Skocz do zawartości

Alternatywa dla brewkitu


boniewz

Rekomendowane odpowiedzi

 

Potrzebuję jeszcze drożdży jakichś, najlepiej w sklepie

Z tej oferty poszedłbym w Safale 04 albo 05. Mangrove Jack M10 też wydają sie ciekawą opcją.

 

ok, tak więc kupie któreś z tych. 

A więc aby uzyskać 20l brzeczki na poziomie 12blg potrzebuję 3kg tego ekstraktu.

Do tego chcę sam chmielić, który chmiel kiedy dodać?

Czy może kupić jakies inne chmiele?

I potem rehydratyzacja do wystudzonej brzeczki, no ale to już na spoko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szukam jakiejś alternatywy która byłaby tańsza a nie chce tracić na jakości (w grę nie wchodzi cukier zamiast ekstraktu)

 

Jak mawiają mądrzy ludzie tanie mięso jedzą psy.

 

 

 

tanie nie znaczy gorsze, powinieneś znać też taką sentencję, obracając się w kręgu piwowarstwa ;)

Edytowane przez etr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dobrze wiesz, że robiąc piwo samemu wyjdzie cie ono poniżej 2zl za butelkę, no to tanio nie? I znaczy ze możesz je wylać do zlewu? Bo jest tanie. Takie twoje myślenie. Choć wiesz ze jest inaczej. Zresztą, nie odbiegajmy od tematu, bo w temacie doszliśmy wspólnie do pewnych wniosków i w ostatnich postach zadałem pytania na które oczekuje odpowiedzi a twoje posty nijak się mają do nich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

koledzy oceńcie proszę i doradźcie czy idę w dobrą stronę

 

mam ekstrakt słodowy bruntal 14kg, wiec tak bym zrobił

3kg ekstraktu połączył z wodą tak by było te 25l, bo trochę wyparuje na pewno.

Gotowanie 65'
Marynka 30g w 1'
Lubelski 20g w 60'

I wystawiłbym to na dwór, noce chłodne więc powinno się wystudzić szybko.

Dodałbym do fermentacji drożdże http://www.sklep.piwowin.pl/SAFALE_US_05_Fermentis-181.html albo http://www.sklep.piwowin.pl/SAFALE_S_04_Fermentis-70.html cos takiego. I trzymał na burzliwej z 10-13 dni, mierząc blg w trakcie i potem zlać do butli jak już przestanie mi blg schodzić 

Edytowane przez etr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy oceńcie proszę i doradźcie czy idę w dobrą stronę

Gotowanie 65'

Marynka 30g w 1'

Lubelski 20g w 60'

I wystawiłbym to na dwór, noce chłodne więc powinno się wystudzić szybko.

 

Przy takim układzie Marynkę dałbym w połowie gotowania a Lubelski bez zmian.

Chyba, że usuwasz szyszkę, wtedy bez zmian w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

koledzy oceńcie proszę i doradźcie czy idę w dobrą stronę

Gotowanie 65'

Marynka 30g w 1'

Lubelski 20g w 60'

I wystawiłbym to na dwór, noce chłodne więc powinno się wystudzić szybko.

 

Przy takim układzie Marynkę dałbym w połowie gotowania a Lubelski bez zmian.

Chyba, że usuwasz szyszkę, wtedy bez zmian w ogóle.

 

tylko, że ja będę uzywać granulatu w woreczku muślinowym albo czymś podobnym, to mam gotować te 65' i Marynkę w 30' dac a Lubelski w 60'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robi granulat w woreczku?

Wylatuje?

Jeśli chłodzisz naturalnie z chmielem, przesuwasz czasy chmielenia.

no ja nie wiem, 1 raz będę sam chmielić, wcześniej to brewkit + ekstrakt słodowy.

To granulat po prostu wrzucić tyle ile trzeba? Podczas chłodzenia to ten chmiel już wyciągnąłbym, tak?

czy lepiej kupić szyszki, bo to w sumie cena taka sama więc sam nie wiem..

