Skocz do zawartości

Odmierzanie ilości wody


Grzehoo

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli będziesz przez całe życie kopiował innych w nawet podstawowych sprawach to nigdy nie zdobędziesz doświadczenia. Mając szklankę 500 ml i 300 ml to będziesz na forum się pytał o to jak uzyskać 100 ml?

Skąd tyle hejtu o tak banalną rzecz? Mam nadzieję, że w swoim życiu do najbardziej optymalnych rozwiązań doszedłeś tylko i wyłącznie samodzielnie, sam od podstaw wynalazłeś ogień, sam sobie zbudowałeś dom i wymyśliłeś własny język. Totalnie nie rozumiem co jest złego w chęci poznania opinii innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ostoją spokoju i nie wiem dlaczego w Tobie tyle złości? Nie mam nic do Ciebie ani Twoich poczynań tylko chciałem poruszyć kwestię samodzielności. Poza tym chyba już każde krytyczne spojrzenie na świat to hejt. Za stary jestem.

 

PS: Jestem odkrywcą skali napełnienia w swoim fermentorze.

Edytowane przez yoshko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ostoją spokoju i nie wiem dlaczego w Tobie tyle złości? Nie mam nic do Ciebie ani Twoich poczynań tylko chciałem poruszyć kwestię samodzielności. Poza tym chyba już każde krytyczne spojrzenie na świat to hejt. Za stary jestem.

''Mając szklankę 500 ml i 300 ml to będziesz na forum się pytał o to jak uzyskać 100 ml?'' - jeśli to pytanie nie miało mnie w domyśle obrazić, to nie wiem po co je umieściłeś. Kwestia samodzielności wydaje mi się kluczowa przy odkrywaniu nowych rzeczy, wprowadzaniu swego rodzaju innowacji. Przy tak banalnej rzeczy ciężko odkryć coś nowego, bo i po co? Sam używałem innych naczyń do odmierzania ilości wody, a dzięki temu odpowiedziom kilku osób postanowiłem zmienić swój nawyk i wyskaluje sobie mieszadło - łatwiej, szybciej i przyjemniej. Czy doszedłbym do tego sam? Może, ale na pewno nie tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli to pytanie nie miało mnie w domyśle obrazić, to nie wiem po co je umieściłeś

Spokojnie. Nie spinaj się tak mocno. Musisz się przyzwyczaić, że czasami niektórzy drą łacha z innych, szczególnie z niewielkim stażem :P  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Albo jestem totalnie nieogarnięty jeśli chodzi o przeszukiwanie tematów na forum, albo tego tutaj jeszcze nie było. Czym odmierzacie wodę przy robieniu piwa?

 

 

 

jeśli to pytanie nie miało mnie w domyśle obrazić, to nie wiem po co je umieściłeś

Spokojnie. Nie spinaj się tak mocno. Musisz się przyzwyczaić, że czasami niektórzy drą łacha z innych, szczególnie z niewielkim stażem :P  

 

 

Już tłumaczyłem koledze na czacie, że na takie pytanie innej odpowiedzi nie dostanie. Chodziło mu o coś innego ale nie potrafił tego sformułować, no cóż początkujący tak mają, że nie potrafią wyrazić o co im chodzi. Chciał dobrze, a wyszło jak wyszło. 

 

Proponuje zakończyć tą dyskusje, kolega dowiedział się co chciał, a wiadra pomyj nie potrzeba wylewać na niego. Przestroga została dla potomnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zważyć wodę np używająć wagi łazienkowej
 

 

O kurczę, zapomniałem Wam podpowiedzieć. Wodę do refermentacji w ten sposób odmierzam. Jeśli dawkuję strzykawką, to wyliczam ilość syropu na całą warkę, stawiam słoik na wadze, wsypuję wyliczoną ilość cukru, taruję wagę i dolewam wody wg wagi 1ml=1g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zważyć wodę np używająć wagi łazienkowej

1l = 1kg

Jako chemik muszę się przypieprzyć. Otóż woda ma gęstość 1.000 tylko w bardzo skrajnym przypadku. Dodatkowo waga łazienkowa ma swoją dokładność, ja wiem, że browar to nie apteka ale ja bym nie wpadł na to, że można wodę odmierzać tak nieprecyzyjnym przyrządem. Ale to moje zboczenie zawodowe:) Ja mam wyskalowane w 20°C zlewki plastikowe 5L i błąd pomiaru tym sposobem uważam za pomijalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze fazy księżyca mogą mieć znaczenie. :)

Głupie pytanie, głupie odpowiedzi.

 

Ja odmierzam ilość wody czajnikami elektrycznymi. W miejscu gdzie warzę nie mam dostępu do ciepłej wody, więc grzeję w czajnikach.

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jeszcze na jakiej wysokości geograficznej, ale zakładając, że:

- weźmiemy średnia odległość powierzchni od środka Ziemi 6371000 m

-stala grawitacji G zaokrąglimy do 6,67 x 10^-11

- masę Ziemi zaokrąglimy do 5,98 x 10^24 kg

 

to wychodzi tak (policzę najpierw ciężar początkowy z uwzględnieniem zaokrągleń, żeby było bardziej dokładnie)

 

korzystając ze wzorów F=a*m i F=(G*M1*M2)/Rz^2

liczymy:

F(0)=(6,67*10^-11*5,98*10^24*1)/6371000^2

F przy masie 1 kg równa się przyspieszeniu

czyli a(0)=F(0)=9,825166968 m/s^2

 

wstawiając do powyższego wzoru zamiast Rz Rz+100m a(1)=9,824858541 m/s^2

 

teraz przekształcając wzór liczymy m(0)=F*Rz^2/G*Mz

m(0)=0,9998345309 kg

m(1) analogicznie dla F(1) wynosi

m(1)=0,9998031442 kg

m(0)-m(1)=0,000031386 kg czyli o tyle mniej kg zmierzymy takiej samej masy wody na wysokości 100m nad powierzchnią Ziemi

Edytowane przez Roboraff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.