Skocz do zawartości

Obniżenie temperatury podczas fermentacji burzliwej


Karp

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

moje piwo fermentuje obecnie w temperaturze ok. 23 C. Dziś skonstruowałem styropianowe pudło izolacyjne i w końcu mam możliwość lepszej kontroli tej temperatury. Czy nagłe obniżenie tej temperatury (drożdże zadałem w niedzielę wieczorem) będzie mieć jakiś wpływ na piwo? Dodam, że najbardziej burzliwy okres fermentacji już minął i teraz piwo "bulka" raz na kilka-kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ale po zlaniu na cichą obniżenie temperatury jest już chyba wskazane?

Sprzyja klarowaniu się piwa. Nie wpłynie niekorzystnie na jego smak, bo drożdże mają już za mało materiału z którego mogłyby zrobić coś niepożądanego. Spora większość cukru została zjedzona podczas fermentacji burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli drożdże mają np optalny zakres 18-22°C a tobie temp. Będzie się wahać między 19-21°C to problemu nie ma. Niemniej najlepsze efekty osiąga się podczas utrzymywania stałej temperatury i dobrze jest do tego dążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spora większość cukru została zjedzona podczas fermentacji burzliwej.

(offtop: a jaka to jest mała większość?)  Cukry powinny być skomsumowane w całości, drożdże też powinny posprzątać po sobie. Ochładzając niedofermetowane piwo ryzykujemy przegazowanie, a to już ma wpływ na smak (przegazowanie piwa+utrata części zawartości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli drożdże mają np optalny zakres 18-22°C a tobie temp. Będzie się wahać między 19-21°C to problemu nie ma.

 

Rozumiem, że jako poprawną sytuację uznajesz, że podczas burzliwej temperatura nagle spadnie Ci z 21C na 19C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jako poprawną sytuację uznajesz, że podczas burzliwej temperatura nagle spadnie Ci z 21C na 19C?

Właśnie chodzi mi np o takie zjawisko. Wrzucając butelkę lodu rano przed praca nie mam za bardzo jak kontrolować spadku w ciągu dnia. Sadze ze taki spadek trwa sporo godzin wiec nie jest gwałtowny, no ale moze mozna cos usprawnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie chodzi mi np o takie zjawisko. Wrzucając butelkę lodu rano przed praca nie mam za bardzo jak kontrolować spadku w ciągu dnia. Sadze ze taki spadek trwa sporo godzin wiec nie jest gwałtowny, no ale moze mozna cos usprawnić.

 

Generalnie chodzi o to aby poznać to, co dany szczep lubi i jak powinno się go traktować zarówno pod względem ilości drożdży jak i temperatury. Podstawowa zasada brzmi: "nie dopuścić do spadku temperatury fermentacji burzliwej gdy drożdże zaczynają zwalniać". Oczywiście dopuszczalne może być powiedzmy te 0,5C, ale najlepiej żeby ta wartość była najniższa.

 

Przykład: obecnie testuję Wyeast 1728. Drożdże po rozpoczęciu fermentacji podnoszą mi temperaturę o 4C w stosunku do temperatury ustawionej na sterowniku lodówki. Taka sytuacja ma miejsce w około 1,5 doby. Potem kolejne 1,5 doby drożdże pracują na wysokich obrotach i nagle ... zaczynają zwalniać - temperatura spada. Sytuacja z dzisiaj: wczoraj wieczorem temperatura lodówki 16,5C, a temperatura brzeczki 20,6C. Wiedziałem, że w nocy będzie punkt kulminacyjny i drożdże zaczną zwalniać poprzez co temperatura zacznie spadać. O 3 w nocy obudziłem się i sprawdziłem wskazania sterownika: 16,5C lodówki; 20,4C brzeczki. Od razu pomyślałem: kończą pracę i piana opada - po otwarciu lodówki potwierdziłem moje przypuszczenia. Natychmiast zrobiłem korektę na sterowniku do 19C żeby nie dopuścić do spadku temperatury. Rano temperatura lodówki była 19C, a brzeczki 20,6C. Po południu dzisiaj wróciłem po pracy i piana jeszcze opadła, a temperatura znowu spadła do 20,3C czyli dalszy spadek. Znowu korekta sterownika lodówki na 20,5C i obecnie temperatura jest na poziomie 20,4C czyli udało się w miarę utrzymać. Gdybym w nocy nie skorygował tego i rano olał sprawę to była by duża szansa, że drożdże nie ukończyłyby pracy tak, jak trzeba i mogłoby nastąpić np. niedofermentowanie. Teraz czekam aż dojedzą swoje, posprzątają po sobie i zleję piwo na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład: obecnie testuję Wyeast 1728. Drożdże po rozpoczęciu fermentacji podnoszą mi temperaturę o 4C w stosunku do temperatury ustawionej na sterowniku lodówki. Taka sytuacja ma miejsce w około 1,5 doby. Potem kolejne 1,5 doby drożdże pracują na wysokich obrotach i nagle ... zaczynają zwalniać - temperatura spada. Sytuacja z dzisiaj: wczoraj wieczorem temperatura lodówki 16,5C, a temperatura brzeczki 20,6C. Wiedziałem, że w nocy będzie punkt kulminacyjny i drożdże zaczną zwalniać poprzez co temperatura zacznie spadać. O 3 w nocy obudziłem się i sprawdziłem wskazania sterownika: 16,5C lodówki; 20,4C brzeczki. Od razu pomyślałem: kończą pracę i piana opada - po otwarciu lodówki potwierdziłem moje przypuszczenia. Natychmiast zrobiłem korektę na sterowniku do 19C żeby nie dopuścić do spadku temperatury. Rano temperatura lodówki była 19C, a brzeczki 20,6C. Po południu dzisiaj wróciłem po pracy i piana jeszcze opadła, a temperatura znowu spadła do 20,3C czyli dalszy spadek. Znowu korekta sterownika lodówki na 20,5C i obecnie temperatura jest na poziomie 20,4C czyli udało się w miarę utrzymać. Gdybym w nocy nie skorygował tego i rano olał sprawę to była by duża szansa, że drożdże nie ukończyłyby pracy tak, jak trzeba i mogłoby nastąpić np. niedofermentowanie. Teraz czekam aż dojedzą swoje, posprzątają po sobie i zleję piwo na cichą.

