Skocz do zawartości

Lager a la Heineken


demonik83

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób coś takiego:

 

100% pilzneński,
zacieranie w miarę na wytrawnie,

15g-20g Marynki na 60 minut, drożdże lagerowe nie akcentujące słodowości np W-34/70

Ewentualnie możesz z 10% cukru stołowego w zasypie dać.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Tak poważnie, to chyba będzie dobrze, właśnie skończyłem warzyć milda i dałem 15g co powinno dać 17 IBU, a ten Heineken to chyba ma te 20IBU ;)

 

edit

zrób 64°C- 40', 72°C-20'

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra... jeszcze skunksa będzie brakować w tym "klonie" 

 

P.S. z tym pilsem to też Was trochę ponosi chyba, z 50-70% to może i tak, ale reszta to najprędzej syrop glukozowo fruktozowy ;-)

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, że Heineken jest nieco estrowy (konkretnie bananowy) i jak ostatnio miałem wątpliwą przyjemność picia go to uznałem, że coś faktycznie jest na rzeczy. Tak więc odrobinę wyższa temperatura fermentacji chyba nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które to lagery koncernowe nie są estrowe? ;)   Heineken wg mnie jest dość czysty, niedawno wąchałem chyba Harnasia to banany jak w weizenie.

Zresztą demonik83 chyba nie ma jakiegoś dużego doświadczenia z lagerami to i tak zbyt czysto nie będzie.

 

 

Dobra, dobra... jeszcze skunksa będzie brakować w tym "klonie" P.S. z tym pilsem to też Was trochę ponosi chyba, z 50-70% to może i tak, ale reszta to najprędzej syrop glukozowo fruktozowy ;-)

Tak, skunks jest bardzo ważny, więc butelki które będą dla kolegi to koniecznie zielone i na 10 min na pełne słońce.

Oryginalnie pewnie tak ale w domu tak dużo cukru bym nie dawał mogą być problemy z fermentacją.

 

PS

 

 

uważyć

Wg mnie ten temat to pewnie podpucha ale jak nawet to może ktoś, kiedyś będzie chciał uwarzyć takie piwo aby rzeczywiście jakiemuś tyskopijcy utrzeć nosa, sam się zastanawiałem nad uwarzeniem czegoś takiego ale jest jeszcze tyle pięknych stylów których nie warzyłem ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które to lagery koncernowe nie są estrowe? ;)   Heineken wg mnie jest dość czysty, niedawno wąchałem chyba Harnasia to banany jak w weizenie.

Moim zdaniem większość. Harnasia to nie pamiętam kiedy ostatni raz miałem w rękach, ale jak mi się zdarzy spić jakieś Tyskie czy Żywca to są raczej czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się, zrób najprościej, kolega oceni jak daleko jesteś od ideału i wtedy najwyżej będziesz doskonalił ;)

 

edit:

Aha i pilzneński najlepiej w stylu Strzegomia, nie żadne klepiskowe itp.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyskie jak dla mnie wodnisty IBU nie wiem czy 10 będzie

16 IBU – Żubr, Okocim Podwójnie Chmielone, Perła Export

17 IBU – Wojak, Ciechan Wyborne

18 IBU – Łomża Export, Perła Chmielowa, Carlsberg, Lech, Raciborskie Mocne

19 IBU – Leżajsk Jasne Pełne, Raciborskie, Kasztelan Mocne

20 IBU – Tatra Jasne Pełne, Królewskie, Tyskie, Heineken,

22 IBU – Warka, Świeże, Żywe

23 IBU – Specjal

24 IBU – Żywiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BYO 250 klonów są dwa przepisy, zaraz przekleję.

 

Jeden z zacieraniem wygląda jak poniżej.
Heineken clone (Heineken Brouwerijen, Holandia)

(piwo bazowe, nie rozcieńczane 19 litrów, z zacieraniem)
OG=1.053 FG=1.007 IBU = 25 SRM = 5 ABV=6.0%
(po rozcieńczeniu 23 litrów)
virtual OG = 1.045 FG = 1.006 IBU = 21 SRM = 4 ABV = 5.0%

Zasyp
3.6 kg słód 2-rzędowy pilzneński
0.14 kg słód zakwaszający
0.11 kg słód CaraPils
1.1 kg grysik kukurydziany

Chmielenie:
12 g chmielu Magnum (16%AA) na 60 min (czyli 192 GPH)
3.5 g chmielu Saaz na 15 min

Drożdże:
Wyeast 2024 (Danish Lager) albo White Labs WLP850 (Copenhagen Lager)
(trzylitrowy starter BLG=7,5-10)

Inne:
2 łyzeczki mchu irlandzkiego
1/4 łyżeczki pożywki dla drożdży
2 łyzeczki Polyclar AT
3.8 L odpowietrzonej wody do rozcieńczania
300 ml cukru do butelkowania (???)

Krok po kroku:
Podgrzej 11 litrów wody do temperatury 61°C
Odłóż na bok grysik kukurydziany i 0,45 kg słody pilzneńskiego.
Pozostały słód wymieszaj z gorąca wodą by zacier osiągnął temperaturę 55°C
Odłożone na bok grysik i słód pilzneński, wymieszaj z 4,7 litra wody i gdy zacier główny pozostaje w temperaturze 55°C podgrzewaj do temperatury =70°C. Utrzymuj ją przez 5 minut następnie doprowadź do wrzenia nieustannie mieszając. Gotuj przez 15 minut nieustannie mieszając.
Podstawowy zacier po upływie 15 minut podgrzej do 60°C i utrzymaj w niej przez kolejne 15 minut. Po tym czasie wymieszaj obydwie części zacieru aby temperatura osiągnęła 67°C. Utrzymaj ją przez 45 minut, po których podgrzej do 77°C.
<i tutaj znajduje się wzmianka o rozpoczęciu 20 minutowej cyrkulacji, chociaż dotychczas nie było wzmianki o użyciu systemów HERMS/ RIMS>
Wodę do wysładzania podgrzej do 88°C i sprawdzaj temperaturę złoża - gdy osiągnie 77°C schłódź ją do 77°C i wysładzaj do uzyskania wysłodzin o BLG=2 lub pH powyżej 5,8 <znowu wygląda jakby pisali o HERMSie>.
Dodaj wystarczająco wody, żeby po 90 minutowym gotowaniu uzyskać 5 galonów brzeczki - sugerują 25-26 litrów.
Dodaj szczyptę wapnia (CaCl albo gips piwowarski) na początku gotowania.
Dodaj chmiele według przepisu.
Na 15 minut przed końcem gotowania dodaj mech irlandzki i odżywkę dla drożdży.
Po zakończeniu gotowania schłódź jak najszybciej, przetocz do fermentora, napowietrz brzeczkę i zadaj drożdże ze startera.
Fermentuj w temperaturze 12°C do osiągnięcia 3 stopni powyżej gęstość końcową <gravity - czyli około 1 BLG?> wtedy podnieś T do 16°C - przerwa diacetylowa.
Lagruj przez 4-6 tygodni w temperaturach -1<4°C
Dodaj 2 łyżeczki polyclaru dobę przed rozlewem.
Rozcieńcz odgazowaną wodą uzyskane 19 litrów piwa do osiągniecia 23 litrów.
Keguj albo butelkuj w zielone szkło.

 

Z ekstraktów mi sie nie chce przepisywać.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.