Skocz do zawartości

zamrażarka mors - jak zmieścić dwa fermentory?


d_j

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem ostatnio sprawnego morsa za całe 50zł :) Zamierzam go używać jako komory fermentacyjnej do grzania i schładzania sterownikiem STC 1000. I dopiero teraz zauważyłem przymierzając, że wchodzą na styk dwa standardowe fermentory. Dla znających te zamrażarki, ten który stoi na samym dole mieści się bez problemu razem z rurką, zaś ten stojący na półce mieści się na styk po same wieko. Da się jakoś rozwiązać ten problem aby do tego na górze można było zamontować rurkę fermentacyjną (może odprowadzać co2 wężykiem?). Czy trzeba zastosować jakiś fermentor o innych rozmiarach, ewentualnie przerobić zamrażarkę (chociaż wolałbym tego uniknąć)?

 

a przy okazji - jaki radzicie zastowować kabel grzewczy, chodzi mi o moc i długość na allegro są takie:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=kabel+grzewczy&search_scope=category-1528&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-kpr-v4-hou-1-2-0907

 

im większa moc tym dłuższe. 50W o długści ok 5m wystarczy? Zamrażarka stoi w pomieszczeniu gospodarczym nieogrzewanym i zimą temp może spadać do 0* albo nawet do poniżej zera, generalnie szacuje że będzie się utrzymywać na poziomie ok 5*

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że jest możliwość rozszczelnienia, ale wolałbym tego uniknąć, tak samo jak pustej rurki bez wody. Poza tym nie wykluczam, że cicha również będzie odbywać się w zamrażarce a wtedy to już raczej bez rurki się nie obedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz użyć wężyka i drugi koniec zanurzyć w słoiku lub butelce z wodą.

Możesz też zrobić jak radzi Jasiu.

Można też użyć rurki kątowej.

 

Co do pasa grzewczego to zastanów się czy jest Ci w ogóle potrzebny. Sam fermentowałem w chłodziarkach i nigdy nie pomyślałem nawet o żadnym pasie grzewczym, ponieważ temperatura była stabilna przez całą fermetacje. Jak chłodziarka nie chłodziła to temperatura  powoli rosła, jak wzrosła za wysoko to sterownik uruchamiał chłodziarkę, która zbijała temperaturę do wyznaczonej  i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz użyć wężyka i drugi koniec zanurzyć w słoiku lub butelce z wodą.

Możesz też zrobić jak radzi Jasiu.

Można też użyć rurki kątowej.

 

Co do pasa grzewczego to zastanów się czy jest Ci w ogóle potrzebny. Sam fermentowałem w chłodziarkach i nigdy nie pomyślałem nawet o żadnym pasie grzewczym, ponieważ temperatura była stabilna przez całą fermetacje. Jak chłodziarka nie chłodziła to temperatura  powoli rosła, jak wzrosła za wysoko to sterownik uruchamiał chłodziarkę, która zbijała temperaturę do wyznaczonej  i tak w kółko.

 

 

nie myślałem o pasie grzewczym a kablu, w sumie wszystko jedno. A co jak temp w skrzyni spadnie do 10* a potrzebne będzie  20? stąd też ma być podgrzewanie i chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie będziesz używał tego morsa, ale ja miałem w piwnicy, gdzie temperatura zimą była w okolicach pewnie z 14-16* i nie potrzebowałem nic podgrzewać, bo w lodówka też dość dobrze izolowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania możesz zastosować żarówkę 100W na tak małą przestrzeń to wystarczy, dodatkowo jak wstawisz brzeczkę o temp. 18°C to jak na zewnątrz będzie 0°C to grzanie będzie się włączać bardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 W to w sumie dużo, chociaż moc jest większa więc będzie się krócej załączać. Wydaje mi się że minusem żarówki może być to że jest to żródło punktowe, kabel będzie rozprowadzać ciepło bardziej równomiernie.

 

Co do burzliwej to rzeczywiście zastosuje jakiś wężyk, zobaczymy co z tego wyjdzie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.