Skocz do zawartości

100% Brett


rajfurke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

uwarzyłem AIPĘ 100% na brettanomyces clausenii i w niektórych butelkach aromat końskiej derki jest ewidentnie wyczuwalny, a w innych z tej samej warki ledwo co. Skąd taka różnica?

Pozdrawiam

 

Czekaj ubiję kuraka, rozleje krew na moje kości do wróżenia....

 

Za mało danych kolego żeby coś powiedzieć. Wszystkie butelki w tych samych warunkach trzymane? Czy wszystkie butelki są tak samo nagazowane? Jak robiłeś piwo, starter itp.?

Poczytaj kolegę o tych drożdzach: http://www.piwo.org/topic/10465-brasserie-lodzermensch/?p=283480

 

Generalnie http://www.themadfermentationist.com/różnie się o tym szczepie rozpisywał, one generalnie powinny dawać delikatne i bardzo subtelne owocowe aromaty, więc trochę zdziwiony jestem końską derą, która powinna być w tle pod cytrusowo/ananasowymi zapachami. Na pewno to są clausseni? :D Trzecia opcja jakaś lekka infekcja. Generalnie z Brettami tak jest, że nie do końca przewidzisz ich efekty, miałem tak samo z Saccharolicious W001 Brett I w jednym piwie dawały mega derkę w inny więcej owoców, ale zależało to w dużej mierze od sposobu użycia ich (100% czy blend) oraz ilości drożdży.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% b. clausenii, konkretnie fiolka WLP-645, starter 2l z 200g suchego ekstraktu robiony na mieszadle magnetycznym wlany w całości do brzeczki. Piwo fermentowało w około 25C, nagazowanie butelek równe, trzymane razem w jednej skrzynce w chłodnej piwnicy. Na zagranicznych forach oprócz owocowych nut podają też light/medium funk, także koń powinien być wyczuwalny, pytanie tylko dlaczego jedna butelka ma go sporo a sąsiednia już dużo mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% b. clausenii, konkretnie fiolka WLP-645, starter 2l z 200g suchego ekstraktu robiony na mieszadle magnetycznym wlany w całości do brzeczki. Piwo fermentowało w około 25C, nagazowanie butelek równe, trzymane razem w jednej skrzynce w chłodnej piwnicy. Na zagranicznych forach oprócz owocowych nut podają też light/medium funk, także koń powinien być wyczuwalny, pytanie tylko dlaczego jedna butelka ma go sporo a sąsiednia już dużo mniej?

 

Tak piszą, ale głównie że to zapach tła :) Może natlenienie podczas rozlewu ma tu znaczenie? Nie potrafię ci na to pytanie odpowiedzieć i wątpię, żeby ktoś umiał. A piwo dobre? Jak dobre to w czym problem? W końcu to są piwa dzikie więc efekt nie zawsze jest do przewidzenia i jak widać może być taka sytuacja jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zbyt duża ilość chmielu też hamuje rozwój brettów. Poza tym brettów się nie buja na mieszadle :)

 

A skąd takie wieści? :D Bretty to drożdże nie bakterie ;) Osobiście robiłem Wild AIPA z goryczką na poziomie 60 IBU, nie zauważyłem zahamowania "rozwoju" bretów. Z tym mieszaniem też nie szalej, to są drożdże tylko dzikie to jakie jest przeciw wskazanie do bujania ich na mieszadle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lakto nie kręcimy na mieszadle, chociaż i tutaj można dla niektórych szczepów zrobić wyjątek.

A bretty będą wytwarzać więcej octu na takim mieszanym starterze, ale za to będzie lepszy przyrost. Starter można później odstawić do lodówki, poczekać aż drożdże osiądą, resztę wylać i już nam piwa nie zaoctowi za mocno.

 

Bez napowietrzania przyrost jest dość powolny, bawiłem się raz w namnażanie brettów z butelki, zalewałem brzeczką z dodatkiem soku jabłkowego, jak zaczynało się klarować część zlewałem do innego eksperymentu i ubytek uzupełniałem. Sporo czasu zajęło namnożenie ich i chyba z 7-8 razy słoiczek uzupełniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś koleś z hameryki pisał, że w ten sposób zakłóca się stosunek brettów do lakto. Co wydaje się być całkiem sensowym wyjaśnieniem.

Dlatego zadaje się od razu fiolki.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.