Jump to content
zielony07

Mętne żytnie

Recommended Posts

Będę wdzięczny za pomoc, nie umiem wybrnąć z tego w co się wpakowałem.

Moja trzecia zacierana warka, żytnie 13 Blg na zestawie HB. W trakcie chmielenia chmiel jakoś opuścił woreczek i całkowicie się rozgotował. Na nic zdało się prowizoryczne cedzenie gęstym sitkiem.

Fermentacja w 19 stopniach C poszła ok, po 5 dniach drożdże zaczęły dołować, po 7 zbiły się w cienką, max 1 cm warstwę.

Blg od kilku dni stoi na 5. Wynik jest na pewno zafałszowany bo piwo jest potwornie buro-mętne i nie ma ochoty się prześwietlić.

Wszystko widzę jak na dłoni, wiadro przezroczyste. Smak dobry.

Udawać że nic się nie stało ? Zlewać na cichą ? Jakieś sugestie ? A może tak to ma wyglądać ?

Pozdrawiam , Krzysztof

To chmiel by Ci taką mętność zrobił w piwie?

Ja bym wstawił fermentor do jak najzimniejszego miejsca i poczekał aż opadnie co ma opaść.

Jak chcesz mieć klarowne, to możesz też sklarować żelatyną. 

Poza tym, czytaj.

Edited by mc007

Filtracja była ciężka, ale do chmielenia brzeczka poszła całkiem, całkiem. Błotko jest chmielowe. Obniżam temperaturę i czekam No i czytam nt. żelatyny.

Przecież wszyscy normalnie gotują chmiel bez żadnych woreczków. To wszystko po chłodzeniu opada. Po cichej albo pewnym czasie w butelkach Ci się wyklaruje bardziej. Jak jest totalne błoto to możesz się bawić w żelatynę. No i mętność w żaden sposób Ci raczej nie zaburza pomiaru cukromierzem.

Edited by Oskaliber

robiłem ten zestaw 17-11-2014, na cichą 24-11 a w butelki14-12. Ostatnią butelkę piłem jakoś po wakacjach i było mętne, więc nie licz, że ci się wyklaruje. Jak Ci napisali chmielenie luzem czy w worku nie ma znaczenia. Nie grzeb, nie otwieraj, nie smakuj tylko rób wg instrukcji a będzie dobre. Nie pamiętam szczegułów produkcji ale żytnie chyba zawsze są mętne więc się nie martw.

Żyto będzie mętne. Taki urok.

Bzdura.

Możesz rozwinąć wypowiedź ? Jeszcze nie widziałem domowego roggenbier 'a klarownego .

Możesz rozwinąć wypowiedź ? Jeszcze nie widziałem domowego roggenbier 'a klarownego .

Może być lekko zamglone, to nie to samo co mętne. Chociaż moje nawet zamglone nie są, są idealnie krystaliczne. 

Ja jeszcze klarownego żyta nie widziałem. Zawsze chociaż delikatnie, jak to ładnie ująłeś, "zamglone". Jasne, można się bawić żelatyną, nie chmielić na zimno, co poprawi klarowność, no ale co kto lubi.

Może być lekko zamglone, to nie to samo co mętne. Chociaż moje nawet zamglone nie są, są idealnie krystaliczne.

Jest klarowne samo z siebie czy coś dodajesz? Jeśli tak to co- chociaż nie mam zamiaru tego robić. Jeśli nie, to po jakim czasie miałeś taki "kryształ"?

Jest klarowne samo z siebie czy coś dodajesz?

Łyżeczka mchu pod koniec gotowania załatwia sprawę. Już po cichej, podczas lania w butelki jest klarowne, idealną krystaliczność zyskuje po miesiącu. Osiem miesięcy, to szczyt szczytów, nic lepiej już być nie może.

Edited by Jacenty