Skocz do zawartości

pierwsze zacieranie - pomocy...


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po kilku (3) warkach z zacieraniem - i wciąż pytania:

 

1) Pierwsza warke spieprzylem - za duzo chmielu, ktory zreszta byl wrzucany prosto do gara (a nie np. przez ponczoche) - co dalo za duza goryczke i drobinki chmielu w piwie, ktore niesmakuja dobze...

 

2) Druga warka - robilem pszeniczne - Zostawilem po burzliwej na drozdzach jeszcze z 14 dni - czytalem gdzies tu, ze roznicy nie ma w sumie zauwazalnej (byl jakis eksperyment) czy robic cicha, czy zostawiac na burzliwej. Tak wiec zostawilem, bo nie mialem wolnego fermentora. Warka jakos dziwnie pachnie, tak troche jakby skisło - ale nic na powierzchni i zadnych grzbybow/plesni/nalotow nie widzialem, czy pszeniczne tak po prostu pachnie jak jest młode?

 

3) Zauwazylem, ze przy "gotowaniu" wcale tak na prawde warka nie bulgocze - i tu jest pytanie, ma sie tak fest gotowac czy wystarczy tak te 95 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kilku (3) warkach z zacieraniem - i wciąż pytania:

 

1) Pierwsza warke spieprzylem - za duzo chmielu, ktory zreszta byl wrzucany prosto do gara (a nie np. przez ponczoche) - co dalo za duza goryczke i drobinki chmielu w piwie, ktore niesmakuja dobze...

 

2) Druga warka - robilem pszeniczne - Zostawilem po burzliwej na drozdzach jeszcze z 14 dni - czytalem gdzies tu, ze roznicy nie ma w sumie zauwazalnej (byl jakis eksperyment) czy robic cicha, czy zostawiac na burzliwej. Tak wiec zostawilem, bo nie mialem wolnego fermentora. Warka jakos dziwnie pachnie, tak troche jakby skisło - ale nic na powierzchni i zadnych grzbybow/plesni/nalotow nie widzialem, czy pszeniczne tak po prostu pachnie jak jest młode?

 

3) Zauwazylem, ze przy "gotowaniu" wcale tak na prawde warka nie bulgocze - i tu jest pytanie, ma sie tak fest gotowac czy wystarczy tak te 95 stopni?

1) goryczka nie zależy od pończochy tylko od ilości chmielu :D

chmiel zawsze sypię bezpośrednio do gara (i szyszkę i granulat ), do fermentora dekantuję znad osadów i nie mam problemów z drobinkami

 

2) nigdy nie robiłem takiego eksperymentu z pszenicznym, ale chyba za długo trzymałeś je z tymi drożdżami

 

3) powinno wyraźnie się gotować ale nie szaleć (pykać to może rosół :D )

Edytowane przez pako1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to ja w takim razie nastepnym razem bede rzeczywiscie wrzucakl do gara a potem przez wężyk spuszczał do fermentora...

 

Co do tych drozdzy - to moglo skisnąć czy pszeniczne ma taki posmak jak jest swieże?

 

A jak nie wrzało tylko było w okolicy wrzenia to coś będzie nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie wzięło na żarty po weizebocku :D

 

gsb: tak na serio, to DMS może dać lekki aromat gotowanych warzyw w piwie, drobna wada techniczna nie przeszkadzająca w spożyciu, nie ma czym sie stresować.

 

Mnie w emaliowanym garnku nic się nie przypala.

Albo wyparuje w trakcie fermentacji, a przynajmniej w jakiejś tam części.

Z innej beczki to ciekawi mnie jak tam piwa BNP pod kątem DMS, w przypadku gdy gotuje brzeczkę tylko 5 minut ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam.. zabieram się jutro z rana za pierwsze zacieranie i mam pytanie w związku z tym.. mam garnek 22,5l a chcę uwarzyć 20l piwa (z 4,1kg słodów).. mogę więc zacierać w mniejszej ilości wody, tak żeby się nie powtarzać dwa razy tego samego czy właśnie rozłożyć to na dwie tury np. po 10l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. zabieram się jutro z rana za pierwsze zacieranie i mam pytanie w związku z tym.. mam garnek 22,5l a chcę uwarzyć 20l piwa (z 4,1kg słodów).. mogę więc zacierać w mniejszej ilości wody, tak żeby się nie powtarzać dwa razy tego samego czy właśnie rozłożyć to na dwie tury np. po 10l?

Zacieranie to nie problem, w czym chcesz gotować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski pomysł. Gorąca brzeczka zajmuje większą objętość niż schłodzona, musisz zostawić w garnku miejsce na pianę powstającą przy warzeniu, około 3 litry odparują w trakcie gotowania - czyli nijak nie jesteś w stanie w takim małym garnku uwarzyć 20 litrów piwa.

 

Zacieraj w tymże garnku, gotuj w 2 garnkach np. 19 litrów w tym dużym i 5 litrów w jakimś mniejszym, proporcjonalnie dzieląc chmiel. Po chłodzeniu zlewasz wszystko do jednego fermentora i voila, uwarzyłeś 20 litrów pysznego piwa :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee nie musisz dzielić chmielu na 2 garnki. Wysładzaj do dużego gara około 20-21 litrów i do małego gara, tak żeby w sumie mieć około 25 litrów brzeczki. Później gotuj cały chmiel w tylko w tym dużym garnku, a mały tylko zagotuj w celu zabicia wszelkich mikrobów. Jak przelejesz do fermentora to zmierz gęstość i gdyby była za duża to zawsze możesz dolać przegotowanej wody.

Ja tak robię gdy warzę partie 50 litrowe w garnku 40 litrów i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyliczenia:

 

W garnku 22 L możesz maksymalnie zagotować 18,7 L brzeczki (liczonej po schłodzeniu).

Trzeba wziąć pod uwagę, że brzeczka wrząc burzy się i będzie uciekać z garnka, moim zdaniem przy twoim garze musisz wyliczać piwo na 15L.

 

Przy zacieraniu z 3,075 kg słodów z 10,76 l wody zmieścisz się spokojnie w swoim garze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

takie pytanko, jak filtrujecie jakieś gęstsze warki i ile wam to zajmuje czasu. moje dwie poprzednie warki filtorwalem za pomocą filtratora z oplotu i było wszystko git. za to wczoraj (7,5kg słodu na 22l) nic nie chciało się przefiltrować :/ nie moge zlokalizować problemu. czy za dużo ziarna było i było za ciężkie, czy jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.