Skocz do zawartości

Bank drożdży


Saladyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym założyć taki bank w związku z tym mam kilka pytań:

  1. Czy do zaszczepienia mogę użyć np. gęstwy po 3 miesięcznym altbiterze za jakiś czas będę chciał; uwarzyć kolscha czy taka przeczepiona gęstwa będzie się nadawała?

  2. Na czym polega przeszczepianie drożdży czy np. jeżeli będę chciał uwarzyć kolscha za jakieś pół roku ( z tego co wyczytałem drożdże na skosach wytrzymują ok 3 miesiące) to co wtedy namnażam drożdże z takiego skosu a następnie znowu nanoszę je na skos i trzymam kolejne 3 miesiące czy muszę uwarzyć piwo by pozyskać je z gęstwy ?

     

    Sorry jeżeli napisałem post laickim językiem ale zależny mi na jak najdłuższym przechowywaniu danego szczepu z góry dziękuje za ewentualne podpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skosy najlepiej robić ze swieżej fiolki (saszetki), a nie z gęstwy która cholera wie w jakiej jest kondycji, co do przechowywania to poł roku spokojnie dadza radę, nie muszisz robic piwa zeby przeszepić drozdze, lepsze od fiolek są  sterylne pojemniki na mocz, gddzieś na forum opisałęm jak to robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak to robisz ,klasycznie, czyli pobierasz drucikiem,przenosisz do innej probówki z brzeczką i potem z tej mikrowarki pobierasz drucikiem i przenosisz na nowy skos.

Moja wersja to zapodanie strzykawką brzeczki do pojemika na mocz w kórej są  drożdże na agarze  i tak zrobienie miniwarki (drożdze muszą wystartować), potem pobranie strzykawką paru kropel i zakroplenie  na następny pojemnik na mocz z agarem.

Całą operację przeprowadzasz za pomocą strzykawek przez wypaloną dziurkę w zakrętce, potem tą dzurę zaspawujesz kawałkiem zakretki i rozgrzanym drutem, gwożdziem, czy czym tam wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne opracowanie o banku drożdży znajdziesz tutaj. http://www.browar.biz/artykuly.php?id=110 Fakt można obecnie parę uproszczeń zastosować, ale technologia zostaje bez zmian. Ja bym się na twoim miejscu zastanowił czy jest generalnie sens tego... Jak warzysz co pół roku to lepiej kupić nowe drożdże i nie oszczędzać na tym. Drożdże do skosu zawsze muszą być z saszetki albo fiolki nigdy nie z gęstwy, która już czysta mikrobiologicznie nie jest i oprócz czystych drożdży w skosie zamrozisz sobie też bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no piwo robię częściej ale akurat kolscha  ewentualnie altbitera (drożdże wyeast kolsch) zamierzam ważyć za jakiś czas teraz z racji na pogodę będę robił lagery. Dlatego zależy mi na tym by jak najdłużej przetrzymywać drożdże na skosach i dowiedzieć się jak wygląda przeszczepianie ze skosu na skos  bo akurat w artykule naczelnika nie jest to opisane. Pozdr  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no piwo robię częściej ale akurat kolscha  ewentualnie altbitera (drożdże wyeast kolsch) zamierzam ważyć za jakiś czas teraz z racji na pogodę będę robił lagery. Dlatego zależy mi na tym by jak najdłużej przetrzymywać drożdże na skosach i dowiedzieć się jak wygląda przeszczepianie ze skosu na skos  bo akurat w artykule naczelnika nie jest to opisane. Pozdr  

 

Na wykładzie we Wrocku, jak nam prezentował bank drożdży wykładowca, to mówił, że przeszczepia się z skosu do skosu normalnie elzą. On jeszcze robił taki trick że jedne drożdże dawał do 2-3 skosów miał pewność że nawet jak jeden mu się zakazi skos albo obumrze to ma dwa w zapasie. Spoko rozumiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem bank drożdży dla zabawy: szalka Petriego na brzeczce z żelatyną. Drożdże US04 przetrzymały pół roku w lodówce na tej pożywce i ruszyły z kopyta. Warzę już 3 warkę na nich i piwa wyglądają mega dobrze. Skosy szlag trafił, polecam szalki.

Możesz bardziej szczegółowo opisać proces chomikowania a potem przygotowywania drożdży do ponownego użytku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem bank drożdży dla zabawy: szalka Petriego na brzeczce z żelatyną. Drożdże US04 przetrzymały pół roku w lodówce na tej pożywce i ruszyły z kopyta. Warzę już 3 warkę na nich i piwa wyglądają mega dobrze. Skosy szlag trafił, polecam szalki.

Szalka nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania , jedynie do analizy i selekcji kolonij drożdżaków , ale skoro ciebie odpowiada to oki . Druga sprawa to żelatyna , średnio to pasuję do hodowli drożdżaków , używa się  przecież agaru , czyli to co stosowane w labach przez zawodowców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam biologicznych probówek z zakręcanymi korkami , jak nie masz takich to zwykły bandaż z watą zwinięty i ciasno wsadzony do probówki też daje rady , byle sterylnie to wszystko mieć . Na wierch dajesz folię aluminiową i jest dobrze ( folia przykrywa całą górę probówki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.