Skocz do zawartości

Jak poprawnie zrobić starter z drożdży płynnych?


maku13

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy mam zamiar zrobić starter z drożdży płynnych WYEAST.

Nasunęły mi się takie pytania:

 

1. Czy dokładnie stosujecie się do zaleceń zawartych w opisie? http://www.browamator.pl/zdjecia/1/4/9/2241_wyeast_uzytkowanie_TXT.txt

2. Czy można zrobić starter w mniejszej niż 1 litr objętości? Przed świętami jak wsadzę taki 1l słój do lodówki to mnie żona zabije :D

3. Jaki najlepiej słój zastosować, może butlę z Dr. Wita?

4. Sterylność tutaj to podstawa. Gotować słoik, czy można np. sterylizować OXI ONE.

5. Jak to potem zakorkować? Folią alu? W sumie będzie to fermentować, więc CO2 musi jakoś wylecieć :)

 

Sorry, za lamerskie pytania, ale wolę się upewnić...

Dzięki za podpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

1. NIE

2. Myślę, że tak 0,5-0,7 l

3. Ja stosuję zwykły słoik (można butelkę, jest wąska)

4. Myję słoik płynem z gorącą wodą, potem wlewam do małego garka 1 l wody zagotowuję. Wsypuję łyżkę OXI do gotującej się wody nakładam pokrywkę z przewierconymi otworami i nakładam słoik na otwory OXI+gorąca para zawsze były wystarczające, tak odkażam butelki tylko na otwory mocuję lejek żeby założyć butelkę na niego. Trzeba uważać bo po 1 minucie można się nieźle sparzyć tak się nagrzewa i trzeba przesz ręcznik ściągać.

5 nakładam folie aluminiową i zakładam gumką recepturką albo owijam taśmą papierową.

 

Ostatnio jak robiłem rozgniotłem tylko jedną saszetkę z pożywką z dwóch(zobaczyłem potem) trzymałem pod lampką nocną z termometrem tak żeby było 27-28 °C( stała temp. bez doglądania) nie napęczniała do końca wlałem do 1 l brzeczki i trzymałem nad grzejnikiem w około 24°C starter nie wykazywał oznak życia tak jak suche drożdże po 18 godzinach wlałem go do brzeczki o temp 18 °C po 8 godz była piękna piana, to był lager, wiec schłodziłem go do odpowiedniej potem temp.

Podobno nawet nie jest konieczne robienie starterów dla piw górnej fermentacji i słabszych piw, ale ja robiłem dla świętego spokoju. Miałem wysokie °Blg i to był lager dlatego zrobiłem.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem po co wylewać płyn znad osadu? Jak robiłem startery do miodu pitnego, nigdy nie zlewałem płynu znad osadu ;D Wiem, że to zupełnie inne trunki itd... ale czy coś może pójść nie tak jeśli zmieszam drożdże z płynem i wleje do brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem po co wylewać płyn znad osadu? Jak robiłem startery do miodu pitnego, nigdy nie zlewałem płynu znad osadu ;D Wiem, że to zupełnie inne trunki itd... ale czy coś może pójść nie tak jeśli zmieszam drożdże z płynem i wleje do brzeczki?

Zdania są podzielone, jedni twierdzą, że brzeczka ze startera jest niesmaczna i może wpływać na smak piwa, inny, że lać całość bo w brzeczce jest masa drożdży.

