Jump to content

Rehydratacja i stresowanie drożdży.


tomaszmorela
 Share

Recommended Posts

Witam, jutro zamierzam uwarzyć moją drugą warkę. Będzie to ponownie hefeweizen. Nurtuje mnie jedna rzecz. Przeczytałem tutaj na forum, że dobrym rozwiązaniem w przypadku weizenów jest zestresowanie drożdży. Czytałem też o "zasadzie" 30*, czyli np. zadaję drożdże w temperaturze 12*, po czym staram się doprowadzić temperaturę fermentacji do 18*. Pytanie moje jest takie. Czy uwodnic te drożdże w temperaturze 12* czy w temperaturach, które zaleca producent 20-30 i potem wlać je do brzeczki o temperaturze 12* i czy w ogóle powinienem to robić, bo jak to zwykle bywa są głosy na tak i na nie. Dodam jeszcze tylko, że drożdże to wb-06.

Link to comment
Share on other sites

Uwodnić w temperaturze zalecanej przez producenta. Potem możesz dodać do 120 i podnieść do 18. Możesz też dodać pół saszetki na 20l - też się nieźle stresują :) A w ogóle jak chcesz dobrą pszenicę, to kup płynne i nie będziesz musiał kombinować.

Link to comment
Share on other sites

Kolega anteks pisal kiedys o stresowaniu drozdzy podczas fermenyacji weizena. Polecal zeby przenosic fermentor z temp. 16 do temp. 25 i w tych temp trzymac po 12h. Osobiscie jeszcze tego nie probowalem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.