Jump to content

Projekt instalacji mikrobrowaru domowego


Andrzej_
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

poniżej znajduje się instalacja którą dziś narysowałem, chciałem się spytać bardziej doświadczonych piwowarów, czy takie coś ma prawo działać, wszelkie uwagi mile widziane. Mam kilka pytań odnośnie podobnych instalacji:

 

1) Jak wysoko nad dnem kadzi instalować zawory?

2) Jaką moc powinna mieć pompa do cyrkulacji oraz chłodzenia?

3) Czy kształt dna narysowany na poniższym schemacie jest lepszy od standardowego fałszywego dna nad całym dnem kadzi z odprowadzeniem z boku.

4) Czy w przypadku cyrkulacji jak na schemacie mieszadło można sobie odpuścić?

5) Jak najlepiej/najszybciej usuwać młuto z kadzi zacierno-filtracyjnej? 

6) Czym izolować kadzie? Czy izolacja z wełny mineralnej np. do rur ciepłowniczych czy wentylacji jes dobrym rozwiązaniem?

7) Jak myć taką instalację? Czy napełniać całą instalację wodą z OXI czy innym środkiem dezynfekującym?

 

Jeśli jakieś pytanie było już wielokrotnie zadawane lub jest bezsensu to przepraszam :)

 

Pozdrawiam

 

FQ9ftqb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ja bym proponował zastosować wężownicę w kadzi z gorącą wodą i i przez nią puścić cyrkulacje i zrezygnować z podgrzewania gazem kadzi zacierno-filtracyjnej

co do kształtu FD to mam takie i jest dobre

Link to comment
Share on other sites

1) 1,5-2cm to wg mnie odpowiednia wysokość zarówno dla zacierno-filtracyjnej jak i warzelnej (jak w warzelnej rozwiążesz whirlpool?)

2) nie potrzebujesz wielkiej mocy. 8-10W powinno być w sam raz. patrz raczej na wydajność w l/min i tolerancje temperatury bo wiele pomp ma zabezpieczenia termiczne i wywala korki przy wyższych wartościach

3) takie rozwiązanie jak najbardziej się sprawdzi

4) cyrkulacja to jedno a mieszanie to drugie. cyrkulacją zacieru nie wymieszasz. zostałbym przy ręcznym bo tylko przy dodaniu słodów będzie potrzebne skoro masz taki obieg

5) oczywiście z góry i wygodnie przy pomocy choćby takiej szufelki do paszy http://zogala.com/sklep/images/kerbl_miarka_do_paszy_alum.jpg

6) skoro budujesz większy system to może bezwładność cieczy wystarczy żeby zacier nie tracił temp? na ile litrów ta kadź zacierna?

7) warzelnia jest po stronie gorącej więc dezynfekcja garów wg mnie jest zbędna. Gorąca woda i np wodorotlenek sodu (soda kaustyczna, kret...) u mnie sprawdza się bardzo dobrze jeśli jakieś osady po kilku warzeniach się pojawią. Co kilka warzeń można użyć octu na tzw kamień piwny.

Link to comment
Share on other sites

Jak fałszywe dno to nie grzanie gazem.

Przypali się pod.

Fałszywe dno w twojej wersji to wymyslanie kola na nowo. Uzyj dobrych praktyk i zdrowego rozsądku - z jakiegoś powodu takie a nie inne rozwiązanie jest używane na całym świecie

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, poniżej postaram się do nich ustosunkować i dodać kilka wątpliwości jakie mi się nasunęły:

 

1) Szczerze mówiąc nie myślałem jeszcze o Whirlpool'u, czy jest on konieczny przy 50l kadziach? Jesli tak, to moge zrobić bypass omijający wymiennik ciepła, a powrót brzeczki do kadzi warzelnej będzie umieszczony w połowie wysokości pod kątem, albo zrobić rurkę po obwodzie kadzi z nawierconymi pod kątem otworami, popatrzę jak inni to rozwiązali może coś fajnego rzuci mi się w oko. 

2) Zastanawiałem się nad rozwiązaniem podgrzewania zacieru w kadzi wodą, pytanie tylko jak wygląda przy takim rozwiązaniu utrzymanie konkretnej temperatury? Rozumiem że temp. brzeczki płynącej z kadzi z wodą będzie wyższa aby ogrzać młuto, czy podgrzewając przy takim rozwiązaniu nie traci się na jakości brzeczki/zacieru? Dziś wieczorem postaram się przerobić schemat na takie rozwiązanie i zobaczymy co z tego wyjdzie.

3) Jakie orurowanie zastosować, czytałem że rurki miedziane/nierdzewne potrafią się zapowietrzyć, poza tym są sztywne i trudniej o modyfikację. Czy nie lepiej zastosować węże gumowe/plastikowe na szybkozłączki metalowe? Czy w przypadku zastosowania węży z gumy/plastiku przy ich kontakcie z gorącą cieczą nie wydzielają się nieporządane związki chemiczne?

4) Jak wygląda mycie kadzi przy takiej instalacji, czy po uwarzeniu rozkręcacie wszystko i myjecie kadzie ręcznie? Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej skoro mamy każdą kadź podłączoną do kanalizacji?

5) Rozwiązanie fałszywego dna jakie narysowałem to nic nowego, 

można je obejrzeć na wielu instalacjach stworzonych przez piwowarów z całego świata np:

http://www.simplybeer.com/wp-content/uploads/2012/04/keggle-sanke-false-bottom.jpg

http://s249.photobucket.com/user/Terrazza1000/media/IMG_2721.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Jak fałszywe dno to nie grzanie gazem.

Przypali się pod.

Fałszywe dno w twojej wersji to wymyslanie kola na nowo. Uzyj dobrych praktyk i zdrowego rozsądku - z jakiegoś powodu takie a nie inne rozwiązanie jest używane na całym świecie

 

Jeżeli będzie zacieranie tylko infuzyjne to w zacierno-filtracyjnej będzie grzana tylko woda i nic się nie przypali. Tak działa np ten system http://www.psychobrewllc.com/ 

Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze sporo zaworów pomiędzy kadzią z gorącą wodą a kadzią zacierano filtracyjną ,można by to uprościć montując kadź z gorącą woda wyżej by woda do wysładzania spływała grawitacyjnie , odpadnie wtedy kilka zaworów i do wysładzania nie potrzeba będzie pompka.Wydaje mi się że chcesz wysładzać stosując pompkę przetłaczając brzeczkę z kadzi filtracyjnej do warzelnej , nie jest to bobry pomysł ,wysładzanie będzie za szybkie wydajność spadnie i z mojego doświadczenia wiem że pompka zbije młóto i filtracja ustanie.Lepiej wysładzać grawitacyjnie do jakiegoś naczynia i przelewać do warzelnego lub przetaczać pompką

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
13 godzin temu, tazy napisał:

Ma ktoś może takowy schemat budowy mikro browaru???

Weteranka amerykańskiego piwowarstwa publikuje różne rzeczy, m.in. schematy procesów i instalacji, podręcznik dla otwierających brewpub i inne takie.

Rzuć okiem, może coś z tego Ci się przyda: http://www.terifahrendorf.com

Edit: http://www.terifahrendorf.com/operations-manual-1990.pdf

 

Edited by zasada
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.