Skocz do zawartości

Charakterystyka słodów


zasada

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Dlaczego każdy ma zaczynać od zera, skoro bardziej doświadczeni mogą chcieć się dzielić swoją wiedzą? Może w ogóle wywalmy wszystkie informacje z tego forum, i będą porady:

  • Spróbuj w jakiej temperaturze się fajnie zaciera, mi za 10 razem wyszło że w końcu trafiłem w temp. i się wszystko zatarło,
  • Spróbuj jakie drożdże dobre do weizena
  • Co dają drożdże belgijskie? Uwarz coś na nich i spróbuj
  • Co dają chmiele NZ? Uwarz z 5 piw na nich i zobacz

 

Bez sensu. Skoro ktoś chce takiego działu, ktoś chce w nim pisać, to czemu tego zabraniać? Ja już dzisiaj mógłbym na temat kilku słodów się wypowiedzieć, a może kilku początkującym by się to przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę np. scharakteryzować, że :

250-300g carafy 3 dodanej do wysładzania daje czarne piwo.

Karmel strzegomski 30 daje dużo słodkości a mało kolorui smaków "karmelowych", mocno podbija pełnię.

Carapils IMO mało co daje, ale na nim testów nie robiłem

 

czekoladowy 900 castle daje fajną czekoladę bez paloności - oczywiście w ilościach w granicach rozsądku

czekoladowy 400 strzegom daje mało smaku kawy, czekolady, a mocną wytrawność i palony finisz

 

Albo że podstawowy z bestmaltza bardzo ładnie pachnie ciasteczkami (nie wspominając już o best pale ale), a z obolona pachnie zwykłym ziarnem i nie powala.

 

Chyba zawsze lepiej takie rzeczy wiedzieć, niż ich nie wiedzieć, prawda?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o tą twardość chodzi. jako CaCO3

 

Ważne jest także zacieranie. Ta sama receptura, zacierane na słodko i na wytrawnie, ciemne słody dadzą całkowicie inne piwo, inne aromaty będą inne smaki.

 

także, ja bym się nie podjął opisywać słody, zbyt dużo zmiennych jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeżeli jest pomysł i inicjatywa, działy zakładam. Mam nadzieję, że się to mimo wszystko sprawdzi i przyda. Choć jak już wspomniałem, zwłaszcza w przypadków słodów, duchem tego nie czuję :)

Moderatorem działów zostaje Undeath.

 

Proponuję też przyjąć pewną systematykę (do dyskusji). Np:

 

Nazwa

Producent, pochodzenie

Parametry

Zdjęcie (jak macie)

Opis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o tą twardość chodzi. jako CaCO3

 

Ważne jest także zacieranie. Ta sama receptura, zacierane na słodko i na wytrawnie, ciemne słody dadzą całkowicie inne piwo, inne aromaty będą inne smaki.

 

także, ja bym się nie podjął opisywać słody, zbyt dużo zmiennych jest.

A przy chmielach/drożdżach nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, jeżeli jest pomysł i inicjatywa, działy zakładam

Dziękuję :)

 

 

 

Proszę o zachowanie porządku w tematach. Moim zdaniem charakterystyka lepiej tak wygląda: 

 

Nazwa: Pale Ale

Producent, pochodzenie: Bestmalz, Niemcy

Strona producenta: http://www.bestmalz..../best-pale-ale/

Opis: Podstawowy słód do wyrobu piw górnej fermentacji, jego udział w zasypie może stanowić 100%. Wysoka ekstraktywność.

Użycie: Do 100% zasypu
Barwa: EBC: 5-7
Zastosowanie surowca: Wszystkie rodzaje piwa
 
I przeklejam ogłoszenie z tematu żeby nie znikło: http://www.piwo.org/topic/21371-bestmalz-pale-ale/
 
To z pierwszego posta poprawię bo jest z dolnej części ciała. Myślę, że na pewno słody powinny być rozbijane na poszczególne firmy powstanie z 200-300 tematów, ale nie zakładajcie na pałę ich tylko jak macie coś do opisania na ich temat albo chcecie zrobić zapytanie na temat danego słodu a go nie ma. Prośba też żebyście wyszukiwali wcześniej czy na pewno danego tematu z słodem nie było, żeby nie powielać ich.
 
Niech pierwszy Post w temacie zawsze będzie opisem roboczym z wiki albo z sklepu albo tłumaczeniem z strony producenta. Drugi post to już odczucia osoby. Każdy off-top będzie usuwany od razu ostrzegam. 
 
Dodam jeszcze, że partie słodów mogą się delikatnie różnić między sobą więc proponuje jeszcze żeby każdy użytkownik pisał datę kupna danego słodu w sklepie lub u producenta (jak ma to datę partii). Cechy podstawowe słodów będa zazwyczaj takie same. No i kolejna rzecz prosiłbym bez hejtu, chcesz skrytykować producenta słodów zrób to konstruktywnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13-15 stopni niemieckich.

A wg Ciebie, które odczucie się zmieni przy miększej/twardszej wodzie? To że carafa 3 dawała mi lekką paloność, a czekoladowy 900 castle przyjemną czekoladę na tej samej wodzie?

 

 

Oczywiście. Ten sam słód palony ale mając inną wodę, inaczej zacierając, w innym czasie dodając uzyskasz inne smaki i aromaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.