Skocz do zawartości

Pierwsze piwko


giusto

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę ten post ponieważ nie znam przepisu na piwko o smaku powiedzmy tyskiego, żubra, czyli jasne pełne, jest mnóstwo takich receptur lecz na piwka dolnej fermentacji, nie mam jednak warunków do takiej produkcji, dlatego proszę o recepturę na takie piwko ale górnej fermentacji, czy wogóle jest możliwe zrobienie takiego piwka przeprowadzając górną fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Coś podobnego, jeśli w ogóle w domu uda się uzyskać coś górnego, podobnego do koncerniaków (wyyysoko ustawiona poprzeczka :( ), to Koelsch. Kolońskie jasne. Piwo jasne, górnej fermentacji, Kolońska odpowiedź na Czeskiego Pilsa. Receptury znajdziesz na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego, jeśli w ogóle w domu uda się uzyskać coś górnego, podobnego do koncerniaków (wyyysoko ustawiona poprzeczka :( ), to Koelsch. Kolońskie jasne. Piwo jasne, górnej fermentacji, Kolońska odpowiedź na Czeskiego Pilsa. Receptury znajdziesz na forum.

Nie musi koniecznie być smak piw z koncernów, najchętniej bym uwarzył piwo takie jakie były 20 lat temu nim zaczęto piwka pasteryzować, jasne piwko w stylu dawnego np. Zagłoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak zacznij od prostszych piw. Nie wierzę, aby poprawnie wykonany "ale" Ci nie smakował :(

Masz już jedną warkę na koncie. Co to było za piwo ? Może po prostu na czymś się zawiodłeś.

Pierwszy był bitter z brewkitu. Jeszcze go nie próbowałem ponieważ 19-12 go dopiero zabutelkowałem.

dzisiaj przyszły słody i chciałem coś przed świętami uwarzyć. Ale coś o smaku jak pisałem, koelsch jest trudnym piwem do zrobienia?

Słody jakie posiadam to pilzneński, monachijski, pale ale, zakwaszający.

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przyszły słody i chciałem coś przed świętami uwarzyć. Ale coś o smaku jak pisałem, koelsch jest trudnym piwem do zrobienia?

Kupiłeś słód a nie wiesz jakie piwa chcesz warzyć? Nie ta kolejność.

 

Co to znaczy trudne? Wszystkie piwa robi sie tak samo. Zacieranie, filtracja, gotowanie, chłodzenie, fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przyszły słody i chciałem coś przed świętami uwarzyć. Ale coś o smaku jak pisałem' date=' koelsch jest trudnym piwem do zrobienia?[/quote']

Kupiłeś słód a nie wiesz jakie piwa chcesz warzyć? Nie ta kolejność.

 

Co to znaczy trudne? Wszystkie piwa robi sie tak samo. Zacieranie, filtracja, gotowanie, chłodzenie, fermentacja.

Dlatego pytam dlaczego to piwo które chcę chcę zrobić to za wysoko ustawiona poprzeczka, czym się różni od produkcji polecanego mi np pale ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże zakupiłeś ?

 

Co do polecanych stylów. Poniekąd jest tak jak pisze Jacer - schemat generalnie jest ten sam. Ważne są jednak detale i fakt, jak bardzo chcesz się trzymać zasad. Piwa dolnej fermentacji wymagają odpowiedniego reżimu temperaturowego, tak fermentacji jak i leżakowania. I to nie jest proste. A jak sam napisałeś - nie bardzo masz warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelsch nie jest trudny. Żadne piwo nie jest trudne do zrobienia w domu. Każde robi się w ten sam sposób - kwestia receptury, ewentualnych przypraw i temperatur. No może Lambica trochę inaczej :( Nie spiesz się, czytaj czytaj czytaj.. to dużo daje i zmienia obraz rzeczywistości.. Nie wiem jak smakował Zagłoba. Ale chyba Kolesch to chyba nie będzie to czego poszukujesz. Zanim zaczniesz kopiować piwa produkowane w browarach powarz trochę wg receptur które uznasz za stosowne, jest ich mnóstwo.

 

A swoją drogą, dlaczego zimą, w czasie mrozów, nie masz możliwości przefermentowania lagera (dolna fermentacja)??

 

EDIT: Zanim napisałem swojego posta to się dyskusja rozwinęła.. dla wyjaśnienia: wysoko postawiona poprzeczka to uwarzenie piwa górnej fermentacji, które smakowało by jak żywiec, żubr czy tyskie..

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelsch nie jest trudny. Żadne piwo nie jest trudne do zrobienia w domu. Każde robi się w ten sam sposób - kwestia receptury, ewentualnych przypraw i temperatur. No może Lambica trochę inaczej :( Nie spiesz się, czytaj czytaj czytaj.. to dużo daje i zmienia obraz rzeczywistości.. Nie wiem jak smakował Zagłoba. Ale chyba Kolesch to chyba nie będzie to czego poszukujesz. Zanim zaczniesz kopiować piwa produkowane w browarach powarz trochę wg receptur które uznasz za stosowne, jest ich mnóstwo.

