Skocz do zawartości

Mały ekstrakt pomimo dobrego zacierania


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dziś uwarzyłem swoją drugą warkę z zestawu Dry Stout 12BLG na słodach z Browamatora. Zacieranie nazwał bym idealnym, temperatura przez 45min spadła z 67 do 65 stopni, po tym czasie próba jodowa wyszła negatywnie. Wrzuciłem zatem słody ciemne i zacierałem jeszcze 10 min w 72 stopniach. Po tym czasie zrobiłem mash-out do 77 stopni i przelałem wszystko do wiadra z wężykiem z oplotu. W brzeczce przedniej było 10BLG ale po przefiltrowaniu wszystkiego brzeczka ma już tylko 6BLG. Zauważyłem jednak że wyszło mi mało wody bo zaledwie 10L (robiłem z połowy składników a zestaw jest na 20). Ostatnim razem miałem 12 żeby były 2L na odparowanie. Wydaje mi się że nalałem odpowiednią ilość wody do zacierania i wysładzania. Lecz mogłem nalać nieco za mało do zacierania. Czy to może być powodem słabego ekstraktu? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zacieranie nie przebiegło zgodnie z planem. Wg mnie po 45min temperatura powinna spaść więcej niż 2°C (chyba że masz idealnie izolowany garnek, bo w lodówce turystycznej chyba nie zacierałeś) albo termometr coś przekłamuje.

Mi spada maksymalnie 2 stopnie w ciągu 60 minut. Gar tylko przykrywam kocem. Ile trwało wysładzanie? Jaki ogólnie zasyp? Potrzeba więcej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie z wysładzaniem problem tylko z zacieraniem. Brzeczka przednia 10 blg? U mnie standardowo w zasypach na 12-13blg końcowego brzeczka przednia ma ok 19-20blg. Obstawiam że termometr przekłamuje albo standardowo pomiar gorącej brzeczki bez wystudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się balingometr pękł a na dodatek prawdopodobnie od samego początku pokazywał zakłamane wartości (ok 7BLG w roztworze 10g cukru na 90ml wody). Z powodu braku doświadczenia myślałem że w piwie będzie się zgadzać. Niestety teraz jestem pozbawiony danych na temat mojego piwa, mam nadzieję że ekstrakt będzie wyższy niż pokazywał balingometr ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.