Jump to content

AIPA - zacieranie na słodko i wytrawnie


LukaszU
 Share

Recommended Posts

Cześć !

Pytanie jest banalne, na jego temat wyczytałem w sieci wiele, ale wciąż mam braki w wiedzy na ten temat. Wiem co i jak w jakich temperaturach się dzieje, ale wciąż czegoś mi brakuje.

 

Panowie i Panie, powiedzcie mi proszę, na przykładzie AIPA, w jakich temperaturach i jak długie stosujecie przerwy gdy zacieracie na słodko i na wytrawnie ?

Czy jeśli planuję zacieranie 60 minut w 66 st bez wygrzewu aby zacierać na słodko ? Czy trzeba stosować jeszcze jakaś dodatkową przerwę (np. dla poprawy jakości piany) ? W jakiej temperaturze następuje przejście z zacierania wytrawnego na słodkie ? 68 st C ?

 

Wybaczcie mi banalność pytań, ale inaczej się już nie da.

Z góry dziękuję Wam za pomoc,

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Ja ucząc się projektować receptury często wzorowałem się na klonach znanych piw. Może to jest odpowiedź dla Ciebie. Poszukaj sobie receptury na 10 najlepszych IPA i przeanalizuj.

Edited by sebek
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ja ucząc się projektować receptury często wzorowałem się na klonach znanych piw. Może to jest odpowiedź dla Ciebie. Poszukaj sobie receptury na 10 najlepszych IPA i przeanalizuj.

 

Zbieram właśnie kilka receptur na klony (m.in. Punk IPA) i może to rzeczywiście dobry pomysł na to aby zobaczyć na jaki sposób są zacierane, Dziękuję za pomysł !

 

 

 

Tabelka, którą swojego czasu pokazał mi @ThoriN

 

Dzięki wielkie, sprawdzam właśnie zależność temperatury do odfermentowania.

Link to comment
Share on other sites

 

 

na wytrawnie: zaczynam w około 65°C, pozwalam opaść w okolice 62°C, potem podgrzewam do mash-outu (z małą przerwą w okolicach 72°C) na słodko: zaczynam około 70°C, po 60-90 minutach podgrzewam do mash-out

 

Czyli można uznać, że na wytrawnie zaczyna się od np.68 st. w górę czy jednak 70 st. to początek zacierania na wytrawnie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam wszystkich :) Postanowiłem odgrzebać temat bo żołnierskie uproszczenie borsuka94 mnie trochę nie przekonuje.

 

Na wytrawnie - zimniej
Na słodko - cieplej

To tak w  żołnierskim skrócie.

 

Bo będąc precyzyjnym - nie ma wyraźnej granicy, zawsze(w standardowych przedziałach zacierania) alfa i beta amylaza będą aktywne jednocześnie.

 

Jednak z tabelki wynika, że największą fermentowalność brzeczki uzyskamy w temperaturze ok. 68C i od tego punktu w jedną i drugą stronę fermentowalność spada. W stronę niższej temperatury spada wolniej, a w stronę wyższej spada bardzo szybko. W związku z tym mam pytanie. Czy aby zatrzeć piwo na wytrawnie lepiej celować w 62C jak głosi powszechna opinia czy moze 67-68? Czy na końcową wytrawność piwa ma wpływ jego fermentowalność czy może coś jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy aby zatrzeć piwo na wytrawnie lepiej celować w 62C jak głosi powszechna opinia czy moze 67-68? Czy na końcową wytrawność piwa ma wpływ jego fermentowalność czy może coś jeszcze?

Rzuć okiem na ten wykres pomyśl i pewnie wiele Ci on wyjaśni.

http://www.piwo.org/topic/13436-odwrotna-dekokcja/?p=284551

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.