Jump to content
Sign in to follow this  
Lili

Ilosc słodu zakwaszającego

Recommended Posts

Witam ph wody której używam wynosi 6.0 .to ile mam dodać słodu zakwaszającego żeby obniżyć ph zacieru do poziomu np 5.6.? czy jest gdzieś kalkulator gdzie można by wyliczyć ile należy dodać środka zakwaszającego w moim przypadku jest to słód zakwaszający .Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

 

Ogólnie do wyliczenia pH będzie trzeba uzupełnić cały ten malt bill w Grist Info. Potem, w tej samej zakładce, masz możliwość wybrania z listy typu słodów "aciduated malt" - wystarczy to tam wpisac. Oczywiście wcześniej trzeba ustawić ilość i pH wody w Source Water.

 

Ewentualnie możesz też wpisać taki słód w zakładce Acid Additions (ostatnia opcja, Acidulated Malt *).

 

Tyle tylko, że przy tak niskim pH wody raczej nie będzie potrzeby stosowania słodu zakwaszającego ani innych dodatków - pH powinno ustabilizować się w odpowiednim zakresie z samego słodu. Ten sam kalkulator pokazuje, że nawet przy zasypie 100% pilzneński pH jest na poziomie ~5,7, a więc ok.

Edited by ThoriN

Share this post


Link to post
Share on other sites

pH wody to mało ważny parametr, dużo ważniejsza jest ilość składników mineralnych w niej rozpuszczonych. Zależnie od nich jest różna zdolność buforująca wody. I tak woda destylowana ma pH około 8, ale bardzo szybko je zmienia nawet wskutek rozpuszczania się co2 w niej z powietrza - tak małe ilości wystarczają do spadku pH. Natomiast woda mocno zmineralizowana, twarda, wymaga rozpuszczenia dużo większych ilości kwasu, aby uzyskać takie samo pH.

 

Z wiki:

 

Dodam, że pH wody jest mało istotne, bo w zalezności od właściwości buforujących minerałów zawartych w wodzie, po wrzuceniu słodów pH będzie czasem spadać jak kamień, a czasem ledwo drgnie. Dla celów piwowarskich wprowadzono lepszy miernik jakości wody: alkaliczność rezydualną.

 

Alkaliczność rezydualna

Tak naprawdę istotna jest tzw. alkaliczność rezydualna, czyli to co pozostaje po starciu kationów (głównie Ca i Mg, twardości wody) z anionami (głównie HCO3, ale też SO4, Cl, to jest alkaliczność wody). Można ją dokładnie wyliczyć znając zawartość powyższych minerałów w wodzie i dopasować do naszego piwa, robią to obpowiednie programy. Alkaliczność rezydualna powinna być równa 0 (neutralna woda) tylko dla piw b. jasnych, dla piw ciemnych lepiej zostawić sporo alkaliczności w wodzie, gdyż będzie ona miała za zadanie zneutralizować kwaśność wprowadzoną przez ciemne słody.

Orientacyjne zakresy alkaliczności (w jednostkach "jako CaCO3") to:

  • dla piw jasnych -50 do 0
  • dla piw bursztynowych, brązowych 0-100
  • dla piw ciemnych 100-200
Edited by bart3q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.