Skocz do zawartości

Gęstość zacieru


Samson_Miodek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam za sobą kilka warek, staram się zgłębiać temat jak tylko mogę, korzystam oczywiście z forum, literatury, ale jedno zagadnienie nie daje mi spokoju. Najciekawsze jest to, że wydaje się to rzecz banalna, więc albo czegoś nie pojmuję, albo najzwyczajniej nie czytam dokładnie :)

Chodzi mi mianowicie o uzyskanie wysokiego blg ze samego zacierania. Oczywiście można zwiększyć początkowy blg dodając cukry, ale nie to mam na myśli.

Mam garnek 40l, chciałbym uzyskać piwo o wysokim ekstrakcie. To co podpowiada mi logika - pewnie błędna, aby zwiększyć blg, należałoby zwiększyć gęstość zacieru zmniejszając stosunek wody do ilości użytych słodów? Dobrze kombinuję, czy kompletnie nie tędy droga?

 

Pytanie pewnie głupie, ale naprawdę nie do końca pojmuję :)

Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie... :D

 

Na początek zaserwuje regułkę z wiki: 

 

 

 

Gęstość zacieru

Przy zacieraniu stosunek wagowy wody do ziarna powinien być jak 1:3 (na 1 kg ziarna 3 litry wody, przy przeciętnej warce używamy ok. 5 kg ziarna i 15 litrów wody). Mamy tu pewne pole manewru, można stosować zacier o gęstości od 1:2 do 1:4 - tradycyjnie angielskie piwa zaciera się w mniejszej ilości wody, a niemieckie w większej. A nawet jescze dalej. Dolnym limitem gęstości jest możliwość mieszania zacieru, a górnym nadmierny spadek wydajności (raczej nie nalezy wykraczac poza 1:6).

Gęstość zacieru wpływa (w niewielkim stopniu) na fermentowalność brzeczki - im rzadszy zacier, tym brzeczka bardziej fermentowalna (wytrawna).

Wpływ gęstości na wydajność jest dyskutowany. Wydaje się, że w rzadszym zacierze można uzyskać lepszą konwersję i lepszą wydajność, inni jednak wskazują na fakt, że przy gęstszym zacierze możemy użyć więcej wody do wysładzania, przez co można wypłukać więcej cukrów.

 

Masz garnek 40 litrów to czym się tu przejmować więc odpowiednio masz 5 kg słodu przy stosunku 1:3,5 dajesz 17,5 l wody, 6 kg dajesz 21l wody 7 kg 24,5 l wody, jeżeli mieści ci się w garze, dopiero jak zaczyna brakować miejsca możesz zmniejszać stosunek do 1:3, 1:2,5 i 1:2. Przy warkach takich jak RIS i zasypie 10 kg stosunek 1:2,5 jest wymuszony brakiem miejsca w garze. Nie wiem co tu jest nie do zrozumienia, prosta logika... Było czym nalewamy wodę jest i pytanie o proste proporcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warkach takich jak RIS i zasypie 10 kg stosunek 1:2,5 jest wymuszony brakiem miejsca w garze. Nie wiem co tu jest nie do zrozumienia, prosta logika... Było czym nalewamy wodę jest i pytanie o proste proporcje.

 

niekoniecznie - można po prostu wyprodukować mniej RISa i nadal utrzymać stosunek 1:3 - ja robię nawet do 1:3,5

oczywiście to też wynika z proporcji :)

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy warkach takich jak RIS i zasypie 10 kg stosunek 1:2,5 jest wymuszony brakiem miejsca w garze. Nie wiem co tu jest nie do zrozumienia, prosta logika... Było czym nalewamy wodę jest i pytanie o proste proporcje.

niekoniecznie - można po prostu wyprodukować mniej RISa i nadal utrzymać stosunek 1:3 - ja robię nawet do 1:3,5

oczywiście to też wynika z proporcji :)

Oczywiście, macie rację. Lehr napisał ,że aby zwiększyć ekstrakt nie powinno stosować się cukru, tylko zwiększyć ilość słodu. To mnie wywiodlo na manowce niepotrzebnego kombinowania - nie wiedzieć czemu odczytałem to - zwiększyć gęstość zacieru :')) Edytowane przez Samson_Miodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że koledze. chodzi o to że w gęstym zacierze blg brzeczki przedniej będzie wyższe bo tak przecież jest. Dlatego robiąc mocne piwo czesto odbiera się całą brzeczke przednia, a z reszty wyplukanych cukrów robimy tzw małe piwo. Albo odbieramy caly filtrat i zageszczamy przez gotowanie.

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zagaję w temacie wskrzeszając go nieco. 

 

Jak wygląda sprawa minimalnej gęstości zacieru, czy na przykład stosunek wody do słodu 5:1 będzie niewłaściwy?

