Skocz do zawartości

Witbier, lekko po amerykańsku ocena receptury


Nostradamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


przymierzam się do uwarzenia pierwszego piwa ze słodów, w końcu udało mi się skompletować cały sprzęt. Chcę zrobić witbiera, z lekkimi nutami amerykańskimi. Poniższą recepturę stworzyłem wyciągając możliwie całkowite ilości kilogramów słodów, żeby nie kupować śrutowanego na zapas.


Słody:


słód pilzneński 3 kg


płatki pszenne 2 kg


słód pszeniczny 1 kg


płatki owsiane 0,5 kg


 


Chmiele:


Chmiel Cascade 35gr (Zakupie 50 gr)


Chmiel Lubelski 15g  (Zakupie 50 gr)


 


Drożdze:


Brewferm blanche


 


Dodatki:


Curacao: 30g (Kupione 40)


Kolendra: 20g


 


Zacieranie:


50C - 30'


66C - 80'


72C - 15'


 


Chmielenie (opierałem się na recepturze Piotra Kowalskiego z wiki)


Cascade 5g i Lubelski 15g - 60min


Cascade 15g + 10g kolendry + 10g curacao - 10min


Cascade 15g + 10g kolendry + 20g curacao - po wyłączeniu palnika


 


Fermentacja:


Drożdże spróbuje zadać w temperaturze koło 20C i trzymać będę w temp koło 22.


Fermentacja burzliwa 2 tygodnie, bez cichej. Chyba, że będzie ostro siarką dawało (podobno charakterystyczne dla tych drożdży) to wrzuciłbym na tydzień, dwa cichej.


 


1. Do jakiego Blg dążyć - bardziej 13 czy 11?


2. Gar mam 40 litrowy, ale fermentatory 31 L ile maksymalnie mógłbym wycisnąć?


3. Sypnąć trochę więcej tych chmieli? Zależy mi na ładnej harmonii pomiędzy curacao, cytrusami i 'mlecznością' całości. 


4. Coś zmienić w chmieleniu, może inne chmiele ? 


 


Z góry dzięki za pomoc


 


## EDIT


W grę by wchodziła wymiana drożdży na to http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/wyeast-gorna-fermentacja/39-wyeast-3463-forbidden-fruit.html


Ale nie mam żadnych mieszadeł, nijakiego startera nie zrobię. Wymieniać czy przy sucharach zostać? Jeśli miałbym brać płynne to poprostu je wlać do schłodzonej brzeczki?


Edytowane przez Nostradamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

## EDIT W grę by wchodziła wymiana drożdży na to http://twojbrowar.pl...dden-fruit.htmlAle nie mam żadnych mieszadeł, nijakiego startera nie zrobię. Wymieniać czy przy sucharach zostać? Jeśli miałbym brać płynne to poprostu je wlać do schłodzonej brzeczki?

Drożdże jak najbardziej godne polecenia, ale jeżeli masz je zadać bez startera do 30 l brzeczki, to już lepiej użyj sucharów. Na Twoim miejscu zrobiłbym jeszcze inaczej: uwarzyłbym 20 l brzeczki, około 11°Blg, a z drożdży płynnych zrobiłbym starter w zwykłym słoiku - nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu ;) No i jeżeli używasz już takich drożdży, to pamiętaj o zebraniu gęstwy i użyciu ich ponownie, bo szkoda ich na jedną warkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez mieszadła? Musiałbym się doszkolić jeżeli chodzi o płynne. Duża różnica by była pomiędzy tym a sucharami?

30 Litrów chyba nie wleje, bo się boje, że piana rozpocznie ekspansje po mieszkaniu.

A ogólnie cały ten przepis dobry jest? Nie za dużo słodów, kolendry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro robisz zakupy w TB, to możesz pomyśleć o tym wiadrze:

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/fermentownia-browaru/1083-fermentor-42l-z-pokrywa.html

Robiąc 20-litrowego wita mój zasyp ma 4 kg, robiąc 30-litrowego użyłbym pewnie w 6 kg - ale to już zależy od wydajności Twojej warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.