Skocz do zawartości

Pierwszy RIS


KapitanPlaneta

Rekomendowane odpowiedzi

Noi przyszedł czas na pierwszego RISa. To jest moja chyba 11 warka (nie liczę). Mam wstępny plan działania:

Warzę Risa 25 i Stoura 13+ naraz (mam nadzieje na 15-20l każdego). Gar mam 40l więc będzie ciężko jak cholera. Słody:

- Pale Ale 5kg

- Monachijski t2 3kg

- karmelowy 600 2kg

- wędzony 0,5kg

- Czekoladowy 1kg

- barwiący 0,5kg

- jęczmień palony 0,3kg

- Carafa 1 0,2

Po zatarciu chcę odzyskać brzeczkę do 23 stopni i zamknąć w fermentorze. Stout do 11 stopni do gara i na ogień. Chwilę odparować i dodaje:

- Iunga 50g

- Cascade 30g

- Mandarina bavaria 30g

Po tym leje do fermentora i wywalam na balkon (nie mam chłodnicy). Gotuję Risa z chmielem:

- Iunga 50g

- Iunga 50g

I na balkon. Gdy Stout ma odpowiednia temperaturę pewnie już już jest późny wieczór. Zadaje drożdże Gozdawa Pure Ale i idę spać. Rano wstaję i zadaję te same drożdże do risa. Mam nadzieje, że stout zaczął już fermentować i ma małą pianę. Pianę transportuję ze stouta do risa i mam nadzieję, że to zmniejszy wpływ faktu zadania sucharów zamiast gęstwy. Jak ris zacznie na poważnie fermentować wstawiam go do gara z woda i wkładem do lodówki turystycznej, Idę do pracy bo już się pewnie zrobił poniedziałek i nie mam większego wpływu na, to co się dzieje z piwem;p

 

Jakieś sugestie?? poproszę zanim zrobię zakupy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak ci drożdże nie wystartują i nie będziesz miał czego zadać do RIS-a. Lepiej naszykuj sobie z 2 paczki sucharów na wszelki wypadek. Nastaw sie psychicznie na hardkor przy zacieraniu i filtracji. Ja zacierałem 11kg słodu i 1,2kg płatków w garnku 40l i plastikowa łyżka piwowarska mi się wygięła. Lepiej mieć kogoś do pomocy, bo ręce bolą od mieszania :) Filtracja oplotem masakra. Na raz do wiadra tego nie zmieścisz. Rozcieńczałem praktycznie wrzątkiem. Ostatecznie wysłodziłem 16l RIS-a 25blg i ok 20l stouta 14blg.

 

Powodzenia :)

Edytowane przez lesiux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak ci drożdże nie wystartują i nie będziesz miał czego zadać do RIS-a. Lepiej naszykuj sobie z 2 paczki sucharów na wszelki wypadek. Nastaw sie psychicznie na hardkor przy zacieraniu i filtracji. Ja zacierałem 11kg słodu i 1,2kg płatków w garnku 40l i plastikowa łyżka piwowarska mi się wygięła. Lepiej mieć kogoś do pomocy, bo ręce bolą od mieszania :) Filtracja oplotem masakra. Na raz do wiadra tego nie zmieścisz. Rozcieńczałem praktycznie wrzątkiem. Ostatecznie wysłodziłem 16l RIS-a 25blg i ok 20l stouta 14blg.

 

Powodzenia :)

- Mam w planach 2 paczki drożdży, po jednej do każdego piwa + piana do risa

- Na szczęście mam łychę do mieszania drewnianą

- Oj wiem, że będzie ciężko; robiłem portera z 9kg i było kiepsko... przy 12,5 będzie horror

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem wczoraj risa 24 blg. Używam standardowego gara emaliowanego o poj. 40 l. Bez problemu udało mi się zatrzeć 10 kg słodu w 30 litrach wody (zasyp skomplikowany, w tym m. in. owies niesłodowany, pszenica i słody palone bez łuski). Zacier był prawie pod sam rant, ale nie wylewał się. Mieszadło lepiej mieć drewniane, bo plastikowe może się złamać. Cały zacier zmieściłem w jednym fermentorze (sic!), więc odpadło filtrowanie na dwa wiadra. Nawet filtracja przez oplot przebiegła lepiej niż jakieś cienkie piwko na podstawowych słodach ;P

Nasuwa mi się jeden wniosek z tej zabawy. Można uwarzyć risa bez kombinowania na podstawowym sprzęcie. Warunek jest jeden - musisz poznać w 100% sprzęt jakim operujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam 1kg słodu namoczonego wodą zajmuje objętościowo 0,65-0,8l także przy 40l garze z 30l wodą do zacierania i 10kg zasypu nie powinno być problemu. Ja zacierałem dokładnie 9,7kg w garnku 30l i jakoś poszło, było pod sam rant, no i złamałem plastikową łygę ale wydajność wydawała się być w normie, filtracja zajęła mi tylko trochę więcej czasu ale nie było tragedii, przypuszczam, że po prostu sraczwężyk pod dużym naciskiem został spłaszczony i trochę stracił na wydajności filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się jeden wniosek z tej zabawy. Można uwarzyć risa bez kombinowania na podstawowym sprzęcie. Warunek jest jeden - musisz poznać w 100% sprzęt jakim operujesz :)

 

I to jest clou całej zabawy, jak wiesz co cię czeka, to dasz radę. Tylko że to nie jest łatwe zacieranie, więc ja bym przy nim nie kombinował, tylko zrobił normalnie, bez dodatkowych korowodów z drugim piwem robionym równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w wiadrze też po sam rant miałeś ?? bo ja nie wiem czy ryzykować sraczweżykiem w fermentorze czy spróbować zapakować do lodówki turystycznej 30 litrów z  filtratorem rurowym

 

 

Tak, filtrat też miałem po sam rant. Jeszcze jeden litr więcej i byłaby filtracja na dwa wiadra ;)

 

A tak w ogóle to się nie śpiesz z tym risem, to naprawdę trudny styl. Zostaw sobie na przyszłą zimę ;P Do swojego dojrzewałem 26 warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarłem teraz 1 RISa mojego, wkrótce wznowienie wg recepturki bez zmian :). Dobre piwo, zapach przyjemny, nagazowanie bez zmian, czas działa jak w przypadku wina, otwarcie butelki spokojne... Ostatnia butelka niech sobie stoi jeszcze jakiś czas.

 

post-6562-0-41649200-1445179299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.