Skocz do zawartości

Pierwszy obciąg pierwszej warki.


13Robert

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jako, że po nałożeniu szczelniejszej pokrywy zauważyłem że piwo jeszcze od czasu do czasu bulka i w związku z problemem niełatwego rozlewu i dosłodzenia do refermentacji, postanowiłem zrobic jeszcze jeden nadmiarowy obciąg.

Teraz jest we fermentatorze bez kranika.

 

No i co się okazało?

Ano to, że nie czuć już wcale drożdzami w piwie, to że odczucie alkoholowe spadło i teraz jest takie iż czuć to że pije się piwo gdzieś około 4-4,5%, a także to iż przypomina jak najbardziej sklepowe pilsy, tyle że jest pelniejsze i głębsze w smaku.

Reasumując w smaku jest jak nalezy.

Myślę, że przy nagazowaniu i wysezonowaniu w butelkach będzie w smaku doskonałe, a po refermentacji jego moc wzrośnie jeszcze o 0,5%.

 

Problem jest taki, że nadal pomiar wykazuje 5°Blg, zatem postanowiłem potrzymać go jeszcze dwa tygodnie, tym bardziej że raz na jakis czas puszcza jeszcze bulke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz mineło trzy tygodnie, więc aż tak często nie grzebałem w tym piwie.

Bulkanie powoli ustaje, więc planuje za dwa tygodnie je rozlewać, więc to bedzie raptem 5 tygodni fermentacji. Błąd był tylko jeden że za wcześnie zlałem z burzliwej, pewnie dla drożdzy górnej fermentacji 10 dni burzliwej byłoby w sam raz.

Nic nie szkodzi że nie zeszło o 2°Blg wiecej, czyli bedzie słabsze o 1%, bo celowałem w 6%.

 

Jak znajde duzy emaliowany gar (wiem że na pewno onegdaj w domu były takie trzy po 40-50litrów) to następne warki będą zacierane z gotowych słodów jakie są w centrum piwowarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj zakapslowałem piwo. Wyszło 33 butelki.

Problem jest jeden, taki że pomimo długiego przetrzymywania °Blg utrzymało się na poziomie 5.

Dodam jeszcze, że tuż po trzecim nadmiarowym obciagu dodałem 100g cukru, by podrasować drożdze ale przerobiły ten cukier i fermentacja dalej zatrzymała się na 5.

No cóż, trzeba było trzymac dlużej na burzliwej.

 

Przed rozlaniem dodalem 150g cukru do refermentacji -może nie rozsadzi butelek.. heh..

Liczę, że po nagazowaniu się poziom alkoholu będzie wynosił 5% (ok.4% z ekstraktu i ok.1% z łącznie 250g cukru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakapslowałem piwo. Wyszło 33 butelki.

Problem jest jeden, taki że pomimo długiego przetrzymywania °Blg utrzymało się na poziomie 5.

Dodam jeszcze, że tuż po trzecim nadmiarowym obciagu dodałem 100g cukru, by podrasować drożdze ale przerobiły ten cukier i fermentacja dalej zatrzymała się na 5.

No cóż, trzeba było trzymac dlużej na burzliwej.

 

Przed rozlaniem dodalem 150g cukru do refermentacji -może nie rozsadzi butelek.. heh..

Liczę, że po nagazowaniu się poziom alkoholu będzie wynosił 5% (ok.4% z ekstraktu i ok.1% z łącznie 250g cukru)

widzę że jesteś fanem % , następnym razem daj więcej cukru podczas gotowania będziesz miał więcej alkoholu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi, że alkohol daje efekt wmocnienia smaków, a tak według mojej wyobraźni to te 5% to minimum.

 

Myśle o zakupie gara do zacierania i reszty, nawet już powrzucałem do koszyka i wyszło 400zł z przesyłką, razem z zestawem surowców na Kolscha, Irlandzkie Ale i Belgijskie Ale (ten ma duzo %).

Kombinuje, by zrobic trzy warki pod rząd (w kolejności tak jak powyżej) na jednych drożdzach S-33. Da się?

 

Oczywiście nie w sklepie forumowym, bo tutaj w ofercie nie ma takich zestawów, nie ma gara zaciernego, nie ma gotowego filtratora z oplotu, nie ma kufla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie w sklepie forumowym' date=' bo tutaj w ofercie nie ma takich zestawów, nie ma gara zaciernego, nie ma gotowego filtratora z oplotu, nie ma kufla.[/quote']

w którym sklepie są gotowe filtratory ?

