Skocz do zawartości

Charakterystyka słodów


zasada

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając czegoś na temat słodu Special X z BestMalz, pomyślałem, czy poza szerokim podforum Surowce, nie przydałoby się podobnie jak w przypadku drożdży i chmieli, wydzielić osobny poświecony charakterystyce słodów oraz doświadczeniom z nimi związanymi.

 

Oczywiście szczególnie słody karmelowe różnych producentów, słody specjalne ale także słody podstawowe - charakterystyki oficjalne, uwagi z zastosowania, zamienniki etc.

 

Nie wiem czy nie przesadzam, propozycję składam z pewną nieśmiałością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa czy to jest w ogóle wykonalne dla słodów. Używałem Special X w dwóch piwach, ale za cholerę nie byłbym w stanie określić co dokładnie wniósł do piwa ten konkretny słód. Bo inne słody, bo chmiele, bo drożdże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoście więc do administratora zapotrzebowanie i pewnie utworzy wam dział. Druga sprawa czy opisy słodów będą rzetelne, często widzę po opisach piw że ludzie różne rzeczy przypisują słodom a nie do końca jest to ich wina ;) Spróbować można jak nie wyjdzie to dział umrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Oczywiście mogę założyć daną kategorią, podobnie jak to jest w przypadków chmieli, czy bjcp, ale pytanie zasadnicze, czy to ma sens. Na czym takie zestawienie ma polegać :) Mam podobne wątpliwości jak Undeath parę postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze do piwa sypie się kilka kilogramów słodów, kilkdziesiąt gram chmielu i kilkanaście gram drożdży. Tymczasem na forum nie ma działu o słodach.

Czy opisy słodów będą rzetelne? To jest forum, będzie różnie. W chmielach i drożdżach jest tak, że pierwszy wpis, to jest taka metryczka producenta, a potem dyskusja.

Wy jesteście starymi wyjadaczami, ja początkujący. Na razie nic nie uwarzyłem jeszcze tak od początku do końca z własnej koncepcji, choć coś mi się zaczyna pod kopułą kołatać. Nauczyłem się już jednak tyle, że receptura może być pewną wskazówką, kierunkiem, w którym się podąża. Że jak jest napisane 5kg, to mogę wrzucić 6kg i to nie spowoduje katastrofy. To może się wydawać śmieszne, ale przy pierwszej warce stresowałeo mnie to, że w którymś miejscu coś podgrzeję o parę chwil za długo, albo sypnę za wcześnie, albo za mało, czy za dużo. Także korzystając z tych receptur, zakupuję surowce i warzę jak należy. Natomiast w zasadzie (prawie) nie mam pojęcia, po co w tych recepturach jest kilka różnych słodów.

Moja koncepcja tego działu, to koncepcja początkującego. Jaki słód do jakich piw stosować, czego się spodziewać, ile sypać (w %), co będzie, jak sypnie się więcej, w jakiej temperaturze zacierać, w którym momencie sypać.

Może jak będę miał za sobą kilkanaście\kilkadziesiąt warek, to też stwierdzę, że to nie był dobry pomysł z tym działem.

A tak w ogóle to się mówi, że papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko. Tym bardziej forum internetowe (poza ścierwem, taki żarcik hermetyczny dla wtajemniczonych ;) ). Może po prostu zrobić ten dział i sprawdzić, czy się przyjmie. Jak nie, to naciśnięcie klawisza delete, nie powinno być bardzo pracochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł totalnie z dupy, tylko zaśmieci forum, już same opisy producentów to czysta fantastyka i chciejstwo, jeszcze  dojdzie do tego radosna twórczość forumowiczów.

 

A możesz podać, w którym dziale nie ma "radosnej twórczości forumowiczów"? Moim zdaniem to jest nieodłączna cecha każdego forum. Jak chcesz mieć treści akceptowane tylko przez siebie, to możesz sobie bloga założyć. Sądząc po odzewie, nie tylko ja uważam, że taki dział miałby sens. Poza tym nie pisz z dupy, tylko z pupy, bo to nie ładnie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaki słód do jakich piw stosować, czego się spodziewać, ile sypać (w %), co będzie, jak sypnie się więcej, w jakiej temperaturze zacierać, w którym momencie sypać.

 

to wszystko jest w dziale: receptury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki słód do jakich piw stosować, czego się spodziewać, ile sypać (w %), co będzie, jak sypnie się więcej, w jakiej temperaturze zacierać, w którym momencie sypać.

 

to wszystko jest w dziale: receptury.

 

 

Ponownie napiszę: tak jak chmiele i drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, więc po co mnożyć byty.

Uwarzysz z 50 warek i będziesz wiedział co i jak. Na razie warz ze sprawdzonych receptur.

 

Albo.

Jeden słód, dwa chmiele, później dodaj jakiś specjalny i patrz co wyjdzie, ucz się smaków słodów itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zaczynaliśmy 8-10 lat temu gdy nie było niczego. Sami się uczyliśmy, więc zachęcam do tego samego aby samemu eksperymentować i pogłębiać swoją wiedzę.

 

 

To ma być zabawa. Podobnie jest z gotowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.