Skocz do zawartości

stout


Wasilij Pacior Browarow

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim.

Robiliśmy dry stout wg tej receptury:

3,5 kg pale ale

0,1 kg pszeniczny czekoladowy

0,1 kg carafa II specjal

0,5 kg platki jęczmienne

0,35 jęczmień palony

 

Zacieranie 35 min w 67st, 15 min w 72 st. Wsyp w tej temp ciemnych słodów i 10 min. Wygrzew w 76 st.

 

Ogólnie byliśmy zadowoleni, mogłoby być bardziej czekoladowe. Natomiast wyszlo za jasne i za słaba piana. Chciałbym na tej podstawie zrobić owsianego tylko jak poprawić kolor, piane i czekoladowość??

 

Pomysły??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnego obrazu podaj jeszcze jakie drodze, temperatura fermentacji, ekstrakt początkowy i końcowy, to będzie już wiadomo wszystko.

na kolor to wystarczy wsypać ciemne słody razem z pale ale, uzyskasz wtedy też więcej czekolady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to zacierane trochę wysoko jak na dry stouta(który jak nazwa wskazuje ma być wytrawny), dlatego mogło nieodfermentować niżej.

Co do piany - dodatek dodatkowych płatków owsianych może pomoże, ale o pianie decyduje wiele czynników i trudno. dojść co jest przyczyną jej braku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile i jak- ile chcesz i jak chcesz ;;-) nie ma jednej odpowiedzi, do tego musisz dojść doświadczalnie. Dopasować do swojego smaku. Możesz dodać pod koniec chmielenia, pod koniec cichej, możesz dodać wywar przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piana to loteria ,ostatnio 40l podzieliłem na dwa wiadra wszystko tak samo tylko drożdże inne ,na jednym gruba,długo utrzymująca ,na drugim zero ,nic,jak nalewane tak że by wymusić ją to po 10 sek już jej nie było 

od 0,35kg jęczmienia palonego powinno być czarno,jeszcze do tego carafa i pszenica 

ja daję zawsze od początku ,na koniec to raczej na kolor się daje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym sie chcial pokusić o modyfikacje czyli dodatki to ile i jak:skórkę pomarańczową,kakao(łuska kakaowa?),wanilia( płatki dębowe?)

Ja ostatnio robiłem 20l Stouta z dodatkiem 10 lasek wanilii. 3 oczyściłem i dodałem na 30 min gotowania, resztę na zimno. Niestety po ponad miesiącu leżakowania ni hu hu jej nie czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ogólnie byliśmy zadowoleni, mogłoby być bardziej czekoladowe. Natomiast wyszlo za jasne i za słaba piana.

Ze składu nie wynika nic co mogłoby powodować słaby kolor. Wręcz przeciwnie, powinno wyjść nawet czarniejsze niż przeciętnie. Dodatek pszenicznego był zbędny, ale skoro już go daliście, to pianę tylko powinien poprawić. Do jakiego stouta się odnosicie? Co to znaczy słaba piana wg was, chodzi o wysokość czy trwałość? Ma 2 cm? Jeśli tak, to już jest wysoka jak dla tego stylu. Zacieranie przez 60' w 66° jest wystarczające. Potem na kilka minut barwiące i musi być dobrze, zarówno jeśli o smak chodzi jak i kolor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo trwała ale może to wynik ze za szybko go wypiliśmy :) pszenice dawalem na piane. Co do koloru to może wina slodow choc byly Weyermanna. W innych recepturach dodają monachijski lub karmelowy do zacieru, why?

Edytowane przez Wasilij Pacior Browarow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo trwała ale może to wynik ze za szybko go wypiliśmy :) pszenice dawalem na piane. Co do koloru to może wina slodow choc byly Weyermanna. W innych recepturach dodają monachijski lub karmelowy do zacieru, why?

Żeby podbić słodycz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo trwała ale może to wynik ze za szybko go wypiliśmy :)

Stouty dość długo się układają, zakładam, że jakbyście dali mu trochę czasu to piana by była bardziej trwała. U mnie każdy stout na początku ma słabą pianę, ale po czasie robi się bardzo trwała.

Co do czekolady polecam słody jasne czekoladowe. 400 gr na 20 litrów robi robotę.

Edytowane przez Jurand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie dobry dry (jeśli taki wasz miał być,ale chyba nie) to trzy słody PA,jęczmień palony i czekoladowy czasami część PA na monacha podmieniam 

piana jest ok,chociaż to też zależy od drożdży tak jak pisałem gdzieś kiedyś :) że by nie był taki dry można inaczej zatrzeć albo jakiegoś karmelowego dodać ,ja dawałem SpecialB 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miał być czystej krwi dry, wole ciut słodsze wiec dlatego takie było zacieranie. Teraz i tak będzie owsianka wiec wszystko się zmieni. Pokombinuje ze słodami czekoladowymi i ciemnymi i jasnymi i zobaczymy co wyjdzie. A kiedys i tak mi się marzy klon Organic Chocolate Stout ale to inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za wszystkie porady, za ich pomocą popełniliśmy stout owsiany 15 Blg.

 

Surowce:

Strzegom pale ale 5kg

Strzegom karmelowy 150 0,3kg

Strzegom czekoladowy 400 0,3 kg

Strzegom czekoladowy 1200 0,2 kg

Jęczmień prażony 0,3 kg

Płatki owsiane 0,6 kg

 

Zacieranie na lenia w 68 ST przez godzinę przy użyciu pale ale,karmel,płatki i czekoladowy 400. Po 60 min dodano jęczmień i ciemny czekoladowy i podgrzewanie do 74 ST.

Wysładzanie 15 l, chmielenie przez godzinę z 40 g Iunga. Wyszlo 27 litrów o 15 blg. Drożdże s-04.

 

W założeniu miało być slodko, pełno i mega czekoladowo. obaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Albo piwo złapało infekcję albo co bardziej prawdopodobne masz za miękką wodę do stoutów (popiołowość i kwaśność). Ciemnych słodów miałeś 0,5kg to nie jest dużo przy tym ballingu (optymalnie) i wrzuciłeś późno więc nie powinno być problemu chyba że masz złą wodę do piw ciemnych. Wodę da się skorygować poszukaj było trochę tematów na forum. Po 2-3 miesiącach piwo powinno być w dobrej formie. No chyba że trzymane było w temperaturze pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część trzymam w 16 st część w pokojowej ale póki co piłem z cieplejszego miejsca Może to to:) woda krakowska wiec wydawało mi się ze raczej twarda. Będę robił nowe piwko w tym zasypie tylko z dodatkiem laktozy to zasugeruje sie Waszymi sugestiami.

Edytowane przez Wasilij Pacior Browarow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.