Skocz do zawartości

Piwo imbirowe, dobre na jesienne wieczory


Pindin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Chcę uwarzyć Piwo imbirowe, jako pierwszą warkę ze 100-procentowym zacieraniem (dziś przyszedł 40 litrowy gar) i mam kilka pytań:

 

1. Ile mniej więcej dodać imbiru i w jakim czasie? Na forum znalazłem kilka informacji, np. na warkę 20 l dodać 80 g startego imbiru na 5-10 minut przed końcem gotowania, (prawda?)

 

2. W jakiej temperaturze zacierać (chcę infuzyjnie) ? Zastanawiam się, czy jeśli zrobię zbyt wytrawne piwo, to czy aromat piwka nie będzie zbyt "ostry" od imbiru? Czy może lepiej podnieść temperaturę zacierania (68-69 stopni) ? Zastanawiałem się nawet nad lekkim posłodzeniem piwa laktozą lub ksylitolem. Ewentualnie jaką ilość dodać i czy warto?

 

3. Czy warto dodawać do takiego stylu słody ciemne: karmelowy, czekoladowy? (Z czekoladowym mogłaby być fajna kompozycja ;))?

 

Ogólnie mierze w piwko lekkie, 11 blg, planuje dodać 3 kg pale ale, 1 kg monachijskiego na warkę około 20 litrów. Chmiel: Chinook 25 g na goryczkę, Mosaic 30 g na aromat. 

 

4. Co o tym sądzicie moi drodzy Piwowarzy? 

 

Proszę o rady.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tu masz to wyjaśnione: 

http://www.piwo.org/topic/17920-ciemne-imbirowe/?hl=%2Bpiwo+%2Bimbirowe&do=findComment&comment=351658

A tu dodatkowe linki: 

http://www.piwo.org/topic/15096-piwo-imbirowe/?hl=%2Bpiwo+%2Bimbirowe

 

Odnośnie pytań:

ad 1. Tak jak napisałeś, nie więcej niż 80g.

Ad.2. Zacierałbym na lenia czyli 68C i 60' (temp. opada). Możesz dosłodzić ksylolitem, może to skontrować trochę ostrość imbiru. Ale przy takim zacieraniu bym tego nie robił, dosłodzić możesz zawsze przy rozlewie jak Cię tknie coś.

Ad.3. Tak warto, ogólnie robiłbym ciemne imbirowe bo ciekawiej wygląda i ogólnie osoby pod którym dawałem takie piwko właśnie takiego koloru pożądały. Jak chcesz Imbirowe piwo to bym całkiem wywalił chmiel z aromatu i dał tylko na goryczkę.

Ad.4. Wygląda dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak 50g - 80g świeżego imbiru w plasterkach, dla mnie mocna to już z lekką ostrością (wtedy 150g - 200g jest ok).

Imbir dobrze komponuje się też z chmielowymi stylami ale wg mnie lepiej ze słodowymi, nie ma potrzeby tego dosładzać.

Robiłem też stouta z imbirem ale zauważyłem że palone słody dość mocno tłumią imbir, najlepiej zrób zasyp ala marcowe, na górniakach i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne! Jutro po pracy zabieram się do warzenia ;) Trzymajcie kciuki, będzie pierwsza warka z zacieraniem :)

 

PS. Pytanie nie na temat: rozlewałem przed chwilą piwo ekstrakt + mini zacieranie (1,5 kg pale ale w 6 litrach wody w dwóch garnkach). Do syropu refermentacyjnego dodałem łyżeczkę gęstwy drożdżowej, wyczytałem gdzieś na forum, że niby lepiej się nagazowywuje piwko. (W RIS-ach/mocnych piwach wskazane?) Można tak robić, czy to nie ma sensu? 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.