Jump to content

Sprzęt do zacierania i nie tylko


Szym
 Share

Recommended Posts

Witajcie

Od jakiegoś czasu śledzę to forum i czytam czytam i czytam. Jednak nie umiem znaleźć odpowiedzi na jedno dręczace mnie pytanie.

Zrobiłem kilka piw z brew kitow i chce przejść na zacieranie i samodzielne chmielenie. Tu pojawia się pewien problem, ponieważ nie mam warunków, ani żeby używać emalii ani innego garnka ponieważ w domu mam tylko kuchenkę indukcyjna. Nie mam również warunków aby trzymać pełno sprzętu do wyrobu piwa. Chciałbym zatrzeć oraz chmielic piwo w jednym garnku (elektrycznym). Nie chce robić jakichś specjalnych piw, max 16 blg. Wiem że muszę posiadać podstawowy sprzęt typu miernik blg itd. Jednak to już posiadam potrzebuje jedynie garnka do zacierania i chmielenia w jednym a nie chce na niego wydać majątku. Co drugi dzień latam do liedla, jednak nic się nie pojawia. Czy garnek z allegro (pierwszy z brzegu) który ma 27 l pojemności się nada? moc takiego garnka to mniej więcej 1800w.

 

Sorry jeśli w złym dziale jednak stwierdziłem że najlepiej w piaskownicy napisać

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Garnek lidlowski lidlowski jest tylko z nazwy w tej chwili, chyba drugi rok nie było go w ofercie.

Podejrzewam że garnek elektryczny o którym mówisz się nada byle emalia nie była poobijana do tego grzałka nurkowa do gotowania i powinno być ok.

Taki garnek możesz docieplić karimatą i wstawić zawór kulowy w miejsce normalnego kranika.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy garnek z allegro (pierwszy z brzegu) który ma 27 l pojemności się nada?

Nadać się nada, ale pozostaje pytanie czy samo 'nadawanie' Ci wystarczy?

Obecnie mam kociołek z Lidla v2 z przeróbkami umożliwiającymi warzenie. Po prawie 10 warkach mogę stwierdzić że ma pewne mankamenty, choć nie powiem jest i tak całkiem niezły.

1. Emalia się odbarwia po kilku warkach.

2. Pomiar temperatury jest średnio dokładny. Czujnik jest umieszczony w dnie i nagrzewająca się grzałka wpływa na pomiar.

3. Moc grzałki jest nieco za mała. Zagotowanie brzeczki po filtracji w ilości 23 litrów zajmuje u mnie jakies 40 minut. Większe ilości ciężko doprowadzić do wrzenia bez udziału dodatkowej grzałki np.zanurzeniowej.

4. Po pewnym czasie emalia może odpryskiwać.

Jeśli teraz jeszcze raz kupowałbym kociołek to raczej kupiłbym nieco inny. Są na allegero kociołki nierdzewne o takiej samej lub bardzo podobnej pojemności i do tego z grzałką 2000W (pewnie nieco przyspieszyłoby to wrzenie). Czujnik jak i elektronika sterująca pewnie jest podobna, więc tak jak w kociołku z Lidla nie polegałbym na niej zbytnio. Niestety są znacznie droższe (nierdzewka), ale zakładam że znacznie trwalsze.

Link to comment
Share on other sites

Kociołek w swej naturze uważam za urządzenie genialne dla ludzi w blokach, ja do swojego pakuję wszystkie graty i sruuu na balkon. Mam wersję v2 z lidla ze wstawionym potencjometrem do przyspieszenia gotowania i nie narzekam, leję pod rant i zagotowuję. Mankamentem jest jakość emalii, jest po prostu strasznie cienka i w dodatku na cienkiej blasze, jednak przez 2,5 roku nie udało mi się jej zniszczyć. Z innych przeróbek mam mieszadło, zawór nierdzewny, filtrator rurkowy i rzecz jasna ocieplenie.

Kociołek polubiłem tak bardzo, że właśnie zacząłem budowę własnego, troszkę większego, 36l- bo robię warki 25l. Garnek nierdzewny, grzałka 2,3kW, filtrator rurkowy, dwa mieszadła (jedno do wysładzania) izolacja, sterownik Bolecki albo Pamel Duo. Grzałka już po testach i jest nieźle, lodowatą wodę, dokładnie 20l, zagotował w około godzinkę a stał prawie że na podwórku i nie był ani ocieplony, ani przykryty. 

