Skocz do zawartości

Maksymalna żywiczność w piwie


Robler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po letniej przerwie czas znowu zabrać się do warzenia. Podczas przeglądania zapasów zauważyłem, że mam 50 g chmielu Simcoe (11.4%aa) po chwili zastanowienia postanowiłem uwarzyć lekkie Pale Ale, które będzie na maksa żywiczne i w związku z tym moje pytanie czy macie jakieś rady dzięki, którym uda mi się uzyskać jak najlepszy efekt. Planowane piwo to na maksa 12°blg, słód Pale Ale od Soufflet warka ok 20l, do dyspozycji oprócz Simcoe mam jeszcze 50 g Rakau (10.7%aa) i z 15 g Iungi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Rakau, ale z opisu wynika iż także dostarcza nut żywicznych. Iunga jest raczej bardziej ziołowa, ale to może w sumie zagrać wszystko razem. Możesz chmielić dopiero od 30 minuty, wrzuć wtedy całą tę Iungę +15 g Simcoe, tak żeby było przynajmniej ze 30 IBU, a resztę spróbuj dodać w 10minut, na whirlpool i na zimno. Chociaz z drugiej strony to zostanie Ci z 40g chmielu do wrzucenia na zimno, a to wg. mnie mało trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Iunge na FWH będziesz miał tym sposobem z 30 IBU ale to i tak dużo na 12 blg, ale co tam. Proponuje taki schemat jak w załączniku Rakau i Simcoe w 60' to znaczy po wyłączeniu palnika w 75C dodać.

 

post-3297-0-71909600-1444718014_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wyszło mi 28 litrów brzeczki o gęstości 12.5°Blg w związku z czym postanowiłem chmielić w następujący sposób:

- 8g Iunga 11%aa - 60'

- 10g Simcoe 11,4%aa - 45'

- 5g Rakau 10,7%aa - 45'

- 20g Simcoe - 20'

- 20g Simcoe - 1'

- 20g Rakau - 1'

 

Zobaczy co z tego wyjdzie, zastanawiam się czy chmielić na zimno, robiłem to 2-3 razy i szczerze mówiąc nie zauważyłem powalającej na kolana poprawy aromatu w stosunku do wrzucenia chmielu na ostatnią minutę warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.