W centrumpiwowarstwa. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie w sklepie forumowym' date=' bo tutaj w ofercie nie ma takich zestawów' date=' nie ma gara zaciernego, nie ma gotowego filtratora z oplotu, nie ma kufla.[/quote'']

w którym sklepie są gotowe filtratory ?

W centrumpiwowarstwa. :smilies:

fakt , widziałem ale myślałem że to sam wężyk z którego trzeba ściągnąć oplot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pierwszym razem najlepiej kupić w jednym miejscu. Koszty wysyłki są wysokie więc nie ma się co dziwić.

 

Bart

Już kupiłem, czekam na przesylke a warzyć mam zamiar na takim piecyku opalanym węglem:

http://www.lmd.sanok.pl/kominki/88-met-spos-koza-karlik-zeliwo.html

Tylko, że mój jest wyższy o 20 cm i ma średnice 30cm. Ten z linku ma moc 4,5KW a mój ma -jesli dobrze pamietam-8KW

Sprawdzalem wymiary i idealnie pasuje do garnka zaciernego 30l ktory ma średnice zewnętrzną 33cm.

 

Mam mozliwość grzania w kuchni na kuchence gazowej ale zrezygnowałem z tego, po sprawdzeniu jak szybko przy mocnym paleniu zagotowuje się na nim 10 litrów wody. Nie stałem z zegarkiem w ręku ale dla mnie jest OK.

 

Takie mam plany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz jak się to robi na nieco większym modelu

Heh.. Fotka jest 100/100.. "Klasyka westernu".

Proponuje użyć tej fotografii jako awatara!

 

Kiedyś czytałem, że jedzenie przyrzadzane na blasze jest o wiele lepsze od gotowanego na gazie. Czy ma to też przełożenie na piwo?

Wydaje mi się, że powinno mieć.

 

Z moim piecykiem jest taki tylko mankament, że onegdaj koledze zleciłem zaspawanie górnych drzwiczek, bo używam go do ogrzewania pomieszczenia w budynku gospodarczym i powiększyło mi to komore załadowczą na tyle, że przy zasypaniu go i odpaleniu od góry(!) równo grzeje przez 14 godzin.

 

Ma też dospawany w środku kawał blachy nierdzewnej, by powietrze miało zawsze miejsce na przedostanie się do góry -pomimo zasypania na maksimum- by płomień ladnie sie dopalał.

Ale poradze sobie, bo planuje podkladanie wegla na dwa razy (przed wysladzaniem i przed gotowaniem) a gdyby było go za mało to śmiało podniose 30 litrowy gar, by dołożyc opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 9 dniach od kapslowania spróbowałem pierwszego piwa i nie jest ono wcale nagazowane.

W piwie nie ma gazu, a jedynie da sie usłyszec słabe syknięcie przy otwieraniu.

Temperatura otoczenia to 15°C.

 

W smaku jest juz całkiem dobre ale czuć też dodany cukier do refermentacji..

Daj skrzynki na 2 doby do pomieszczenia z temp. domową, potem znowu do chłodnego i odczekaj te 3 tygodnie, nagazuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiac nie chce mi się je przenosić.

A 15°C powinno byc w sam raz dla droższy dolnej fermentacji.

 

Nastepne trzy piwa zrobie na drożdzach górnej fermentacji, bo widze że z tymi dolnej trzeba mieć dużo cierpliwości.

Kto wie czy drugie piwo Kolsch Ale nie "dogoni" pierwszego Lagera Pils

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały: gar zacierny, w nim trzeci fermentator, a w nim reszta- w sumie wyszła niewielka paczka.

Jutro uwarze pierwsze piwo. Mam taki zamiar, a jeśli dojdzie do skutku operacja wówczas będzie to Kolsch.

Bedzie ciekawie, bo na piecyku żeliwnym opalanym weglem i to z zaspawanymi górnymi drzwiczkami, więc dokladanie mozliwe bedzie jedynie od góry.

 

Najlepszy jest kufel. Jak dla mnie pierwsza klasa, również parze w nim herbate.

Najprawdopodbniej nastepne zamówienie bede robil w tym samym miejscu z uwagi na to, że takich kufli musze mieć około pięciu.

Trzecie słody będą już z forumowego sklepu.

Edytowane przez 13Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.