Skocz do zawartości

Brewkit Coopers Irish Stout - brak piany


Jancewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy miał ktoś do czynienia z tym brewkitem?

Po przelaniu do kufla piany brak (widać pojedyncze bąbelki uciekającego gazu - jak w Coca Coli)... Zupełnie jak nie w klasycznym stoucie gdzie piana jest kluczowa. Robiłem z dodatkiem 1.7kg jasnego ekstraktu Bruntal (rozlew na 20l). fermentowane kitowymi drożdżami w temp. 23C. W smaku całkiem fajne (lepiej smakuje ciepłe niż zimne - w zimnym ginie część smaku kawowo-czekoladowego). Nadmienię, że piwo jest dopiero 2 tygodnie po zabutelkowaniu ale czy leżakowanie zmieni coś w kwestii piany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieni i to dużo, za szybko zabrałeś się za degustacje. Mi w tym piwie nagazowanie i piana taka jak trzeba zrobiła się po jakiś 2-3 miesiącach. Obecnie zabutelkowałem kolejne Coopers Irish Stout z dodatkiem vanilii i kawy. Refermentowałem glukozą sypaną do butelki. 2 tygodnie po zabutelkowaniu, to to piwo powinno stać w temp. pokojowej, później do piwnicy i czekać. Daj mu 2-3 miesiące, będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mu 2-3 miesiące, będzie ok

 

łatwo powiedzieć... :)   Ale ok. postanowiłem, kolejną butelkę otwieram dopiero na święta!

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dam radę, mam jeszcze ok 20 butelek Real Ale Coopersa (świetne wyszło) oraz ok. 10 butelek Australian Pale Ale dochmielone na zimno chmielem Summit - klasyka cytrusowa wyszła. No i kończy się burzliwa pszeniczniaka więc za jakieś 3 tygodnie będzi do wypicia....

 

sorry za OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dam radę, mam jeszcze ok 20 butelek Real Ale Coopersa (świetne wyszło) oraz ok. 10 butelek Australian Pale Ale dochmielone na zimno chmielem Summit - klasyka cytrusowa wyszła. No i kończy się burzliwa pszeniczniaka więc za jakieś 3 tygodnie będzi do wypicia....

 

sorry za OT

a ile trzymasz już to Real Ale? Pytam, bo u mnie po 3 tygodniach (wiem, że to za krótko...) dokucza mi mocna goryczka. Czy u Ciebie też tak było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a ile trzymasz już to Real Ale? Pytam, bo u mnie po 3 tygodniach (wiem, że to za krótko...) dokucza mi mocna goryczka. Czy u Ciebie też tak było?

 

U mnie Real Ale stoi już ponad miesiąc; goryczka mocna jest (w sumie taką lubię, dla żony trochę za gorzkie) i wydaje mi się, że taka powinna być. Wdaje mi się, że goryczka się z czasem w tym piwie "układa" i nie jest już taka nachalna... Co dodawałeś jako dodatek? Ja zrobiłem eksperyment i dodałem 1kg Beer Enhancer 2 Coopersa (który zawiera m.in. niefermentowalną maltodekstrynę więc piwo trochę nabrało ciałka - na początku było czuć lekką słodycz fajnie łamiącą goryczkę).

Teraz zamówiłem ponownie Real Ale (podoba mi się ten kit; będzie stanowił moją bazę do dalszych eksperymentów, wcześniej używałem English Bitter - też był ok), dodam do niego 1kg ciemnego ekstraktu słodowego suchego (palony słód powinien nico złamać goryczkę) i dochmielę na zimno 50g ahtanum. Powinno wyjść ciemne lekko palone i mocno chmielone Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a ile trzymasz już to Real Ale? Pytam, bo u mnie po 3 tygodniach (wiem, że to za krótko...) dokucza mi mocna goryczka. Czy u Ciebie też tak było?

 

U mnie Real Ale stoi już ponad miesiąc; goryczka mocna jest (w sumie taką lubię, dla żony trochę za gorzkie) i wydaje mi się, że taka powinna być. Wdaje mi się, że goryczka się z czasem w tym piwie "układa" i nie jest już taka nachalna... Co dodawałeś jako dodatek? Ja zrobiłem eksperyment i dodałem 1kg Beer Enhancer 2 Coopersa (który zawiera m.in. niefermentowalną maltodekstrynę więc piwo trochę nabrało ciałka - na początku było czuć lekką słodycz fajnie łamiącą goryczkę).

Teraz zamówiłem ponownie Real Ale (podoba mi się ten kit; będzie stanowił moją bazę do dalszych eksperymentów, wcześniej używałem English Bitter - też był ok), dodam do niego 1kg ciemnego ekstraktu słodowego suchego (palony słód powinien nico złamać goryczkę) i dochmielę na zimno 50g ahtanum. Powinno wyjść ciemne lekko palone i mocno chmielone Ale.

 

Ponieważ to była moja pierwsza warka, nie wydziwiałem i dodałem kilogram glukozy. Do tego zrobiłem 20 litrów zamiast 23 litrów piwa. Może więc stąd ta odczuwalna goryczka, bo Real Ale z założenia ma 50-56 IBU, więc w mniejszej objętości pewnie jest mocniejsza. Nic, czekam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten brewkit zrobiłem jako mój pierwszy. Do fermentacji Ekstrakt jasny 1,7 kg Bruntal, drożdze zamienione na S-04. Nastawione 23l. Fermentacja w ok. 23°C. tydzień burzliwej i tydzień cichej. 130g glukozy do refermentacji. Po miesiącu od butelkowania nagazowanie średnie. Piana obfita, drobna i średnia. Smak bardzo dobry, ale po miesiącu za wcześnie aby go podsumować (kontrolnie otworzyłem dopiero jedną butelkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.