Skocz do zawartości

Dobre Praktyki przy organizacji konkursów piw domowych


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

Może ja źle rozumuje, ale punkt 1 jest dla mnie trochę nieczytelny.

Usunąłbym słowo "minimalnym" i pozostawił brzmienie: "Kategorie konkursowe powinny być ogłoszone z wyprzedzeniem umożliwiającym przygotowanie piwa w danym stylu."

Według mnie słowo minimalny wprowadza trochę zamieszania i jest zbędne.

 

Też mam takie wrażenie, że można to luźno interpretować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tego słowa, ten punkt i tak pozostaje trudny w szczegółowej interpretacji i zastosowaniu.

Rozumiem że w przypadku spełnienia Praktyk pod kątem Pucharu Komisja będzie za każdym razem określać czy okres był odpowiedni?

Tę samą bolączkę ma punkt 4, bo przy każdym stylu nie wymienionym, też Komisja będzie musiała określać jak bardzo intensywny to styl.

 

Oczywiście sam zapis o minimalnym okresie ogłoszenia kategorii uważam za bardzo słuszny i lepszy nawet w tej formie niż żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej się nie da tego opisać. Nie chodzi nam o to, by wprowadzać sztywne ramy, ale o to by organizatorzy nie przeginali. Bywało w historii już tak, że konkurs na Porter Bałtycki był ogłaszany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Takie konkursy w przyszłości nie będą do Pucharu zaliczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W imieniu Komisji Technicznej PSPD chciałbym poinformować o nowej wersji dokumentu

"Zasady dobrej praktyki dla konkursów piwa". Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem:


 

Przypominamy, że spełnienie "zasad" jest jednym z wymagań zakwalifikowania 

konkursu do Pucharu PSPD. Komisja Techniczna będzie wymagać spełnienia nowych zasad dla wszystkich konkursów 

pretendujących do pucharu, ogłoszonych po 1 grudnia 2015, natomiast zaleca trzymanie się "dobrej praktyki" przy 

organizacji wszystkich przyszłych konkursów.

Edytowane przez bimbelt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Temat już widzę jest zamknięty, ale mam uwagę/przemyślenie po ostatnim konkursie w Zawierciu.

 

Czy nie powinno się określić minimalnej ilości piw, które muszą być zgłoszone, żeby kategoria konkursowa została zaliczona do Pucharu?

Za przykład niech posłuży kategoria Klon Orvala, gdzie były 4 zgłoszone piwa. Tak po prawdzie można było wysłać np. Grodziskie i zająć ostatnie 5 miejsce i zgarnąć punkty. W moim odczuciu powinno się to w jakiś sposób uregulować.

 

Sam wysłałem na ten konkurs piwo w kategorii Wild IPA, a które było raczej Wild APA i goryczki z pewnością mu brakowało i chmielowości też. Do zajęcia 3 miejsca wystarczyło tylko tyle, że pozostałe piwa albo miały niski poziom, albo były jeszcze bardziej nie stylowe.

 

[EDIT] Przejrzałem konkursy na szybko i podobna sytuacja miała miejsce w konkursie Flisackim z Listopada, gdzie było 6 zgłoszonych piw do jednej z kategorii i wszyscy dostali punkty. Może rozwiązaniem, byłoby zaliczanie punktów tylko zwycięzcy takiej kategorii?[/EDIT]

 

Może więc warto byłoby określić minimalną ilość zgłoszonych piw do kategorii. W moim odczuciu ta liczba to powinno być więcej niż 6, skoro tyle piw punktuje do pucharu. 

 

Zostawiam temat pod dyskusję :)

 

Nie wiem czy temat był wcześniej poruszany, jeżeli tak, to przepraszam za dubel. 

Edytowane przez Szalas85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że należy przyjrzeć się tzw. ratio. Może warto zmienić sposób przeliczania punktów, aktualnie przy właśnie małych konkursach dostaje się zbyt dużo pkt w stosunku do ilości punktów w mocno obsadzonej kategorii. 

 

Przykładowo - kategoria gdzie jest 6 zgłoszeń i 50 zgłoszeń, zysk z wygrania w bardziej obłożonej kategorii jest nieadekwatny do wygrania w mało obsadzonej kategorii.