 

A swoją drogą, dlaczego zimą, w czasie mrozów, nie masz możliwości przefermentowania lagera (dolna fermentacja)??

Niestety nie, uroki mieszkania w bloku. temperatura w jakiej mogę fermentować to 20 C i wyżej, dotyczy również dojrzewania.

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam dlaczego to piwo które chcę chcę zrobić to za wysoko ustawiona poprzeczka, czym się różni od produkcji polecanego mi np pale ale.

Nie zrozumiałeś. Wysoka poprzeczka odnosiła się do piw koncernowych, które wymieniłeś. Tak złe piwa bardzo trudno zrobić w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam dlaczego to piwo które chcę chcę zrobić to za wysoko ustawiona poprzeczka' date=' czym się różni od produkcji polecanego mi np pale ale.[/quote']

Nie zrozumiałeś. Wysoka poprzeczka odnosiła się do piw koncernowych, które wymieniłeś. Tak złe piwa bardzo trudno zrobić w domu.

Podając te nazwy miałem na myśli smak piwa jasnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam dlaczego to piwo które chcę chcę zrobić to za wysoko ustawiona poprzeczka' date=' czym się różni od produkcji polecanego mi np pale ale.[/quote']

Nie zrozumiałeś. Wysoka poprzeczka odnosiła się do piw koncernowych' date=' które wymieniłeś. Tak złe piwa bardzo trudno zrobić w domu.[/quote']

Podając te nazwy miałem na myśli smak piwa jasnego.

Zrób polskie Ale i będziesz zadowolony. Pochmiel dobrze i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś. Wysoka poprzeczka odnosiła się do piw koncernowych' date=' które wymieniłeś. Tak złe piwa bardzo trudno zrobić w domu.[/quote']

Podając te nazwy miałem na myśli smak piwa jasnego.

Zrób polskie Ale i będziesz zadowolony. Pochmiel dobrze i już.

Możesz mi wkleić recepturkę, no i słody aby były te które posiadam, wiem że idę na łatwiznę.

Edytowane przez giusto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale to też piwo jasne, tyle, że górnej fermentacji (Pale = blady). Zrób wg receptury:

 

Surowce:

słód Pale Ale 4,0 kg

Pilzneński - 0,5kg

słód monachijski - 0,3kg

chmiel goryczkowy magnum 15g (lub Marynka - 20g)

chmiel aromatyczny lubelski 15g

Safale S-04

 

Zacieranie:

Zasyp wrzuć do 13l wody o temp. 65°C, podgrzej do 67°C

67°C - 60'

-> 72°C, jeśli próba jodowa negatywna to

podjazd do 75-78°C i filtracja

 

Gotowanie 70':

 

w 0' 15g Magnum

w 60' 15g Lubelskiego

 

Powinno wyjść ekstra piwo. elroy pisał, że Pale Ale to jego piwo eksportowe - wszystkim dokoła smakuje. Tak powinno być w tym przypadku. Powodzenia!

 

BTW: Uwierz mi, że nawet po roku czytania forum i tak nie wiesz wystarczająco dużo, ciągle chcesz wiedzieć więcej... piwo.org wciąga!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale to też piwo jasne, tyle, że górnej fermentacji (Pale = blady). Zrób wg receptury:

 

Surowce:

słód Pale Ale 4,0 kg

Pilzneński - 0,5kg

słód monachijski - 0,3kg

chmiel goryczkowy magnum 15g (lub Marynka - 20g)

chmiel aromatyczny lubelski 15g

Safale S-04

 

Zacieranie:

Zasyp wrzuć do 13l wody o temp. 65°C, podgrzej do 67°C

67°C - 60'

-> 72°C, jeśli próba jodowa negatywna to

podjazd do 75-78°C i filtracja

 

Gotowanie 70':

 

w 0' 15g Magnum

w 60' 15g Lubelskiego

 

Powinno wyjść ekstra piwo. elroy pisał, że Pale Ale to jego piwo eksportowe - wszystkim dokoła smakuje. Tak powinno być w tym przypadku. Powodzenia!

 

BTW: Uwierz mi, że nawet po roku czytania forum i tak nie wiesz wystarczająco dużo, ciągle chcesz wiedzieć więcej... piwo.org wciąga!

Czy bez próby jodowej się można obyć, ponieważ w aptece nie było płynu lugola nie mam czym zrobić testu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bez próby jodowej się można obyć, ponieważ w aptece nie było płynu lugola nie mam czym zrobić testu?

Przy w/w recepturze pewnie, ale mimo wszystko kup zwykłą jodynę i pobaw się tym w trakcie zacierania. Zobaczysz jak to wygląda "przed" i "po" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.