Skocz do zawartości

Projekt instalacji mikrobrowaru domowego


Andrzej_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

poniżej znajduje się instalacja którą dziś narysowałem, chciałem się spytać bardziej doświadczonych piwowarów, czy takie coś ma prawo działać, wszelkie uwagi mile widziane. Mam kilka pytań odnośnie podobnych instalacji:

 

1) Jak wysoko nad dnem kadzi instalować zawory?

2) Jaką moc powinna mieć pompa do cyrkulacji oraz chłodzenia?

3) Czy kształt dna narysowany na poniższym schemacie jest lepszy od standardowego fałszywego dna nad całym dnem kadzi z odprowadzeniem z boku.

4) Czy w przypadku cyrkulacji jak na schemacie mieszadło można sobie odpuścić?

5) Jak najlepiej/najszybciej usuwać młuto z kadzi zacierno-filtracyjnej? 

6) Czym izolować kadzie? Czy izolacja z wełny mineralnej np. do rur ciepłowniczych czy wentylacji jes dobrym rozwiązaniem?

7) Jak myć taką instalację? Czy napełniać całą instalację wodą z OXI czy innym środkiem dezynfekującym?

 

Jeśli jakieś pytanie było już wielokrotnie zadawane lub jest bezsensu to przepraszam :)

 

Pozdrawiam

 

FQ9ftqb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował zastosować wężownicę w kadzi z gorącą wodą i i przez nią puścić cyrkulacje i zrezygnować z podgrzewania gazem kadzi zacierno-filtracyjnej

co do kształtu FD to mam takie i jest dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) 1,5-2cm to wg mnie odpowiednia wysokość zarówno dla zacierno-filtracyjnej jak i warzelnej (jak w warzelnej rozwiążesz whirlpool?)

2) nie potrzebujesz wielkiej mocy. 8-10W powinno być w sam raz. patrz raczej na wydajność w l/min i tolerancje temperatury bo wiele pomp ma zabezpieczenia termiczne i wywala korki przy wyższych wartościach

3) takie rozwiązanie jak najbardziej się sprawdzi

4) cyrkulacja to jedno a mieszanie to drugie. cyrkulacją zacieru nie wymieszasz. zostałbym przy ręcznym bo tylko przy dodaniu słodów będzie potrzebne skoro masz taki obieg

5) oczywiście z góry i wygodnie przy pomocy choćby takiej szufelki do paszy http://zogala.com/sklep/images/kerbl_miarka_do_paszy_alum.jpg

6) skoro budujesz większy system to może bezwładność cieczy wystarczy żeby zacier nie tracił temp? na ile litrów ta kadź zacierna?

7) warzelnia jest po stronie gorącej więc dezynfekcja garów wg mnie jest zbędna. Gorąca woda i np wodorotlenek sodu (soda kaustyczna, kret...) u mnie sprawdza się bardzo dobrze jeśli jakieś osady po kilku warzeniach się pojawią. Co kilka warzeń można użyć octu na tzw kamień piwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fałszywe dno to nie grzanie gazem.

Przypali się pod.

Fałszywe dno w twojej wersji to wymyslanie kola na nowo. Uzyj dobrych praktyk i zdrowego rozsądku - z jakiegoś powodu takie a nie inne rozwiązanie jest używane na całym świecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, poniżej postaram się do nich ustosunkować i dodać kilka wątpliwości jakie mi się nasunęły:

 

1) Szczerze mówiąc nie myślałem jeszcze o Whirlpool'u, czy jest on konieczny przy 50l kadziach? Jesli tak, to moge zrobić bypass omijający wymiennik ciepła, a powrót brzeczki do kadzi warzelnej będzie umieszczony w połowie wysokości pod kątem, albo zrobić rurkę po obwodzie kadzi z nawierconymi pod kątem otworami, popatrzę jak inni to rozwiązali może coś fajnego rzuci mi się w oko. 

2) Zastanawiałem się nad rozwiązaniem podgrzewania zacieru w kadzi wodą, pytanie tylko jak wygląda przy takim rozwiązaniu utrzymanie konkretnej temperatury? Rozumiem że temp. brzeczki płynącej z kadzi z wodą będzie wyższa aby ogrzać młuto, czy podgrzewając przy takim rozwiązaniu nie traci się na jakości brzeczki/zacieru? Dziś wieczorem postaram się przerobić schemat na takie rozwiązanie i zobaczymy co z tego wyjdzie.

3) Jakie orurowanie zastosować, czytałem że rurki miedziane/nierdzewne potrafią się zapowietrzyć, poza tym są sztywne i trudniej o modyfikację. Czy nie lepiej zastosować węże gumowe/plastikowe na szybkozłączki metalowe? Czy w przypadku zastosowania węży z gumy/plastiku przy ich kontakcie z gorącą cieczą nie wydzielają się nieporządane związki chemiczne?

4) Jak wygląda mycie kadzi przy takiej instalacji, czy po uwarzeniu rozkręcacie wszystko i myjecie kadzie ręcznie? Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej skoro mamy każdą kadź podłączoną do kanalizacji?

5) Rozwiązanie fałszywego dna jakie narysowałem to nic nowego, 

można je obejrzeć na wielu instalacjach stworzonych przez piwowarów z całego świata np:

http://www.simplybeer.com/wp-content/uploads/2012/04/keggle-sanke-false-bottom.jpg

http://s249.photobucket.com/user/Terrazza1000/media/IMG_2721.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fałszywe dno to nie grzanie gazem.

Przypali się pod.

Fałszywe dno w twojej wersji to wymyslanie kola na nowo. Uzyj dobrych praktyk i zdrowego rozsądku - z jakiegoś powodu takie a nie inne rozwiązanie jest używane na całym świecie

 

Jeżeli będzie zacieranie tylko infuzyjne to w zacierno-filtracyjnej będzie grzana tylko woda i nic się nie przypali. Tak działa np ten system http://www.psychobrewllc.com/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sporo zaworów pomiędzy kadzią z gorącą wodą a kadzią zacierano filtracyjną ,można by to uprościć montując kadź z gorącą woda wyżej by woda do wysładzania spływała grawitacyjnie , odpadnie wtedy kilka zaworów i do wysładzania nie potrzeba będzie pompka.Wydaje mi się że chcesz wysładzać stosując pompkę przetłaczając brzeczkę z kadzi filtracyjnej do warzelnej , nie jest to bobry pomysł ,wysładzanie będzie za szybkie wydajność spadnie i z mojego doświadczenia wiem że pompka zbije młóto i filtracja ustanie.Lepiej wysładzać grawitacyjnie do jakiegoś naczynia i przelewać do warzelnego lub przetaczać pompką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
13 godzin temu, tazy napisał:

Ma ktoś może takowy schemat budowy mikro browaru???

Weteranka amerykańskiego piwowarstwa publikuje różne rzeczy, m.in. schematy procesów i instalacji, podręcznik dla otwierających brewpub i inne takie.

Rzuć okiem, może coś z tego Ci się przyda: http://www.terifahrendorf.com

Edit: http://www.terifahrendorf.com/operations-manual-1990.pdf

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.