Skocz do zawartości

Taki miks


Patryk.B

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie czyszczenia "starych" słodów i nabywaniu nowych. Zostało mi w sumie ok 3kg pilsa i po ok 0,7 kilograma karmelowego 150 ze strzegomia i czekoladowego. Niby karmelowy i czekoladowy  zasyp to ok 15% ale chciałbym to wszystko wrzucić. Czy mogę się spodziewać czegoś niedobrego dając więcej niż można tego karmelu i czekolady, czy raczej wrzucać i się nie przejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód podstawowy znosi bez problemu bodajże do 20% dodatków niesłodowanych, a z lekkim spadkiem wydajności do 30%. W Twoim przypadku to są słody, z których karmelowy jest chyba jako tako aktywny więc na pewno nie będziesz miał problemów z zacieraniem. Jeżeli chodzi o smak, to myślę, że proporcje nie są złe. Mogłoby wyjść dziwnie gdyby czekoladowego było więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód podstawowy znosi bez problemu bodajże do 20% dodatków niesłodowanych, a z lekkim spadkiem wydajności do 30%. W Twoim przypadku to są słody, z których karmelowy jest chyba jako tako aktywny więc na pewno nie będziesz miał problemów z zacieraniem. Jeżeli chodzi o smak, to myślę, że proporcje nie są złe. Mogłoby wyjść dziwnie gdyby czekoladowego było więcej.

Słody karmelowe ( poza tymi typu carapils ) i palone NIE SĄ AKTYWNE ENZYMATYCZNIE.

Słody taki mimo że nie aktywne nie należy liczyć jako surowiec nie słodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nie zweryfikowałem zanim napisałem, mój błąd. Nie musisz krzyczeć.

Wydawało mi się, że karmelowy jest jeszcze lekko aktywny, ale temperatura prażenia niszczy enzymy.

Edytowane przez BobIsYourUncle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód podstawowy znosi bez problemu bodajże do 20% dodatków niesłodowanych, a z lekkim spadkiem wydajności do 30%.

Aktywności enzymatyczna pilzneńskiego wynosi ok. 250WK (jest różna w zależności od producenta i partii). Sam słód pilzneński do zatarcia potrzebuje mniej więcej połowę posiadanej siły diastatycznej.

 

Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli źle piszę, ale moim zdaniem oznacza to mniej więcej tyle, że "słód podstawowy znosi 50% dodatków niesłodowanych", a nie żadne 20%.

 

EDIT: przykładowa specyfikacja pilsa ze Strzegomia: http://dmgp.com.pl/specyfikacje/pl/slod_pilznenski.pdf

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przyjmuje się że około 50% zasypu niesłodowanej skrobi jest jeszcze względnie bezpieczne 

Warto jednak wydłużyć zacieranie, zacierać z kilkoma przerwami, kontrolować próbą jodową 

 

Masz rację, nie zweryfikowałem zanim napisałem, mój błąd. Nie musisz krzyczeć.

Wydawało mi się, że karmelowy jest jeszcze lekko aktywny, ale temperatura prażenia niszczy enzymy.

Wybacz że odebrałeś tak moje sprostowanie - nie był to krzy a sprostowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. Jak ktos pytal o sklad dlaczego taki. Mam te slody i niebawem beda mialy juz rok i po prostu chce sie ich pozbyc bo niebawem przyjedzie do mnie niemal 80kg swiezych slodow a te chce po prostu zbyc. Sklad w zaden sposob nie kontrolowany po prostu ile zostalo tyle do gara. Chmielenie to 100g lubelskiego w szyszkach, bo tez lezy i zalega a juz ok 2kg swiezych idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.