Skocz do zawartości

Pierwsze piwko


giusto

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę, że mogą się pojawić straty podczas obciągu piwa, jak dasz 100-120g cukru/glukozy to będzie ok.

Piwko zlane na cichą, została mi gęstwa po tym piwku, zebrałem ją łyżką do słoika, jak ją przechowywać, czy muszę ją czymś zalać, ile jej dodać do następnej warki, mam jej litrowy słoik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Kiedy następna warka ?

 

ps: zacznij się rozglądać po forum - te tematy przerabiamy dość często.

Mam zamiar robić za tydzień, a pytam bo mam niewiele czasu na czytanie a to co znalazłem w krótkim czasie to tylko to aby gęstwę zebrać i zalać piwem inni aby zalać wodą destylowaną i dlatego nie wiem co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w takim okresie czasu, to zlej do słoika gęstwę i do lodówki. Myślę, że będzie ok.

Już dolałem trochę piwa z cichej i wymieszałem, rozlałem do dwóch słoików litrowych bo w jednym się nie mieścilo, ile dodać tej gęstwy do następnej warki ponieważ z tego linka podanego przez jacer nie można stwierdzić czy 0,6l czy 3 łyżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo po przelaniu na cichą przestało fermentować, żadnych oznak w rurce, czy mam się martwić, czy może tak musi być?

Tak ma być, piwo już odfermentowało za fermentacji burzliwej, powinno tylko bulknąć od czasu do czasu, osobiście nigdy tego nie sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Koledzy, czy zebrana gęstwa w całości z poprzedniej warki może posłużyć do nowej. Nie doczytałem wcześniej że gęstwę się zbiera z góry a dół zbitej się odrzuca. Mam jej pół litra, zalana warką?

W zasadzie powinno się precyzyjnie obliczyć ilość gęstwy dla danego rodzaju piwa:

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentacja_brzeczki#Obliczenie_ilo.C5.9Bci_dro.C5.BCd.C5.BCy_do_zadania

 

ale z grubsza do ale powino starczyć 50-100 ml, do lagera ok. 200-250 ml. Możesz zebrać z góry, wysterylizowaną łyżką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy' date=' czy zebrana gęstwa w całości z poprzedniej warki może posłużyć do nowej. Nie doczytałem wcześniej że gęstwę się zbiera z góry a dół zbitej się odrzuca. Mam jej pół litra, zalana warką?[/quote']

W zasadzie powinno się precyzyjnie obliczyć ilość gęstwy dla danego rodzaju piwa:

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentacja_brzeczki#Obliczenie_ilo.C5.9Bci_dro.C5.BCd.C5.BCy_do_zadania

 

ale z grubsza do ale powinno starczyć 50-100 ml, do lagera ok. 200-250 ml. Możesz zebrać z góry, wysterylizowaną łyżką.

To jest do takiego piwka, czy zebraną gęstwę odrazu wrzucić do brzeczki czy może trzeba jakoś przygotować?

Surowce:

Monachijski - 4,5kg

Pilzneński - 0,5kg

 

Marynka granulat - 40g

Safale S-33

 

 

Zacieranie:

63°C - 30'

71°C - 25'

 

Gotowanie 60'

w 0' - 25g Marynki

w 50' - 15g Marynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.