Edytowane przez etr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel po prostu wrzucasz do gara. Po schłodzeniu nic nie wyciągasz tylko za pomocą wężyka dekantujesz brzeczkę do fermentora znad chmielu, który osiądzie na dnie gara. Zostanie ci tam na dnie trochę, ale trudno. Zaleta szyszki jest taka, że można ją wrzucić do woreczka ale musisz wziąć pod uwagę, że szyszki daje się więcej niż granulatu, a woreczek również trochę obniża wydajność bo wszystko skleja się w bryłę. Sam ani razu nie użyłem jeszcze szyszki, pewnie zrobię to dopiero jak będę miał własną :)

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to super. To mi rozwiązało sprawę w jakiej postaci zakupić chmiel. A mogę kupić po 100g i resztę dobrze zamknąć i przetrzymać ok 1.5mc? Czy trzeba zużywać na bieżąco?

Chmiel, celem zachowania dłuższej trwałości, powinno przechowywać się w niskiej temperaturze. Ja trzymam w zamrażarce, ewentualnie w lodówce.

 

Pewnie, jak będziesz przechowywał szczelnie zamknięty to nawet w szufladzie biurka możesz trzymać.

Jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chmiel, celem zachowania dłuższej trwałości, powinno przechowywać się w niskiej temperaturze. Ja trzymam w zamrażarce, ewentualnie w lodówce.

 

Oczywiście, jednak przez trochę ponad miesiąc nie powinno mu się nic stać. Jednak kiedy sam wiem, że będę go używał dopiero po dłuższym czasie to wkładam go do woreczka strunowego albo jakiegoś pojemniczka i wrzucam do zamrażarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak mocno będzie wrzało, jaka wysokość nad poziomem morza, jaka przewiewność pomieszczenia w którym warzysz. A tak na serio to od 2 do 10L Ci wypatruje w zależności od czynników wymienionych wyżej. Najlepiej nalej 22L a ew. braki uzupełnisz wodą, przy następnej warce już będziesz wiedział ile Ci odparuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko o higienie. Po gotowaniu pobierz sobie próbkę do pomiaru gęstości. Zmierz, i jeśli będziesz miał za dużą gęstość to dolej wody mineralnej, koniecznie ze świeżo otwartej butelki. Ilość wody oblicz ze wzroru: http://www.wiki.piwo.org/Przelicznik_ilo%C5%9Bci_dodanej_wody. Tylko wodę dolewaj po zdekantowaniu z gara do fermentora, jak już będziesz wiedział ile finalnie wyszło.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że będziesz celował w jakieś 20l 12 Blg, to może wyjść dość mocno goryczkowe. Gotowanie daj 60, nie wiem po co 65. Ja bym ilość tej Marynki zmniejszył do 25 gram, według kalkulatora w brewtargecie wtedy powinno wyjść jakieś 30-31 IBU. 

 

EDIT: W jakiej formie będziesz dodawał chmiel? Granulat? Tak jeszcze dodając - ściągnij sobie i naucz się korzystać z brewtargeta albo czegoś podobnego, to sporo ułatwia.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że będziesz celował w jakieś 20l 12 Blg, to może wyjść dość mocno goryczkowe. Gotowanie daj 60, nie wiem po co 65. Ja bym ilość tej Marynki zmniejszył do 25 gram, według kalkulatora w brewtargecie wtedy powinno wyjść jakieś 30-31 IBU. 

 

EDIT: W jakiej formie będziesz dodawał chmiel? Granulat? Tak jeszcze dodając - ściągnij sobie i naucz się korzystać z brewtargeta albo czegoś podobnego, to sporo ułatwia.

tak celuję. Okej więc Marynki 25gram, a czas gotowania taki sam? 60 min i 5min? Czy coś zmienić? Chcę piwo lekkie jasne, nie za mocno goryczkowe, takie normalne, bo to moja 1 warka z chmieleniem :P a chmielić będę granulatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na zewnątrz w starej wannie z wodą, ale myślę że przy tych temperaturach też ci się schłodzi na powietrzu. Pewnie zajmie sporo dłużej niż w wodzie. Pamiętam że na 5 stopniowym mrozie chłodziło mi się 3,5 godziny, a ostatnio w wannie z dwa razy wymienioną wodą (lodowata) godzinkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.