Skocz do zawartości

Pierwsza warka - APA. Co z tego wyjdzie?


603przemek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj w końcu dotarłem do domu i po 12 dniach od zadania drożdży mogłem sprawdzić jak się miewa moje piwo. Piana już opadła, przelałem na cichą. Zmierzyłem BLG i z początkowych 15 spadło do 3. Czy to możliwe, że tak szybko? Piwo fermentowało w ok. 18 stopniach celsjusza. Zastanawiam się ile teraz je przytrzymać na cichej...

 

Co  najważniejsze - nie ma infekcji, o którą się bardzo bałem.

 

Czy ktoś z kolegów mógłby doradzić jak długo potrzymać je na cichej? Czy jak zejdzie do 2 BLG to butelkować tak jak było w przepisie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mam zamiar wrzucić chmiel na cichą. Piwo będę zlewał w piątek, czyli z chmielem będzie przez 5 dni. Czy to nie za długo? Nie będzie posmaków trawiastych? 

 

W planie mam wrzucić ok 60gr. chmielu (citra, rakau, cascade). Czy to nie za mało?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

btw jestem ciekawe jak wystudziłeś brzeczke w wannie do temp ponizej 25 celcjusza miałeś sam lód?

 

Dwa razy wymieniałem wodę, polewałem prysznicem gar i jakoś poszło. Warzę w piwnicy w której jest ok. 18 stopni. Mam tam kuchnię i łazienkę, a woda z kranu miała ok 15 stopni. Swoją drogą fajna sprawa bo domownicy nic nie narzekają na zapachy w domu. Wszystko zostaje w piwnicy :)

 

Wrzuciłem 30g citry, 30g cascade i dorzuciłem 30gr rakau. Nie wiem czy nie przesadziłem.... Rozumiem, że ten granulat po pewnym czasie mi się zatopi, i nie będzie pływał po powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ten granulat po pewnym czasie mi się zatopi, i nie będzie pływał po powierzchni?

Granulat "namoknie" i "rozpuści się" na powierzchni piwa. Wystarczy trzepnąć fermentor z każdej strony, a granulat opadnie na dno. Już teraz zachęcam do lektury "filtrowanie po chmieleniu na zimno" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może być woreczek albo pończocha. Mocowanie gumką albo sznurkiem.

 

A mocować go ciasno przy samym wylocie z rurki czy zrobić taki luźny "balon", bo nie wiem czy te chmieliny z czasem nie zaczną zatykać rurki...? Wygotować ten woreczek czy wystarczy spryskanie desprejem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze bardziej precyzyjnie to najlepsze są podkolanówki, pończocha za długa.

 

Jakaś konkretna ta pończocha (mam na myśli materiał) ? Nylon czy coś?

 

Jak będę przelewał z cichej to chciałbym żeby mi się to wszystko się ładnie wymieszało z rozpuszczonym i wlanym do fermentora roztworem cukru do refermentacji. BTW w opisie z centrumpiwowarstwa.pl jest napisane, żeby użyć ok. 2,5gr cukru na pół litra piwa. Rozumiem, że skoro mam 18l brzezczki, to powinienem  dodać 90gr cukru do refermentacji?

Edytowane przez 603przemek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montuje za pomocą plastikowego zacisku do kabli. Potem do gara i gotowanie. Można po gotowaniu zostawić trochę wody w wężu, wtedy nie trzeba zaciągać ustami. Polecam rownież świeżą antygałtkę przed pierwszym użyciem kilkukrotnie porządnie wygotować, żeby pozbyć się barwnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Jak będę przelewał piwo z tą skarpetą to chyba lepiej, żeby nie wkładać całości do fermentora, żeby nie moczyć jej w roztworze cukru, który będzie na dnie? Potem ewentualnie zamieszam jakąś chochlą, żeby rozmieszać wszystko?

 

A myślicie, że 2,5gr cukru na 0,5l piwa będzię ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja normalnie zanurzam. Co ma się niby stać. Jak nie zanurzysz to będziesz napowietrzał piwo. Materiał jak od typowych rajstop.

 

Cukier to zależy jakie nagazowanie lubisz. Ja bym APA gazował gdzieś na 2.3v/v czyli na 18 litrów to by było ze 100-105g glukozy czyli 95-100g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak jeszcze bardziej precyzyjnie to najlepsze są podkolanówki, pończocha za długa.

 

Jakaś konkretna ta pończocha (mam na myśli materiał) ? Nylon czy coś?

 

Jak będę przelewał z cichej to chciałbym żeby mi się to wszystko się ładnie wymieszało z rozpuszczonym i wlanym do fermentora roztworem cukru do refermentacji. BTW w opisie z centrumpiwowarstwa.pl jest napisane, żeby użyć ok. 2,5gr cukru na pół litra piwa. Rozumiem, że skoro mam 18l brzezczki, to powinienem  dodać 90gr cukru do refermentacji?

 

Ja zrobiłem sobie taki koszyk z drutu miedzianego, na to naciągałem pończochę od żony i w tym chmieliłem. Syfu było minimalnie ale teraz dałem sobie spokój i robię wir. Zwykła ludzka pończocha może być- oczywiście czysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.