Jump to content
rasuh

Za krótki czujnik temperatury do regulatora temperatury STC-1000

Recommended Posts

Kupiłem STC-1000 z Chin, i niestety chińczyk mi przysłał regulator z sondą o długości 1 metra, pomimo tego, że miał być to czujnik 2 metrowy. Nie zakupiłem jeszcze chłodziarki ale obawiam się, że czujnik będzie za krótki. Mam pytanie, czy można przedłużyć sobie kabel czujnika temperatury np. kabelkami miedzianymi bez uszczerbku na pracę i wskazania regulatora? Może ktoś robił coś podobnego? Czy jednak jedyną opcją jest zakup drugiej dłuższej sondy, a jak tak to jakiej, NTC 10k ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz bez problemu przedłużyć.

Jeśli będziesz go używał w pobliżu silnika (np. tuż obok agregatu od lodówki) to lepiej będzie użyć ekranowanego kabla (np. mikrofonowego) bądź jednej pary drutów ze skrętki komputerowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skrętka UTP nie jest ekranowana.

FTP jest, ale tylko poprzez owinięcie w folię/siatkę aluminiową, czyli druty wyjęte ze środka wciąż są bez ekranu.

Jak chcesz ekranowania to zwyczajnie zawiń kabel w folię aluminiową (folia nie może mieć kontaktu z drutami) i znajdź uziemienie dla tego ekranowania.

Osobiście nie sądzę by było to potrzebne.

 

Rezystancja niemal dowolnego miedzianego kabla 1m będzie zupełnie pomijalna przy termistorze 10kOhm. Błąd samego termistora jest większy. Żeby nie liczyć czy mam rację to bym użył takiego kabla 0,5mm przekroju, dla spokoju ducha.

Edited by pogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomocne odpowiedzi. Czytałem na elektrodzie, że przy przedłużeniu czujnika NTC cienkimi kabelkami miedzianymi , błąd pomiarów jest minimalny, ponieważ te kabelki miedziane mają bardzo małą rezystancję w porównaniu do czujnika NTC. Na wszelki wypadek będę przeprowadzał tesy, tzn. zrobię pomiary dla oryginalnej sondy 1 metrowej, a następnie dla sondy przedłużonej kabelkami i zobaczę co wyjdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo tu nie chodzi o rezystancję kabla. Tak naprawdę mógłbyś przedłużyć nawet 100m a błąd i tak byłby pomijalny. Ważne jest, żeby żyły przewodu były fizycznie blisko siebie, bo to obniża wrażliwość na zakłócenia od silnika. W środku płyną bardzo małe prądy, stąd imo. warto się zabezpieczyć.

 

Zatem podsumowując:

 

 ... kabelkami miedzianymi...

zalatuje prowizorką. Jeśli opleciesz lodówkę tak, że "jedną" żyłę do czujnika poprowadzisz lewą ścianką a "drugą" żyłę prawą ścianką, to zrobisz ogromną pętlę indukcyjną, która zbierze wszystkie okoliczne zakłócenia  (w skrócie: dupa zbita z sensownego pomiaru).

 

Stąd polecam użyć kabli, które są projektowane w takich celach, tj. mikrofonowy/audio, ew. wyszarpać dwie, skręcone żyły ze skrętki komputerowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celebns dzięki za podpowiedź. Zastosuję kabel audio do głośników komputerowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.