Jump to content
Sign in to follow this  
Loord

[ekstrakt+słody specjalne] Pierwsza warka

Recommended Posts

Witam. Razem ze znajomymi przymierzamy się do uwarzenia piwa metodą partial mash, w związku z czym chciałbym skonsultować kilka kwestii z bardziej doświadczonymi osobami oraz zasięgnąć opinii o przygotowanej przez nas recepturze. Jako, że jest to nasze pierwsze piwo warzone w ten sposób staraliśmy się opracować prostą recepturę, która dała by nam pewne podstawowe pojęcie o procesie chmielenia oraz wykorzystaniu słodów specjalnych.

 

 

- Ekstrakt płynny jasny Bruntal 1,7 kg x2

- Słód karmelowy Strzegom 150 - 250 g

- słód pilzneński/pale ale - 250 g

- drożdże PAY7

- chmiele Marynka i Sybilla (granulat)

 

A teraz czas na kilka pytań:

1. Posiadamy garnek o pojemności ~12-13 litrów, więc zmuszeni jesteśmy do chmielenia brzeczki w mniejszej objętości niż docelowa. Z tego co wiemy wpływa to na ilość dodawanego chmielu, w jaki dokładnie sposób? Początkowo planowaliśmy chmielić 25g Marynki 50' oraz 30 g Sybilli 10-5'. Docelowo piwo ma mieć profil bardziej słodowy o umiarkowanej goryczce, zmienić coś w proporcjach chmieli/czasie chmielenia?

2. Wystąpi jakakolwiek różnica w gotowym piwie z wyjątkiem barwy w zależności od użycia pale ale lub pilzneńskiego?

3. Z tego co się orientuję, w tym wypadku nie potrzeba dodawać żadnych dodatkowych cukrów do fermentacji, prawda?

4. Brzeczkę planujemy dopełnić wodą źródlaną/zwykłą (schłodzoną) do ~11-12 blg.

 

Mile widziane sugestie, propozycje. Niemile widziane namawianie na zacieranie:). Niestety nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tego procesu.

Edited by Loord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilzneński i Pale Ale nie są słodami specjalnymi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, ale posłużą nam do przerobienia skrobii wypłukanej z karmelowego;) Dodatkowo zyskamy mały zastrzyk cukrów ze steepingu, przy użyciu 50/50 karmelowy/pale ale (lub pilzneński).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chmiel możecie na początek zostawić jak planujecie, nie wiem jak możecie chłodzić - a to też ma wpływ na efekt (myślałem coby tą Sybillę dać na 10-15minut..)

Pils/pale ale możecie darować, różnicy nie wyczujecie ;-) Karmel możecie moczyć w worku takim jak do prania bielizny, od biedy nawet w jakimś mniejszym garnku i zlać to co płynne.

 

Ważne: gotujcie chmiel z tym wywarem i tylko jednym ekstraktem, drugie opakowanie ekstraktu dodajcie na sam koniec gotowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad. 1) W gęstszej brzeczce chmiel jest mniej efektywny, jeśli dobrze pamiętam to jego ilość powinno się zwiększyć o około 15%.

ad .2) Przy takiej ilości nie będzie żadnej różnicy, nawet w barwie bo ekstrakty zazwyczaj i tak są ciemniejsze niż pils/pale ale.

ad .3) Nie trzeba.

ad. 4) Gdzie tutaj pytanie? ;-)

Jeśli to pierwsze piwo to najważniejsza jest i tak prawidłowo przeprowadzona fermentacja :-)

 

Ja zawsze chmieliłem oba ekstrakty od razu zwiększając ilość chmielu.

Ten słód podstawowy bym zostawił jednak w celu rozbicia skrobii, czy będzie różnica w smaku? Nie wiem, ale jak i tak zacieramy słód specjalny to nic nas nie kosztuje wrzucić tam trochę enzymów :-) A pamiętam że była tutaj rozmowa na ten temat i koledzy jednak zalecali wykonywać partial mash z dodatkiem słodu czynnego enzymatycznie.

Edited by paddy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słód podstawowy zostanie na 100%. Ze wspomnianym tematem się zapoznałem. Paddy, adnotacja do pkt. 4 trafna;). Co do fermentacji mamy pełną świadomość, że jest to proces, który w największym stopniu wpływa na efekt końcowy, ale chrzest bojowy przeszliśmy jakiś czas temu z brewkitami chmielonymi.

 

sugarsweat, dzięki za radę, na szczęście wiedzieliśmy o dzieleniu ekstraktu. Zacieranie specjalnych z podstawowym w woreczku muślinwym, ew. luzem w garnku. Do schłodzenia brzeczki planujemy wykorzystać ok. 10 L wody z lodówki/zamrażalnika+chłodzenia gara w zimnej wodzie.

Edited by Loord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy okazji, zakładałem że ten karmel to wymoczycie w ok. 70C przez pół godzinki, a nie że będziecie udawać zacieranie ;-)

Chmiel zostawcie więc wg planu ;) Trzymam kciuki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.