Skocz do zawartości

Rozplanowanie fermentacji lagerów w jeden lodówce


RadekMon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedługo zabieram się za zrobienie pierwszego lagera. Plan miałem taki, żeby uwarzyć wędzonego koźlaka, bo to jeden z moich ulubionych "dolniaków". Dobra praktyka mówi, żeby zrobić najpierw jakieś słabsze piwo na rozruszanie drożdży i taki mam też zamiar. I tutaj pojawia się problem. Co prawda do lodówki zmieszczą się dwa fermentory, ale w momencie kiedy zbiorę gęstwę to owo piwo powinno pójść na cichą a potem jeszcze czeka je lagerowanie. Te dwa etapy zajmą razem kilka tygodni  i potrzebują niższych temperatur niż burzliwa, więc nie mogę rozpocząć fermentacji kolejnego piwa na tej gęstwie. Sporo doświadczonych piwowarów piszę, żeby nie używać gęstwy starszej niż tydzień. W przypadku górnej fermentacji nie było to problemem, bo tak rozplanowałem przelewanie piwa i warzenie następnego, że gęstwa nie czekała dłużej niż dzień. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Mam wrażenie, że rozwiązanie jest proste tylko go nie widzę  :P Myślę, że wielu z Was ma także tylko jedną lodówkę na potrzeby fermentacji, jak logistycznie sobie z tym radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dużo drożdży po pierwszym piwie, drugie możesz fermentować w temp +9 st. C. W takiej temp. lagerowanie przebiegnie niewiele wolniej/gorzej niż w +5, a taka jest temp przeciętnej lodówki na średnim ustawieniu termostatu. Nic lepszego nie wymyślisz, musisz lagerować w temp. fermentacji drugiego piwa, możesz obniżyć do +2 jak już oba bedą lagerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz ją w wyższej temp. około 20st więc wyjmujesz je z lodówki.

Nie pamiętam teraz gdzie konkretnie, ale gdzieś wyczytałem, żeby nie przekraczać 16st. dla tej przerwy. Mówisz, że wystarczy po prostu wyjąć i zostawić w temp. pokojowej na dobę? Nie zdążą się naprodukować jakieś nieprzyjemne fuzle czy estry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.