bez wiedeńskiego. Jeśli chodzi o chmiele to jak najbardziej możesz użyć tylko Saaza. Czesi polecaj też użycie razem z Saazem chmielu Premiant.

 

 

Od razu zaznaczę, specem od pilsów nie jestem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego jest podobny Premiant?

Do czego podobny tego nie wiem, ale jest to chmiel goryczkowy, o czystym profilu i niepozostającej goryczce. Pewnie można go zastąpić większością chmieli goryczkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego jest podobny Premiant?

Zerknij tutaj - podstawowa charakterystyka http://www.bohemiahop.cz/eng/hop_varieties.html oraz szczegółowa specyfikacja (pdf)

 

Premiant daje goryczkę, hmm - jakby to nazwać... Szybko przechodzącą w smaku. Inna niż Marynka, albo Magnum, chyba trochę lżejsza, ale mimo wszystko odczuwalna gdzieś na końcu. Taką którą pamięta się tylko do następnego spróbowania piwa. Brak mi niestety słownictwa opisującego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 1-szy poszedł brown ale w wersji mojej (polskiej).

Prezesie w tym miesiącu warzymy pilsa' date=' brown ale przepadł w głosowaniu. Warzyć oczywiście możesz brown ale, ale w tym wątku jednak powinniśmy się skupić na pilsie :)[/quote']

nie mam warunków na dolniaki, ale jak dotrą nottinghamy to mogę się pokusić o próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz do pilsnera zadałem drożdże Munich Lager. Taki mały eksperyment.

Będziesz z nich zadowolony. Najbardziej mi podchodzą.

 

Jak można wyczytać, u mnie dziś się warzy i będą warzone Pilsy jeszcze kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj przelaliśmy naszego Pilsa na cichą. W ciągu trzech tygodni odfermentował do ok. 3,5°Blg. Młode piwo w smaku świeże i orzeźwiające. Na cichej postoi ok. 2 tygodni.

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie uwarzyłem to piwo dzisiaj.

 

wybrałem taką recepturę:

 

 

 

?Budejovice'

 

Warka: 21L

 

OG: 1.054 (13.4 P)

 

IBU: 40.1

 

SRM: 4

 

Wydajność: 72%

 

 

 

Zasyp:

 

9 lbs. (4 kg) Pilsner

 

1 lbs. (0.45) kg Wiedeński

 

0.5 lbs. (0.23) kg Monachijski

 

0.5 lbs. (0.23) kg CaraPils

 

 

 

Chmiel:

 

1 oz (28g) żatecki 60 min

 

1 oz (28g) żatecki 45 min

 

1 oz (28g) żatecki 30 min

 

1 oz (28g) żatecki 10 min

 

 

 

Drożdże: White Labs WLP802 Czech Budejovice Lager (starter)

 

 

 

Zacieranie:

 

15 min 131*F (55°C)

 

dekokcja

 

45 min 155*F (68°C).

Ok, mam 5kg słodów i 16L wody. Zacieram w 55°C, 15 min. w garze warzelnym, dekokcja osobno w kuchni, później warkę podgrzewam do 68°C (jeżeli dekokcja nie podniesie temperatury wystarczająco) i przelewam brzeczkę do coolera (lodówka turystyczna) na przerwę 68°C, 45 min. W tym czasie mogę użyć gar warzelny na podgrzanie wody do wysładzania.

 

25zs9cz.jpg

 

 

 

Wysładzanie ciągłe. Woda do wysładzania spływa z wiadra na górze poprzez lodówkę turystyczną do kadzi warzelnej.

 

2w329uv.jpg

 

 

 

Tym razem zamiast ?prysznica? z rurki PCV użyłem zwykłą folię aluminiową aby nie robić ?dziur? w słodzie.

 

161hil0.jpg

 

 

 

 

 

Gotowanie i chmielenie (w moim zagraconym garażu :( ). Przy rozkładzie chmielenia co 15 min worek na chmiel sie przydaje :(

 

2v7vzbn.jpg

 

 

 

Chłodzenie (w pralni, woda z chłodzenia będzie użyta w pralce :D )

 

2evw86s.jpg

 

 

 

Piwo w fermenterze po dodaniu drożdży ze startera:

 

v8ptw0.jpg

 

 

 

Całość mi zajęła 5.5 godziny, razem z posprzątaniem. Wydajnośćć mi wyszła 72%, czyli mam 13.4 Plato.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.