Link to comment
Share on other sites

Mi się kociołek nie przebarwia, a jak próbuje to go lepiej szoruje i na razie działa. Gotować fakt mogłoby się mocniej ale i tak jest ok jak się ociepli. A co do emalii- znam ludzi co porobili ponad 100 warek i nic im się nie obiło.

Link to comment
Share on other sites

w grę jeszcze wchodzi kadź z kega. beczka w zakupie jest tania. całość pewnie wyjdzie drożej niż garnek lidlowski ale keg jest z kwasówki, jest większy więc można robić większe warki

Link to comment
Share on other sites

Najlepiel zaczynać zacieranie od lidla. Musisz sobie tylko zrobić filtraror z rurki miedzianej po obwodzie. Zawsze musisz mieć przynajmniej jeden dokładny termometr bagietkowy. Dobrze mieć też taki elektroniczny z alarmem z np IKEA za ok 25zł, trzeba go tylko zabezpieczyć koszulką termokurczliwą. Odnośnie przebarwień emalii- ja się tym nie przejmuję. Szkoda czasu i zdrowia na szorowanie do bialości po każdym warzeniu. I jak ci koledzy napisalibardzo przydatne są grzałki nurkowe, najlepiej dwie o różnej mocy. Na początku jak filtrowałem do fermentora utzrymywała mi temp filtratu, żeby po wlaniu z powrotem do gara do chmielenia nie czekać znowu pół godziny na wrzenie.

Ja mam kaskadę z trzech lidlów i wszystkie kupione na all lub tab. Czwarty służy do wyparzania butelek- połasilem się na cenę i przysłali mi taki z emalią... tzn z resztkami emalii.

Reasumując: na początek potrzebujesz jednego lidla z możliwością filtracji, dwa fermentory, ballingomierz, termometr lepiej dwa, i w miarę duży garnek do pogrewania wody do wysładzania. Butelkowanie to już inny temat. Jak Cię wciągnie, to już sam będziesz wiedział, co Ci jest najbardziej potrzebne.

 

 

 

że właśnie zacząłem budowę własnego, troszkę większego, 36l- bo robię warki 25l. Garnek nierdzewny, grzałka 2,3kW, filtrator rurkowy, dwa mieszadła (jedno do wysładzania) izolacja, sterownik Bolecki albo Pamel Duo. Grzałka już po testach i jest nieźle, lodowatą wodę, dokładnie 20l, zagotował w około godzinkę a stał prawie że na podwórku i nie był ani ocieplony, ani przykryty.
- jak skończysz pochwal się szczegółami.
Link to comment
Share on other sites

Należy zacząć od tego, że garnek emaliowany DZIAŁA na indukcji. Każdy garnek, którego dno przyciąga magnes będzie działał. Ja mam dokładnie taki: http://www.homebrewing.pl/garnek-emaliowany-pokrywa-36-cm-30-litrow-p-885.html i robię w nim piwka na indukcji bez problemu.

Ale za te pieniądze możesz kupić fajnego lidla z kranikiem. Nie blokujesz sobie kuchni na parę godzin itp

Link to comment
Share on other sites

u mnie indukcja musiała grzać na boosterze przez ok 3h (zacieranie, podgrzewanie i gotowanie) i zaczęła się przegrzewać i wywalać błąd. dodatkowo maksymalna moc największego pola to 3,1kW (na boosterze właśnie). dlatego przechodzę na keg gdzie będę miał grzałki w sumie 3,5kW i przez to że będą zanurzone pewnie sprawność będzie większa.

Link to comment
Share on other sites

u mnie indukcja musiała grzać na boosterze przez ok 3h (zacieranie, podgrzewanie i gotowanie) i zaczęła się przegrzewać i wywalać błąd. dodatkowo maksymalna moc największego pola to 3,1kW (na boosterze właśnie). dlatego przechodzę na keg gdzie będę miał grzałki w sumie 3,5kW i przez to że będą zanurzone pewnie sprawność będzie większa.

Temat był już walkowany tysiąc razy: czy te grzałki Ci się nie będą przypalać w brzeczce? To już bym ten keg wolał dać na taboret.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.