Skocz do zawartości

Alternatywa dla brewkitu


boniewz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jutro będę butelkowac wcześniejszą warke w której skład wchodziły brewkit lager i ekstrakt slodowy płynny. Kosztowało mnie to ok 80zl, z czego będzie ok 42 butelki. Szukam jakiejś alternatywy która byłaby tańsza a nie chce tracić na jakości (w grę nie wchodzi cukier zamiast ekstraktu) myślałem nad Chmieleniem, czy też jakaś inna opcja jest, nie licząc samego zacierania? I tak z ciekawości, jaki jest koszt samych produktów przy samodzielnym zacieraniu? Dzięki za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwo.org/topic/18932-piwo-z-suchych-ekstrakt%C3%B3w/?do=findComment&comment=367918

 

Tutaj masz kilka linków do aukcji

 

Do tego dolicz drożdże 10 zł i chmiel ja za 150g zapłaciłem 6 zł

 

61 zł za całoś + przesyłka

Dużo wiecej przyjemności z robienia piwa sam chmielisz i decydujesz jakie ma być

 

Fajny wstęp do zacierania ja bynajmniej tak zaczynam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz kupować duże opakowania ekstraktu słodowego(gdzieś ostatnio pojawił się link do takiego 15kg) i jak piszesz samemu chmielić. innej drogi oprócz zacierania nie ma. a do kosztu- wszystko zależy jakie piwo, jakie dodatki, jakie słody, jakie drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz sam zacierać?

To nic strasznego. Wręcz przeciwnie, sama przyjemność.

Potrzebujesz dodatkowo tylko filtrator z oplotu i to tak naprawdę wszystko. Zakładam że garnek masz, skoro chcesz sam chmielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to idź od razu w zacieranie. Co do kosztów to podam Ci na przykładzie moich trzech przykładowych piw:

1) Stout Owsiany

Zestaw sklepowy, 42,9 zł razem ze śrutowaniem. Ja brałem bez drożdży, bo miałem gęstwę, oraz akurat w tym sklepie mam zniżkę dla stałego klienta 5%, więc zapłaciłem 31,35 zł za zestaw na 20 l, 12 Blg.

2) RIS, teoretyczne 17 l, 28 BLG

Skład w tym temacie:

http://www.piwo.org/topic/18900-ris-sprawdzenie-receptury/?do=findComment&comment=367196

Koszt składników to w sumie jakieś 65 zł + drożdże (o ile się nie pomyliłem gdzieś), a te również z gęstwy mam więc koszt drożdży "rozchodzi się" na kilka warek.

3) Hefe-Weizen 20l

20-25 zł + drożdże.

 

Jak widać wychodzi śmiesznie tanio dla "normalnych" piw, a dla RISa wychodzi wciąż poniżej 4zł/l, czyli 2zł za butelkę.

Oczywiście skoro kalkulujemy należy doliczyć "prąd" (lub gaz) i wodę oraz inne rzeczy jak "chemia" zużyta, kapsle czy butelki jeżeli ktoś więcej rozdaje i butelki do niego nie wracają. Do tego jakieś dodatki typu 100 g kawy za 80zł/kg, laski wanilii po 9 zł i inne jak ktoś lubi. Nie mierzyłem ani zużycia wody ani energii elektrycznej, ale jak się zastanowić to jest to niewielki koszt. 1m3 wody z kranu (1000l) to (razem ze ściekami) jakieś 10,5 zł o ile dobrze pamiętam, a energia el. to bodaj koło 50gr/kWh, więc nie zużyjemy więcej niż "prądu" za 5 zł, a tak naprawdę to znacznie mniej nawet. Przy gazie koszt będzie podobny.

 

Zacieranie da Ci możliwość warzenia taniej ale z większym wpływem na efekt końcowy, więc same plusy. Do tego jest proste. Jedynie co to czasochłonne, no ale takie hobby, co poradzić...   :D

 

Mam nadzieję, że nie walnąłem się nigdzie w liczeniu na szybko.

