Jump to content

Maksymalna żywiczność w piwie


Robler
 Share

Recommended Posts

Witam, po letniej przerwie czas znowu zabrać się do warzenia. Podczas przeglądania zapasów zauważyłem, że mam 50 g chmielu Simcoe (11.4%aa) po chwili zastanowienia postanowiłem uwarzyć lekkie Pale Ale, które będzie na maksa żywiczne i w związku z tym moje pytanie czy macie jakieś rady dzięki, którym uda mi się uzyskać jak najlepszy efekt. Planowane piwo to na maksa 12°blg, słód Pale Ale od Soufflet warka ok 20l, do dyspozycji oprócz Simcoe mam jeszcze 50 g Rakau (10.7%aa) i z 15 g Iungi.

Link to comment
Share on other sites

Nie znam Rakau, ale z opisu wynika iż także dostarcza nut żywicznych. Iunga jest raczej bardziej ziołowa, ale to może w sumie zagrać wszystko razem. Możesz chmielić dopiero od 30 minuty, wrzuć wtedy całą tę Iungę +15 g Simcoe, tak żeby było przynajmniej ze 30 IBU, a resztę spróbuj dodać w 10minut, na whirlpool i na zimno. Chociaz z drugiej strony to zostanie Ci z 40g chmielu do wrzucenia na zimno, a to wg. mnie mało trochę.

Link to comment
Share on other sites

Albo Iunge na FWH będziesz miał tym sposobem z 30 IBU ale to i tak dużo na 12 blg, ale co tam. Proponuje taki schemat jak w załączniku Rakau i Simcoe w 60' to znaczy po wyłączeniu palnika w 75C dodać.

 

post-3297-0-71909600-1444718014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ostatecznie wyszło mi 28 litrów brzeczki o gęstości 12.5°Blg w związku z czym postanowiłem chmielić w następujący sposób:

- 8g Iunga 11%aa - 60'

- 10g Simcoe 11,4%aa - 45'

- 5g Rakau 10,7%aa - 45'

- 20g Simcoe - 20'

- 20g Simcoe - 1'

- 20g Rakau - 1'

 

Zobaczy co z tego wyjdzie, zastanawiam się czy chmielić na zimno, robiłem to 2-3 razy i szczerze mówiąc nie zauważyłem powalającej na kolana poprawy aromatu w stosunku do wrzucenia chmielu na ostatnią minutę warzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.