 

Za mało zrobiłem, żeby mieć własne zdanie ale leję całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli starter jest robiony na mieszadle magnetycznym to płyn znad osadów jest paskudny. Natomiast tradycyjny starter jest powiedziałbym zjadliwy. Tak czy inaczej jeśli robię blisko 2 litrowe startery (moje mieszadło magnetyczne szlag trafił) na 20 litrów brzeczki, to niestety ale to jest 10% objętości i może już mieć znaczący wpływ na piwo końcowe. Ale do tego potrzeba jest 1 dzień więcej, bo trzeba całość schłodzić i dać czas drożdżom na opadnięcie na dno, zlać płyn znad osadu i dać czas na powolne ogrzanie się drożdży do temperatury fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny i łatwe w użyciu do tych celów są kolby Erlenmeyera. Warto zainwestować w coś takiego, bo ułatwia życie. Kolbę można postawiź na palniku i gotować w niej brzeczkę. Wszystko ładnie się sterylizuje wraz z folią aluminową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło najlepiej sterylizować w piekarniku np. przy okazji robienia chleba

A jak ktoś nie robi chleba to czy wystarczy standardowe 180C przez 30 minut jak do butelek. Głupio jest też włączać piekarnik dla jednej butelki 750ml... Myślałem, że wyparzenie wrzątkiem wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło najlepiej sterylizować w piekarniku np. przy okazji robienia chleba

A jak ktoś nie robi chleba to czy wystarczy standardowe 180C przez 30 minut jak do butelek. Głupio jest też włączać piekarnik dla jednej butelki 750ml... Myślałem, że wyparzenie wrzątkiem wystarczy.

Jeżeli stater robisz z całej saszetki i zamieszasz zużyć na drugi dzień możesz nieco mniej przejmować się sterylnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wlałem zaktywowany (napęczniały ) propagator Munich Lager do brzeczki i buzuje aż miło :D

 

Żadnych starterów :D

Nie wiem czy posłuchałeś mojej rady, czy doszedłeś do tego sam.

Ja również nie robię żadnych starterów. Napęczniało to do brzeczki i niech pracują dla nas. Drożdże oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wlałem zaktywowany (napęczniały ) propagator Munich Lager do brzeczki i buzuje aż miło :D

 

Żadnych starterów :D

Nie wiem czy posłuchałeś mojej rady' date=' czy doszedłeś do tego sam.

Ja również nie robię żadnych starterów. Napęczniało to do brzeczki i niech pracują dla nas. Drożdże oczywiście.[/quote']

Tylko, że w takim wypadku nie mamy pewności, że piwo odfermentuje jak powinno. I czy nie będzie miało zbyt estrowego profilu. Zdrowy mocny starter nam to gwarantuje. Jak również wyższe ryzyko zakażenia jakąś bakterią.

 

Szkoda, że aktywatory nie sa tak popularne i łatwo dostępne przynajmniej dla mnie).

 

Edit:

A no i z jednej paczki można przygotować dwa może i nawet trzy litrowe startery. Które można przechowywać w lodówce, jako zabezpieczenie w razie wpadki, nawet 4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wlałem zaktywowany (napęczniały ) propagator Munich Lager do brzeczki i buzuje aż miło :D

 

Żadnych starterów :D

Nie wiem czy posłuchałeś mojej rady' date=' czy doszedłeś do tego sam.[/b']

Ja również nie robię żadnych starterów. Napęczniało to do brzeczki i niech pracują dla nas. Drożdże oczywiście.

Posłuchałem rady Twojej i Dori :)

 

Jak na razie wszystko jest w najlepszym porządku :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy został uwarzony Weizenbock 20°Blg (27l) zadane Wyeast 3056 Bavarian Wheat bez startera. Saszetka była bardzo napęczniała. Po 9 godzinach cisza, nie widać żadnej aktywności na powierzchni brzeczki. Temperatura 19,5 °C Zastanawiam się, czy nie lepiej było zrobić starter w końcu to 20 °Blg...

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę mocne piwo. Drożdże będą musiały się nieźle namęczyć. Ja robię najpierw jakieś lżejsze piwo, a następnie jak mam naturalnie namnożone drożdże po warce to dopiero robię mocniejsze. Ostatnio u mnie Munich Lager startowały w ten sposób 2 doby. Więc cierpliwości.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy został uwarzony Weizenbock 20°Blg (27l) zadane Wyeast 3056 Bavarian Wheat bez startera. Saszetka była bardzo napęczniała. Po 9 godzinach cisza, nie widać żadnej aktywności na powierzchni brzeczki. Temperatura 19,5 °C Zastanawiam się, czy nie lepiej było zrobić starter w końcu to 20 °Blg...

