Skocz do zawartości

Gęstość zacieru


Samson_Miodek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! A propos potrzeby wody do wysładzania mówi się, żeby wysładzać do "BLG początkowe - 2" bo potem dostają się do piwa garbniki. Czy lepszym rozwiązaniem nie jest zatem po prostu rozcieńczanie wodą brzeczki przedniej do pożądanego BLG, zamiast ciągle przepłukiwać młóto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chwilę mi się nudziło a nie mogę teraz warzyć to jeszcze sobie poteoretyzowałem. Ta sama metodologia, załozenie wysładzania w dwóch równych dolewekach.

 

4kg zasypu: 

najlepsza teoretyczna wydajność 79.5% dla 18.4l +2x2.8l  ostatnia partia 4.8blg

 

6kg zasypu: bez wysładzania 65.6%,  74.4% dla 19.2l+2x2.4l  ostatnia partia 7.4blg

 

8kg: bez wysładzania 58.8,  70.1% dla 20l+2x2l ostatnia partia 10.3blg

 

Oczywiście ten uproszczony model może się różnić od rzeczywistości, ale widać, że przy dużych gęstościach różnica w wydajności zaczyna być istotna. Widać też, że ze zwiększaniem zasypu największa wydajność wychodzi przy coraz gęstszym zacierze - początkowa ilość wody w okolicy pożądanego blg. Na pewno przestanie się to sprawdzać przy warunkach brzegowych (np. zacier tak gesty ze nie da się go mieszać, kwestie skuteczności enzymów w bardzo małym stężeniu). No i dolewanie 2l wody na 8kg młóta też może w praktyce wyglądać inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko gdzie takich znaleźć?

Myślałem o Tobie. :)7383 posty o czymś świadczą.

Ale bez jaj. Jak to naprawdę jest. Bo można 1:2, można niechętnie 1:5.

Jakie są wady rzadkiego zacieru ?

 

To tylko hejt, wyżej napisałem moje zdanie na temat takich proporcji

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony.

Przy zacieraniu w tak duzej ilosci wody, zeby nie trzeba bylo wysladzać, masz mniejsza wydajność. Ale ponoć niedużo, a piwo wychodzi ok. Któryś piwowar mi mówił ze ostatnio tylko tak warzy, bodajże Mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm skoro tak to może warto w ten sposób zacierać np. w worku, bardzo rzadki zacier. Oszczędność czasu gigantyczna a straty w wydajności z tego co piszecie niewielkie, już nie mówiąc o problemach z filtracją z dużą ilością żyta czy pszenicy. Wyciągam worek z młótem, jeb kurom do żarcia i tak mniej więcej półtorej godziny jestem do przodu. Czy takie zacieranie odbija się jakoś negatywnie na smaku piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, dnia 29 marzec 2017 - 17:32, napisał: Tylko gdzie takich znaleźć? Myślałem o Tobie. :) 7383 posty o czymś świadczą. Ale bez jaj. Jak to naprawdę jest. Bo można 1:2, można niechętnie 1:5. Jakie są wady rzadkiego zacieru ? To tylko hejt, wyżej napisałem moje zdanie na temat takich proporcji

 

To tylko hejt,

 

Jeśli tak to odczytałeś to bardzo przepraszam. Czytam Twoje posty. I tak się napisało.

Edytowane przez zielony07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zielony. Przy zacieraniu w tak duzej ilosci wody, zeby nie trzeba bylo wysladzać, masz mniejsza wydajność. Ale ponoć niedużo, a piwo wychodzi ok. Któryś piwowar mi mówił ze ostatnio tylko tak warzy, bodajże Mat.

 

Zgadza się. Bez wiedzy autora zacytuję jeden z fragmentów :

Schemat zacierania

Słody wsypane do 37 litrów wody o temperaturze 72°C:

68°C - 70°C -> 60 min.

78°C -> 5 min.

Wysładzanie

Bez wysładzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

anteks, dnia 29 marzec 2017 - 17:32, napisał: Tylko gdzie takich znaleźć? Myślałem o Tobie. :) 7383 posty o czymś świadczą. Ale bez jaj. Jak to naprawdę jest. Bo można 1:2, można niechętnie 1:5. Jakie są wady rzadkiego zacieru ? To tylko hejt, wyżej napisałem moje zdanie na temat takich proporcji

 

To tylko hejt,

 

Jeśli tak to odczytałeś to bardzo przepraszam. Czytam Twoje posty. I tak się napisało.

 

napisałem 7k postów ale podobno prawie wszystkie to hejt( tak myślą możni tego forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.