 

Zastanawiam się, ponieważ wygodniej jest mi zagrzać mniejszą ilość do wysładzania. Planuję dość lekkie piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak wygląda sprawa minimalnej gęstości zacieru, czy na przykład stosunek wody do słodu 5:1 będzie niewłaściwy?   Zastanawiam się, ponieważ wygodniej jest mi zagrzać mniejszą ilość do wysładzania. Planuję dość lekkie piwo.

 

Widziałeś cytat z drugiego postu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wygląda sprawa minimalnej gęstości zacieru, czy na przykład stosunek wody do słodu 5:1 będzie niewłaściwy?   Zastanawiam się, ponieważ wygodniej jest mi zagrzać mniejszą ilość do wysładzania. Planuję dość lekkie piwo

 

Widziałeś cytat z drugiego postu? 

 

 

No tak. moje pytanie rzeczywiście było trochę głupie, aczkolwiek jest tam napisane że kwestia jest dyskutowana ;) Czy może ktoś próbował sprawdzić jaki rzeczywiście jest spadek wydajności przy rzadszym zacierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

żadna wada, u mnie się mieści ile chcę. Gorsze wysładzanie ? Które jest gorsze, które lepsze ?

Mam pomysł aby eksperymentalnie zatrzeć z taką ilością wody aby nie wysładzać wcale.

O ile ktoś mi nie napisze że to głupota. Będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pojąłeś. Dam tyle wody aby starczyło do zatarcia, "na uwięzienie", na odparowanie i rozlanie oraz tyle żeby brzeczka miała odpowiednią gęstość po filtracji.

Gar mam 50 l, piwa chcę uzyskać 25, czyli do gotowania ok. 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty nie pojąłes - niezależnie od ilości wody w jakiej zatrzesz ta która zostanie w młócie będzie miała ta sama gęstość co spuszczona część. No chyba że podmienisz ja na wodę w procesie wysladzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli : zacieram 5 kg w 15 l, albo 5 kg w 35l.

W pierwszym przypadku wysładzam klasycznie.Ile tam wychodzi z obliczeń . Pewnie 20l. (z mojej skromnej praktyki, dla dwunastki)

A w drugim wcale, czyli tylko filtruję.

W obydwu przypadkach uzyskam to samo (objętość, gęstość). Nie mówimy w tym miejscu o jakości brzeczki, na razie.

W obydwu przypadkach ok. 5l cieczy zostanie w młócie.

Gdzie jest błąd ?

O co chodzi ? Tak sobie kombinuję aby uprościć  proces. Z ekonomicznego punktu widzenia... pewnie słabo.

Ale nie dbam o to czy butelka kosztuje mnie 1,10 czy 1,15.

Wobec zainteresowania wątkiem (dzięki) wyjaśniam że już tak mam że mnie d. swędzi i lubię eksperymenty.

Uwarzyłem 20 piw i wyszły nieźle, sporo w tym przypadku, zapewne. Pora zaryzykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może objaśnię na przykładzie:

Bierzemy 4kg słodu i załóżmy że po udanym zacieraniu do brzeczki przedostaje się 3kg cukrów.

Przyjmijmy że w młócie zostaje tyle wody ile było słodu (nie mierzyłem, ale na forum pojawiają się takie estymaty).

chcemy 20l piwa, wiec wlewamy 24 litry wody. brzeczka zatem to 24kg wody+3kg cukrów: ekstrakr 3kg/27kg=11.1% I po filtracji mamy jej 20l. W młócie zostały 4l brzeczki o ekstrakcie 11.1% czyli 333g cukru - 10% uzyskanych.

 

Dajmy do zacierania 4l wody mniej. teraz 3kg cukru rozpuszcza się w 20l wody, ekstrakt brzeczki to 12.5%. Dostajemy 16l takiej brzeczki. do młóta w którym zostało nam 4l brzeczki dolewamy 4l, wody. Ekstrakt w kadzi filtracyjnej spada nam do 6.25, i możemy odebrać znów 4l o takiej gestosci. Po wymieszaniu mamy 20l brzeczki z ekstraktem 11.25. Może niewielki ale wzrost.

 

weźmy 12+6+6

dostajemy

8l 20blg

6l 8blg

6l 3.2blg

łącznie 20l 11.36blg

 

Czyli uzyskane wydajnosci to 74.06% 74.33% i 75.73%

Przyznaję, że różnice są znacznie mniejsze niż się spodziewałem. Widać jednak dlaczego zastąpienie wysładzania bardzo rzadkim zacierem, nie pozwoli nam przeskoczyć pewnej wydajności, i że będzie ona spadać dla piw mocniejszych.

 

Oczywiście jeżeli słabsza wydajność Ci nie przeszkadza, to chyba nie ma przeciwwskazań, zwłaszcza przy słabszych piwach. Zresztą na tym polega cała idea warzenia w torbie

Edytowane przez koval_blazej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.