Skocz do zawartości

Płatki dębowe whisky/sherry


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem RISa 13l z płatkami, dałem około 15-20g na miesiąc cichej. Na początku jak i w aromacie, jak i w smaku płatki były zdecydowanie za mocne i dominujące. Teraz po ok 5 miesiącach od zabutelkowania, jest delikatny zapach (wciąż za duży jak się piwo ogrzeje), ale w smaku dalej przewaga dębu i to spora. Również wyczuwalne są mocne taniny, co też jest nie do końca najfajniejsze. Na te 3 litry nie przesadzałbym i dał max 5g, jak chcesz mieć mocny dąb. I robić to jak wspomniał kolega wyżej, bo może być za mocno.

 

Płatki możesz dodawać w różny sposób, i wszystkie opisane są tu na forum. Ja trzymałem te płatki w Ballantines przez 2,5 miesiąca, i takie zadałem do piwa, troszkę whisky się też dodało. To było dla mnie optymalną metodą. Gdzieś scooby_brew pisał że gotował swoje płatki w Jack Daniel's i dodawał całość. Tylko gotowanie wytrąca taniny i garbniki z drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym patentem na zredukowanie tanin jest podobno zalanie pierw płatków jedną turą jakiegoś alkoholu, przetrzymanie parę dni, odcedzenie i dopiero zalanie jeszcze raz tym alkoholem, który pójdzie z całością do piwa. Ale osobiście tego nie testowałem, gdzieś tak wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Czy dodając płatki dębowe do piwa wrzucacie je luzem czy w jakimś woreczku do gotowania chmielu?

Obie metody są ok. Jak dasz luzem, to musisz dekantować w jakiś przemyślany sposób, żeby Ci rurki nie zapchało (np. przez wygotowany "drapak do garów" z nierdzewki)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi :) A taka gąbke drucianą to jak się dezynfekuje? Przez gotowanie? NaOH i OXI?

ja po prostu gotuję parę minut i tyle. oczywiście jest czysta i na co dzień nie służy do niczego innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przelałem bez problemu bez żadnego filtru. Zależy pewnie jakie masz płatki. Moje były w większość zbyt duże, żeby wejść do węża i wszystkie elegancko opadły na dno i się go trzymały, także problem nie istniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.