 

 

@Edit

 

a nie chce tracić na jakości (w grę nie wchodzi cukier zamiast ekstraktu)

A próbowałeś tak i wyczułeś faktyczną zmianę jakości spowodowaną użyciem cukru zamiast ekstraktu przy poprawnie przeprowadzonej fermentacji czy tylko zakładasz, że muszą pojawić się mityczne straszne posmaki? Ja przy brewkicie jak zaczynałem to nie wyczułem nic strasznego, ale z drugiej strony byłem jeszcze gorszym "sensorykiem" no i przede wszystkim nieczęsto zdarza się, żeby pierwsze piwo nie smakowało.  :)

Edytowane przez kowdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem jedna warke z cukrem i wyszła mi naprawdę średnia, bo niestety kończył ja kolega podczas gdy ja byłem chory. A on dodał za dużo glukozy do refermententacji i i nie dbał zbytnio o sterylnosc, ale nie o tym chciałem. Nie mam jeszcze garnka dużego. Max jaki posiadam to ok 10l wiec musze dokupić. I jeszcze jeśli chodzi o samodzielne zacieranie, to co potrzebuję? I odnośnie Chmielenia, znajdę gdzieś dokładne przepisy co ile, czego i kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tego cukru ma być 50-30% to będzie to miało wpływ na jakość, a co za tym idzie na smak. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to chyba nie robił takiego piwa...

 

Ekstrakt słodowy z własnym chmieleniem to nie jest zły krok. Można przez parę warek nauczyć się chmielenia, odpowiedniego doboru rodzajów chmielu i bawienia się w mniejsze warki. Cały proces będzie dużo krótszy. Zacieranie Cię nie minie, ale jeśli uważasz, że nie jesteś jeszcze w stanie wziąść się za zacieranie to zrób z ekstraktu, z własnym chmieleniem. Dobrze jest (jak już wspomnieli przedmowcy) kupić większą ilość, by wyszło taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując gotowy zestaw w sklepie masz instrukcję która Cię właściwie za rączkę poprowadzi co kiedy i jak robić. A w razie problemów masz nasze forum.
Szybko ogarniesz jak samodzielnie wymyślać chmielenie.

 

A chmielenie według instrukcji to chyba najprostsza możliwa część robienia piwa. Nawet dodanie drożdży jest trudniejsze.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmielenie wez z jakiejś receptury na piwo pomiń tylko element zacierania

Oczywiście dobierz recepte piwa pod zakupiony ekstrakt słodowy i dodatki

Drożdże też możesz kupić takie jak w danej recepturze

Ja pierwszego lagera zrobiłem z glukozą smakuje OK też nie jestem zbyt wybredny bo praktycznie robić piwo zaczołem niedawno, teorie rozwijam dużo dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli należałoby zakupić http://allegro.pl/ekstrakt-slodowy-slod-w-proszku-drymalt-1kg-jasny-i5612959924.html x2, do tego musze dobrać chmiel i jakieś drozdze. Co do smaku, jaki chce uzyskać, to szczerze nie mam żadnych preferencji, jako ze moje kubki smakowe nie smakowały jeszcze piw domowych (nie licząc 1kitu z cukrem) także wszystko smakować mi będzie, to na pewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie piszecie co potrzeba do zacierania

- Garnek 30L

- filtrator z oplotu

- fermentor z kranem

- jodowy wskaźnik skrobii

- "wonsz silikonowy" (1-2m)

 

Idzie to zdobyć za ok. 150zł z przesyłkami jak dobrze poszukasz. Zwraca się po 4-5 warkach (jakbyś zacierał zamiast "brewkicił")

 

No i najważniejsza coś do podgrzania. 6 warek robiłem z brewkitu, kolejne 5 już z zacieraniem. Największą zaletą zacierania są koszty i wpływ na smak. Największą zaletą brewkitu -  godzina roboty.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą brewkitu -  godzina roboty.

 

I to po 11 latach zacierania mi się najbardziej podoba ;) Może nie wróciłbym do brewkitów, ale tak jak radziłem. Sam tak robię jak mam mało czasu, a ostatnio mam go zdecydowanie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(to moje główne konto, wcześniej logowałem się z maila na fonie) tak więc na razie chcę zrobić parę warek z chmieleniem, zobaczyć z czym to się je. Na zacieranie jeszcze trochę muszę dojrzeć piwowarsko :)

W sumie to opłaca się kupić większą ilość ekstraktu słodowego, wtedy stosunek wagowy przy zakupie jest naprawdę korzystny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej, poczytalem co nieco i teraz mniej wiecej wiem co trzeba robic, ale chcę się was doradzić w kilku kwestiach

1. Mam garnek 30l, gotuje w nim wodę, w trakcie gotowania dodaję suchy ekstrakt słodowy 2kg (właśnie, dodaję prosto z torebki suchy czy mam go gdzies uwodnić i dopiero dodać?)

2. Po zagotowaniu wody, dodaję chmiel - na goryczkę i aromat (jaki polecacie i jakie ilości, aby uzyskać piwo typu ciechan, powiedzmy? Jak wyliczać te proporcje ile chmielu trzeba dodać?