Jak myślicie, ile będzie startowało? Czy w ogóle startną, lub po jakim czasie zacząć myśleć o nowej porcji drożdży. Mam gęstwę, tyle że WB-06 Temperatura 18°C Przeniosłem do cieplejszego miejsca, żeby ułatwić im sprawę. Jak wzrośnie do 20°C to może będzie im łatwiej. Ostatni raz robię bez startera :beer:

Najpierw problem przy wysładzaniu, a teraz drożdże jakaś klątwa przy tej warce...

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosiego Roku :)

Miałem dzisiaj uwarzyć pszenicę, ale bal sylwestrowy był na tyle huczny, że jedynie z nudów przetłumaczyłem instrukcję z drożdży Wyeast :)

Może się komuś przyda, jeśli nie to wykasuję...

 

PROPAGATOR zawiera 25 miliardów komórek czystych drożdży, plus wewnętrzną odżywkę. PROPAGATOR jest tak zaprojektowany, żeby drożdże rozmnożyły się w 2-litrowym starterze, przed dodaniem do 19 litrów brzeczki.

Aby zrobić starter, zastosuj się do poniższej instrukcji.

Dodatkowe kroki rozmnażania drożdży mogą być wymagane w przypadku wysokiej gęstości brzeczki lub dla niskich temperatur fermentacji.

SMACK-PACK SYSTEM pozwala na rozpoczęcie metabolizmu drożdży, zapewniając, że drożdże gotowe do rozmnażania, będą zdrowe. Nie jest konieczne, aby paczka całkowicie spuchła przed użyciem.

INSTRUKCJA

1. Aby aktywować, należy namierzyć i przesunąć wewnętrzną torebkę do rogu, położyć na ręce ten obszar i stanowczo klepnąć, żeby rozbić paczkę z odżywką wewnątrz opakowania. Należy upewnić się, że jest rozbita.

2. Wstrząsnąć paczką, aby rozprowadzić odżywkę.

3. Pozwolić paczce na puchnięcie przez 3 godziny lub więcej w temperaturze od 21-24 stopni C.

4. Odpowiednio wyczyścić paczkę przed otwarciem (zdezynfekuj).

5. Dobrze wstrząśnij, otwórz i wlej PROPAGATOR do 2 litrów dobrze natlenionego startera w 21 st. C*

* jak zrobić starter

- Dodaj 200g suchego ekstraktu słodowego do 2 litrów wody

- gotuj przez 10 minut

- schłódź, natleń i wlej do wysterylizowanego słoika lub termosu z luźnym wiekiem lub przykrywką z folii aluminiowej

6. Niech starter dojrzeje w temperaturze 21-24 st. C przez 24-48 godzin.

7. Starter jest gotowy do wlania do 19 litrów dobrze natlenionej brzeczki w temp. 21 st. C. Utrzymuj temperaturę póki fermentacja nie jest oczywista, przez pojawienie się bąbelków CO2, bulgocącą rurkę lub pianę na wierzchu brzeczki.

8. Dostosuj do pożądanej temperatury fermentacji.

 

? Najlepiej użyć przed upływem 6 miesięcy od daty produkcji i przechowywać w temp. 1-4 st. C, starsze drożdże mogą aktywować się przez dłuższy okres.

Mam też nadzieję, że nie narobiłem błędów :) :)

Edytowane przez maku13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosiego Roku :)

Miałem dzisiaj uwarzyć pszenicę, ale bal sylwestrowy był na tyle huczny, że jedynie z nudów przetłumaczyłem instrukcję z drożdży Wyeast :)

Może się komuś przyda, jeśli nie to wykasuję...

Taka instrukcja przydałaby się w wiki dla nieznających języka, być może odnośnik w opisie drożdży Wyeast'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.