Skocz do zawartości

AIPA - zacieranie na słodko i wytrawnie


LukaszU

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Pytanie jest banalne, na jego temat wyczytałem w sieci wiele, ale wciąż mam braki w wiedzy na ten temat. Wiem co i jak w jakich temperaturach się dzieje, ale wciąż czegoś mi brakuje.

 

Panowie i Panie, powiedzcie mi proszę, na przykładzie AIPA, w jakich temperaturach i jak długie stosujecie przerwy gdy zacieracie na słodko i na wytrawnie ?

Czy jeśli planuję zacieranie 60 minut w 66 st bez wygrzewu aby zacierać na słodko ? Czy trzeba stosować jeszcze jakaś dodatkową przerwę (np. dla poprawy jakości piany) ? W jakiej temperaturze następuje przejście z zacierania wytrawnego na słodkie ? 68 st C ?

 

Wybaczcie mi banalność pytań, ale inaczej się już nie da.

Z góry dziękuję Wam za pomoc,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wytrawnie: zaczynam w około 65°C, pozwalam opaść w okolice 62°C, potem podgrzewam do mash-outu (z małą przerwą w okolicach 72°C)

na słodko: zaczynam około 70°C, po 60-90 minutach podgrzewam do mash-out

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ucząc się projektować receptury często wzorowałem się na klonach znanych piw. Może to jest odpowiedź dla Ciebie. Poszukaj sobie receptury na 10 najlepszych IPA i przeanalizuj.

Edytowane przez sebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja ucząc się projektować receptury często wzorowałem się na klonach znanych piw. Może to jest odpowiedź dla Ciebie. Poszukaj sobie receptury na 10 najlepszych IPA i przeanalizuj.

 

Zbieram właśnie kilka receptur na klony (m.in. Punk IPA) i może to rzeczywiście dobry pomysł na to aby zobaczyć na jaki sposób są zacierane, Dziękuję za pomysł !

 

 

 

Tabelka, którą swojego czasu pokazał mi @ThoriN

 

Dzięki wielkie, sprawdzam właśnie zależność temperatury do odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na wytrawnie: zaczynam w około 65°C, pozwalam opaść w okolice 62°C, potem podgrzewam do mash-outu (z małą przerwą w okolicach 72°C) na słodko: zaczynam około 70°C, po 60-90 minutach podgrzewam do mash-out

 

Czyli można uznać, że na wytrawnie zaczyna się od np.68 st. w górę czy jednak 70 st. to początek zacierania na wytrawnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich :) Postanowiłem odgrzebać temat bo żołnierskie uproszczenie borsuka94 mnie trochę nie przekonuje.

 

Na wytrawnie - zimniej
Na słodko - cieplej

To tak w  żołnierskim skrócie.

 

Bo będąc precyzyjnym - nie ma wyraźnej granicy, zawsze(w standardowych przedziałach zacierania) alfa i beta amylaza będą aktywne jednocześnie.

 

Jednak z tabelki wynika, że największą fermentowalność brzeczki uzyskamy w temperaturze ok. 68C i od tego punktu w jedną i drugą stronę fermentowalność spada. W stronę niższej temperatury spada wolniej, a w stronę wyższej spada bardzo szybko. W związku z tym mam pytanie. Czy aby zatrzeć piwo na wytrawnie lepiej celować w 62C jak głosi powszechna opinia czy moze 67-68? Czy na końcową wytrawność piwa ma wpływ jego fermentowalność czy może coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy aby zatrzeć piwo na wytrawnie lepiej celować w 62C jak głosi powszechna opinia czy moze 67-68? Czy na końcową wytrawność piwa ma wpływ jego fermentowalność czy może coś jeszcze?

Rzuć okiem na ten wykres pomyśl i pewnie wiele Ci on wyjaśni.

http://www.piwo.org/topic/13436-odwrotna-dekokcja/?p=284551

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.