Skocz do zawartości

Zimna Fala - Polish Double IPA


Karp

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze podejście do stworzenia samodzielnej receptury.

 

Zasyp:

4 kg Pale Ale

1 kg Monachijski

1 kg Pszeniczny

 

Zacieranie:

- 18 litrów wody podgrzane do 60 C, dodałem słody i mieszałem przez 15 minut;

- podgrzanie do 68 C, 40 minut w tej temperaturze;

- następnie podgrzanie do 73 C i utrzymanie tego przez kolejne 15 minut;

- podgrzanie do 78C na 5 minut, następnie filtracja + wysładzanie.

 

Chmielenie:

60' - 25g Iunga;

30' - 25g Iunga + 25g Sybilla;

15' - 25g Sybilla;

5' - 25g Sybilla + 5g mchu irlandzkiego;

- do chłodzenia dorzuciłem jeszcze 15g Sybilli. 

 

Odebrałem ok. 16 litrów brzeczki o gęstości 19 BLG, użyłem suchych drożdży US West Coast M44 Mangrove Jack's

 

Po równym tygodniu zeszło do 5 BLG, przelałem na cichą i dorzuciłem 60g Sybilli. W ciągu kolejnych 6 dni BLG zeszło do 3 i więcej się nie zmieniło. Zabutelkowałem równe 15 litrów z użyciem 6g glukozy na 1 litr piwa.

 

Piwo butelkowałem, jeśli dobrze pamiętam, 12 września. Po otwarciu testowej butelki 0,33 po dwóch tygodniach byłem załamany, bo piwo powalało nieprzyjemną goryczą i smakowało jakbym przeżuwał iglaki. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie po kolejnych 2 tygodniach; goryczka poszła mocno w dół, jest wyrazista, ale nienachalna, a samo piwo ma przyjemny, lekko cytrusowy aromat. Zdążyło się bardzo fajnie ułożyć i daje się pić z przyjemnością. Prawdopodobnie powtórzę tę recepturę, tylko z mniejszym woltażem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zlałeś za wcześnie na cichą. Staraj się chmielić na zimno jak fermentacja burzliwa jest skończona. W innym przypadku chmielenie na zimno nie da takich efektów jak powinno. Co do goryczki polecam Ci na drugi raz dać 100-200 gram słodu zakwaszającego. Dzięki niemu goryczka jest mniej ściągająca i znacznie krótsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację o tym zakwaszającym - uwzględnię go przy następnej warce. Bardzo rzadko go widuję w jakichkolwiek recepturach.

 

Jeśli chodzi o fermentację, to takie mam doświadczenia z tymi drożdżami - bardzo szybko rozpoczynają pracę i "zjadły" 14 BLG w ciągu tygodnia. Przy poprzedniej warce (American Stout) w ogóle nie zlewałem na cichą, tylko trzymałem 3 tygodnie w fermentorze z rurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się chmielić na zimno jak fermentacja burzliwa jest skończona.

 

zdania są podzielone - zapoznaj się z tym opracowaniem https://byo.com/stories/issue/item/3187-advanced-dry-hopping-techniques sekcja timing

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Staraj się chmielić na zimno jak fermentacja burzliwa jest skończona.

 

zdania są podzielone - zapoznaj się z tym opracowaniem https://byo.com/stories/issue/item/3187-advanced-dry-hopping-techniques sekcja timing

Myślę że jedynym rozwiązaniem jest spróbować na własnej skórze wyniki obu. Ja próbowałem obydwa sposoby. Również sypałem chmiel kiedy fermentacja jeszcze trwała (nieświadomie) i nigdy nie byłem zadowolony z efektów. Od kiedy sypię po zakończeniu burzliwej aromat jest o wiele lepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.