A gdzie masz czujnik temp lodówki? Nie możesz przykleić do wiadra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek jest prosty. Na pudle tego nie uzyskasz wiec trzeba podnosić temperaturę pod koniec fermentacji np poprzez mniejsze butelki z lodem. Bardzo dziekuje za pomoc.

Wniosek jest taki (przynajmniej mój), że bez sterowników i wstawania o trzeciej nad ranem też da się zrobić dobre piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas najaktywniejszej fazy fermentacji burzliwej czyli jakieś 48h od startu fermentacji. Później trzeba uważać żeby wahania nie były zbyt duże. Sam miałem dwukrotnie problem z zatrzymaniem fermentacji z powodu zbytniego obniżenia temperatury, więc problem jest realny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli wniosek jest prosty. Na pudle tego nie uzyskasz wiec trzeba podnosić temperaturę pod koniec fermentacji np poprzez mniejsze butelki z lodem. Bardzo dziekuje za pomoc.

Wniosek jest taki (przynajmniej mój), że bez sterowników i wstawania o trzeciej nad ranem też da się zrobić dobre piwo ;)

 

Już się bałem, że nie pojawi się głos rozsądku. Jako wyznawca zasady "Fire-and-forget " ciągle się dziwię, że ciągle mi mędzą o moje piwo. Od razu zastrzegam, że to tylko moje skromne zdanie aby uniknąć personalnych ataków aptekarzy. Liczenie temperatury do dziąsiątych stopni celsjusza i wstawanie w środku nocy byłoby uzasadnione gdyby ktoś się habilitował na drożdżakach. Taka dokladność  ma wpływ na smak piwa jak spojler na osiągi wózka widlowego. Jeżeli zgrzeszyłem proszę o łagodny wymiar kary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podchodzą do tego hobby poważniej niż do habilitacji ;) A w przypadku poprzedniego posta nie chodziło o samo w sobie mierzenie temperatury do miejsca po przecinku, ale o zapewnienie stabilności. Jak używa się drożdży skłonnych do gwałtownego podniesienia temperatury na samym początku to niestety trzeba potem im tę temperature utrzymać. Są momenty w piwowarstwie domowym gdzie można sobie odpuścić apteczną dokładność, ale fermentacja nie jest jednym z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sytuacja z dzisiaj: wczoraj wieczorem temperatura lodówki 16,5C, a temperatura brzeczki 20,6C.

 

Temp lodówki - masz na myśli sondę w powietrzu czy jakoś inaczej mierzysz? Ja mam przyklejoną do fermentora i jak mierzę na początku fermentacji wkładając termometr do piwa przez otwór bulkatora (myślę z max 2-3 centy jest zanurzony), to temp. do tej pory miałem 0,5 stopnia wyższą niż to co na sterowniku (ściance fermentora). U Ciebie różnica jest dość duża i zastanawiam się skąd to się bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz czujnik temp lodówki? Nie możesz przykleić do wiadra?

 

Czujnik stoi zanurzony w wodzie w malutkim plastikowym opakowaniu (zależało mi na zachowaniu bezwładności). Mam możliwość podłączenia 2 sond temperatury do sterownika to korzystam.

 

 

Wniosek jest taki (przynajmniej mój), że bez sterowników i wstawania o trzeciej nad ranem też da się zrobić dobre piwo

 

Póki co do dobrego to jeszcze trochę drogi ;)

 

 

Niektórzy podchodzą do tego hobby poważniej niż do habilitacji A w przypadku poprzedniego posta nie chodziło o samo w sobie mierzenie temperatury do miejsca po przecinku, ale o zapewnienie stabilności. Jak używa się drożdży skłonnych do gwałtownego podniesienia temperatury na samym początku to niestety trzeba potem im tę temperature utrzymać. Są momenty w piwowarstwie domowym gdzie można sobie odpuścić apteczną dokładność, ale fermentacja nie jest jednym z nich.

 

Dlatego jeżeli uda mi się kiedyś korzystać z 1728 to trochę inaczej do nich podejdę.

 

 

Temp lodówki - masz na myśli sondę w powietrzu czy jakoś inaczej mierzysz? Ja mam przyklejoną do fermentora i jak mierzę na początku fermentacji wkładając termometr do piwa przez otwór bulkatora (myślę z max 2-3 centy jest zanurzony), to temp. do tej pory miałem 0,5 stopnia wyższą niż to co na sterowniku (ściance fermentora). U Ciebie różnica jest dość duża i zastanawiam się skąd to się bierze.

 

Jak już wspomniałem wyżej - jedna sonda stoi zanurzona w wodzie w malutkim plastikowym opakowaniu (bezwładność), a druga jest zanurzona w brzeczce - sonda jest w nierdzewnej cienkościennej rurce, która jest na tyle długa, że po włożeniu w otwór rurki i zanurzeniu sonda jest mniej więcej w połowie pojemności brzeczki czyli około 10-11L (przeważnie robię warki 20-22L). Wygląda to tak, jak na fotkach.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.