Wygrana 6*1,06 = 6,36

Wygrana 6*1,50 = 9,00

 

Może warto ratio zmienić z 1,06x na 6x lub jak w drugim przykładzie 1,50x na 50x, a wtedy:

 

Wygrana 6*6 = 36 pkt

Wygrana 6*50 = 300 pkt

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinno się określić minimalnej ilości piw, które muszą być zgłoszone, żeby kategoria konkursowa została zaliczona do Pucharu?

Za przykład niech posłuży kategoria Klon Orvala, gdzie były 4 zgłoszone piwa. Tak po prawdzie można było wysłać np. Grodziskie i zająć ostatnie 5 miejsce i zgarnąć punkty. W moim odczuciu powinno się to w jakiś sposób uregulować.

Najbardziej uczciwym podejściem do sprawy byłoby zapewne eliminowanie ewidentnych niestylowych piw z klasyfikacji w przypadku braku klasycznych eliminacji (po prostu takie piwo dostałoby metryczkę, ale jednocześnie nie było klasyfikowane na żadnym miejscu).

To, co proponujesz, wg mnie jest takim samym karaniem piwowara, jak niezaliczenie konkursu po odbyciu się.

Oczywiście, wypowiadam się jako zainteresowany, więc moja opinia może być skrzywiona, ale przydadzą mi się te punkty (o ile konkurs jako całość zostanie zaliczony do pucharu) do wyprzedzenia m.in. Ciebie :)

 

 

Jeżeli chodzi o ratio to rzecz do dyskusji oczywiście, ale też nie uważam, żeby zasadnym było aż tak bardzo karać mniej popularne (i przeważnie trudniejsze) kategorie. Oczywiście, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą szukać łatwych punktów w niszowych kategoriach, ale na dłuższą metę to chyba nie zda egzaminu.

Swoją drogą ciekawe, czy jeśli organizatorzy podaliby w trakcie spływania paczek, ile przyszło Orvali, czy ktoś nie zdecydowałby się na "ruch grodziskim" ;)

Przy ogłaszaniu, ile eisbocków napłynęło do W-wy (chyba były to akurat 2 wtedy), przyszła mi do głowy taka teoretyczna możliwość, żeby wysłać cokolwiek, ale na to jestem zbyt uczciwy :( (jednak niedostatecznie uczciwy, żeby ta możliwość kombinacji mi nie wpadła do głowy ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś problem istnieje, nie przeczę. Popatrzcie na to jednak z innej strony. Jeśli walczycie o Puchar, to dlaczego nie startujecie w tych trudnych kategoriach lub mniej popularnych konkursach? To przecież takie łatwe punkty do zdobycia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś problem istnieje, nie przeczę. Popatrzcie na to jednak z innej strony. Jeśli walczycie o Puchar, to dlaczego nie startujecie w tych trudnych kategoriach lub mniej popularnych konkursach? To przecież takie łatwe punkty do zdobycia ;)

 

Oczywiście masz rację, ale ten sezon w ogóle jest szalony, bo do pucharu zaliczany jest każdy konkurs i generalnie ja warząc pod konkursy nie jestem w stanie i tak obstawić nawet połowy kategorii, z czegoś więc trzeba zrezygnować.

 

Zgadzam się, że nie można dyskredytować z góry trudniejszych kategorii, nie mam rozwiązania sytuacji, ani jakiegoś złotego środka. Zarzucam temat, żeby kiedyś nie okazało się, że na końcu któregoś sezonu, ktoś wygrał właśnie dzięki "ruchowi grodziskim" ;) 

 

Powodzenia w zbliżających się konkursach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś taki pomysł, żeby do pucharu liczyć tylko X najlepszych wyników danego piwowara. Niestety pomysł upadł i mamy teraz szaleńczy wyścig :/

Z drugiej strony chyba nikt już nie jest w stanie obstawić wszystkich konkursów, więc szanse w pewnym sensie się wyrównują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś taki pomysł, żeby do pucharu liczyć tylko X najlepszych wyników danego piwowara. Niestety pomysł upadł i mamy teraz szaleńczy wyścig :/

Z drugiej strony chyba nikt już nie jest w stanie obstawić wszystkich konkursów, więc szanse w pewnym sensie się wyrównują.

 

Zrobił się nie szaleńczy wyścig, a szachy, bo żeby wygrać, trzeba obstawiać kategorie w których nie startuje Miller ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.