3. Chmiel gotuję przez określoną ilość czasu w woreczku, czy pończosze, jeśli nie mam nic innego :D

4. Po tym czasie chłodzę brzeczkę (nie mam (jeszcze) chłodnicy, także wlałbym zimnej wody do wanny i tam wstawił wiadro)

5. Po rehydratyzacji drożdży (pomóżcie wybrać jakieś) dodaję je do brzeczki ochłodzonej do temp 21-24stopni.

Zamykam fermentor i czekam ok 10 dni sprawdzając blg, jeśli wynosi ok 3-4 to butelkowanie

 

wszystko planuję zrobić jak trzeba? Jakieś wskazówki od doświadczonych kolegów? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. Po zagotowaniu wody, dodaję chmiel - na goryczkę i aromat (jaki polecacie i jakie ilości, aby uzyskać piwo typu ciechan, powiedzmy? Jak wyliczać te proporcje ile chmielu trzeba dodać?

Garnek 30 litrów to pewnie jakieś 20 litrów piwa można liczyć.

Piwo typu ciechan podejrzewam, ma około 20 ibu. Nie wiem, obstawiam. Nie ma też jakiegoś wyraźnego aromatu chmielowego.

10 g marynki albo magnum albo iungi na początku gotowania, 20 g lubelskiego albo sybilli w połowie gotowania i 30 g lubelskiego albo sybilli na sam koniec powinno załatwić sprawę bardzo ekonomicznie. Spójrz też na schemat chmielenia Full Aroma Hops z tutejszej wiki - jego zastosowanie da Ci piwo znacznie bardziej charakterne. Jeśli będziesz chłodził naturalnie możesz wrzucić goryczkowy w połowie gotowania a dwie kolejne porcje na sam koniec - jest na forum tabela przesunięcia w czasie w związku.

 

 

 

5. Po rehydratyzacji drożdży (pomóżcie wybrać jakieś) dodaję je do brzeczki ochłodzonej do temp 21-24stopni.

Wszystko zależy od temperatury w jakiej będziesz fermentował, ale podane 21-24 °C każą mi myśleć o Mangrove Jacks M10 Workhorse. W jednym ze sklepów trwa promocja, więc kolejny element ekonomiczny ;)

 

Generalnie czytanie wiki jest pomocne, warto także poszukać na forum, chociż to nieco cięższe w związku z wielością tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp. no tak czytanie forum jest bardzo pomocne, ale jest multum tematów i czasem ciężko się odnaleźć

odnośnie chmielu - lepsze szyszki czy granulat?

napisałem o tym ciechanie bo to chyba jedyne piwo które piłem z tych lepszych koncerniaków. A co za tym idzie, wybredny nie jestem i każde które zrobię będzie dobre (nie licząc stoutów bo jakoś mnie nie przekonują)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zamykam fermentor i czekam ok 10 dni sprawdzając blg, jeśli wynosi ok 3-4 to butelkowanie

Nic z tych rzeczy.

Na forum roi się od tematów w stylu "kiedy butelkować", poszukaj.

 

tzn z ostatnią warką tak zrobiłem, że zmierzyłem blg w poniedziałek, wynosiło 4, w środę też wynosiło 4 także zabutelkowałem, może nie wybuchną.. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i szyszki też muszę w jakiejś pończosze mieć? i dopiero do gotującej się wody wrzucać?

Siatka (ja używam gazy opatrunkowej) ma sens właśnie przy szyszce.

Wrzucasz jak zawrze. Przy zacieraniu miałbyś jeszcze możliwość chmielenia brzeczki przedniej (first wort hoping - FWH).

 

 

 

motyw chłodzenia w wannie jest ok, jak na początek?

Nigdy nie korzystałem z wanny, wystawiałem na balkon zimą, obkładałem śniegiem i czekałem do rana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dobra, poczyniłem pewne kroki do dalszego majstrowania.

Zakupię w tym tygodniu:

http://www.sklep.piwowin.pl/EKSTRAKT_SLODOWY_JASNY_14_kg_Bruntal-565.html(ma byc niedlugo dostępny więc przyda się na zaś)

do tego kapsle, bo mi się skończyły, oraz chmiel : 100g marynka i 100g lubelskiego. 

Potrzebuję jeszcze drożdży jakichś, najlepiej w sklepie http://www.sklep.piwowin.pl/bo tutaj będę większość zamawiać

ktoś coś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.