Skocz do zawartości

Pierwsze piwko


giusto

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pale Ale to też piwo jasne' date=' tyle, że górnej fermentacji (Pale = blady). Zrób wg receptury:

 

Surowce:

słód Pale Ale 4,0 kg

Pilzneński - 0,5kg

słód monachijski - 0,3kg

chmiel goryczkowy magnum 15g (lub Marynka - 20g)

chmiel aromatyczny lubelski 15g

Safale S-04

 

Zacieranie:

Zasyp wrzuć do 13l wody o temp. 65°C, podgrzej do 67°C

67°C - 60'

-> 72°C, jeśli próba jodowa negatywna to

podjazd do 75-78°C i filtracja

 

Gotowanie 70':

 

w 0' 15g Magnum

w 60' 15g Lubelskiego

 

Powinno wyjść ekstra piwo. elroy pisał, że Pale Ale to jego piwo eksportowe - wszystkim dokoła smakuje. Tak powinno być w tym przypadku. Powodzenia!

 

BTW: Uwierz mi, że nawet po roku czytania forum i tak nie wiesz wystarczająco dużo, ciągle chcesz wiedzieć więcej... piwo.org wciąga![/quote']

Czy bez próby jodowej się można obyć, ponieważ w aptece nie było płynu lugola nie mam czym zrobić testu?

Napisz proszę jakie końcowe jest blg, filtrować do ilu blg lub ile wody użyć do filtracji. Chcę zrobić warkę ~22l, i jeszcze kiedy na burzliwą i ile na cichej,

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwsze piwo (pils) zatarłem bez jodowego wskaźnika i było OK, ale za to w czasie jego zacierania (przerwy w 63°C) pojechałem do lekarza po receptę na płyn lugola. Potem, jak się okazało, w aptece pod różą w Lublinie leki robione na miejscu wydają za darmo - taka promocja :( zatem płyn (ok. 100ml) mnie nic nie kosztował :( Teraz JWS używam tylko dla pewności lub gdy zacieranie nie idzie po mojej myśli.. a to widać w garze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szósta rano jak nic będzie koniec.

Fakt, 6-7 godzin na warzenie musisz liczyć.

 

Odpowiadacąc na Twoje pytanie:

1 tydzień na burzliwej i 1 tydzień na cichej w 20°C. Potem sprawdź °Blg . Jak jest 2,5-3°Blg to do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij zdjęcie i zamieść na forum.

Kilkadziesiąt minut po moim poście pokazała się piana, myślę też że dlatego że brzeczka dostała powietrza. Myślę że wszystko w porządku? Jeśli do 3 stycznia postoi na burzliwej to nic się nie stanie z brzeczką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij zdjęcie i zamieść na forum.

Kilkadziesiąt minut po moim poście pokazała się piana' date=' myślę też że dlatego że brzeczka dostała powietrza. Myślę że wszystko w porządku? Jeśli do 3 stycznia postoi na burzliwej to nic się nie stanie z brzeczką?[/quote']

Widząc kaloryfer obok, myślę, że już jutro będzie po burzliwej i pozostawienie piwa dalej w tej temperaturze nie jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstryknij zdjęcie i zamieść na forum.

Kilkadziesiąt minut po moim poście pokazała się piana' date=' myślę też że dlatego że brzeczka dostała powietrza. Myślę że wszystko w porządku? Jeśli do 3 stycznia postoi na burzliwej to nic się nie stanie z brzeczką?[/quote']

Widząc kaloryfer obok, myślę, że już jutro będzie po burzliwej i pozostawienie piwa dalej w tej temperaturze nie jest bezpieczne.

Kaloryfer jest zakręcony, temperatura w miejscu gdzie stoi wiadro to 21°C . Powiedźcie czy jest bezpiecznym zostawić brzeczkę na 11 dni na burzliwej?

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze bezpiecznie

Nie zgodzę się z Tobą. Dwie, trzy warki padły mi właśnie dlatego, że sobie po prostu stały o kilka dni za długo w ciepłym miejscu. A ja nie miałem jak ich przelać do butelek, czy cichą fermentację. To na pewno nie jest bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.