Skocz do zawartości

warnik ze stali nierdzewnej jako kadź do warzenia


piwnymar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piwowarska brać!

Miałbym prośbę o pomoc/poradę w kwestii zakupu nowego gara do zacierania i chmielenia a mianowicie mój lidlowy kociołek jest już mocno zużyty (ok 50 warek robi swoje - odpryski,przypalenia itp) wiec uznałem ze nastał czas żeby zmienić na coś nowego i mam nadzieje trwalszego. Najchętniej to bym zakupił grainfathera ale 3,6k pln to trochę za dużo tak więc nastąpił czas poszukiwań tańszej opcji. Podczas poszukiwań godnego następcy zmęczonego lidlkociołka natrafiłem na taki oto warnik w sensownej cenie (pojemność rzeczywista 30l ze stali, model RCWK 40l, cena ok 450 pln) :

http://www.cateringroyal.de/en/node/296

no i  w jednym sklepie był link do instrukcji do tego ustrojstwa w którym zaznaczone było, że warnik nadaje się jedynie do wody i nie należy go używać do napojów zawierających cukier i alkohol co mnie trochę zdziwiło bo przecież jak coś się nadaje do gotowania wody którą potem spożywamy to czemu wykluczone są wszelkie inne płyny.W instrukcji materiał  z którego wykonany jest gar jest opisany jako "stal szlachetna" ale bez żadnych innych szczegółów a jako że w kwestii stali jestem zupełnie zielony to miałbym pytanie do bardziej doświadczonych kolegów czy nadaje się to warzenia piwa czy może należy to odpuścić i szukać nowego sprzętu gdzie indziej?

Dodam ze mam możliwość grzania tylko elektryka

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Pozdrawiam

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://nomart.redcart.pl/p/487/14672463/warnik-inox-kociol-zacierny-warzelny-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html

Nie wiem czy różnią się znacząco, ale przy tym twierdzą, że nadaje się do warzenia. Ważna jest maksymalna temperatura jaką możesz ustawić, 100oC może być mało. Mając maksymalną dostępną temperaturę 110oC masz pewność, że osiągniesz wrzenie.

Edytowane przez baczek1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/garnek-elektryczny-hyundai-pc200ss-pasteryzacja-i5660290822.html

 

Ustawiasz na max i po problemie. Czasami trzeba obejść wyłącznik termiczny. Mam coś takiego, tylko że emalie.

Edytowane przez HomoChemicus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wlasnie sprawilem sobie taki warnik (tutaj chyba najtaniej jak do tej pory widzialem: http://www.gastrro.pl/royal-catering-warnik-do-wody-30-l.html).

Zanim go nabylem poczytalem fora i gdzies wyczytalem, ze nie nadaje sie do warzenia, bo jest z termostatem. Podobalo mi sie jednak rozwiazanie, ze wbudowana ma grzalke, bo ani nie mam gazu ani zony, ktora lubi zapach piwa ;). Napisalem wiec zapytanie na forum elektrykow i doradzono mi przerobke warnika tak zeby obejsc termostat. Wiec zakupilem dodatkowy modul i wlasnie w ten piatek z sasiadem zamontowalem modul, ktory pozwala mi regulowac moc grzalki. Problem z termostatem jest taki, ze on jest albo wlaczony albo wylaczony (zawsze chodzi na 100% mocy jak jest wlaczony), wiec wyobraz sobie, ze jak probujesz utrzymac np. 61 stopni, to poprostu wlaczasz i wylaczasz pelna moc zmiennie przy tych 61 stopniach. I to jest chyba powod dlaczego niektorzy forumowicze uznali taki warnik za niedostosowany do warzenia piwa. Moj juz jest przerobiony i powinno chodzic (jeszcze nie warzylem na nim). Stal jest szlachetna, ale bardzo cienka. Nie wiem jaki to ma wlplyw na warzenie.

 

Ogolnie jezeli chcesz, to moge wyslac zdjecia i opis jak podlaczylismy ten sterownik zeby obejsc termostat. Generalnie jak tylko otwierasz warnik, przepada Ci automatycznie gwarancja. Wez to pod uwage.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi:)

 

Fader

Co do gwarancji to oczywiście od razu ją stracę bo garnek potrzebuje podstawowych modyfikacji w postaci zaworu kulowego pod filtrator z oplotu który znakomicie się spisuje podczas filtracji brzeczki - polecam wszystkim bo przeróbka prosta a bardzo ułatwia warzenie. Poza tym ten wskaźnik poziomu cieczy jest na pewno kłopotliwy w czyszczeniu i może być źródłem zakażeń wiec tez od razu idzie do demontażu.

Piszesz ze musiałeś zmostkowac termostat w tym warniku ale powodem było jedynie to ze grzałka działała na maxa albo wogole?na pewno dobrze jest mieć taka regulacje mocy grzania aczkolwiek w lidlowych garach takiej regulacji nie ma i nikt ich nie wykluczał ich z tego powodu do warzenia piwa wiec myślę ze nawet bez tej przeróbki spokojnie można by dobre piwko warzyć ale jakbyś mógł wrzucić jakieś zdjęcie z opisem jak to zrobiliście to byłoby super zwłaszcza że z tego co widzę zainteresowanych jest więcej:)  

Testowałeś może ten gar przed przeróbką termostatu?udawało się osiągnąć intensywne gotowanie podczas chmielenia?w lidlowskim był to problem wiec się dodatkowa grzałką nurkową musiałem wspomagać

 

sugarsweet

Wg instrukcji wymiary zewnętrzne to

 dł. x szer. x wys = 39x39x52,3 cm

więc można by wyliczyć wysokość wewnętrzną ze wzoru na objętość walca

 

Generalnie moją największą wątpliwość wzbudziło poniższe stwierdzenie z instrukcji i to ono mnie skłoniło do zapytania na forum:

 

"Warnika nie należy stosować do:

• przygotowywania napojów i płynnych potraw;

• podgrzewania cieczy zawierających cukier, słodzik, kwasy, alkalia lub alkohol;"

 

Skoro jest taki zapis to może on tylko wynikać z ograniczeń materiału z którego jest wykonany gar stąd moje pierwotne pytanie o jakość tej stali.

 

Link do instrukcji:

http://sklep.jggastro.pl/pl/p/file/b9ef2c883dfc5a74c0ba8cbbbdfbb2de/instrukcja-warniki.pdf

 

Byłoby super gdyby ktoś potwierdził, że to co piszą w tej instrukcji to bullshit i ten gar spokojnie można do warzenia wykorzystywać:)Jest o tyle lepszy od innych tego typu garów, że jest ze stali, ma bardzo mocna grzałkę oraz z 10% większą pojemność niż gary z lidla

 

Pozdrawiam

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w lidlowych garach takiej regulacji nie ma

co by nie zmieniać rzeczywistości,

to w wersji 2.0 garnek lidlowy posiada automatyczną redukcję mocy o 1/2 przy dochodzeniu do temperatury zadanej.

Nie jest to regulacja mocy, ale rozwiązanie przy zacieraniu się sprawdza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piwowarska brać!

Miałbym prośbę o pomoc/poradę w kwestii zakupu nowego gara do zacierania i chmielenia a mianowicie mój lidlowy kociołek jest już mocno zużyty (ok 50 warek robi swoje - odpryski,przypalenia itp) wiec uznałem ze nastał czas żeby zmienić na coś nowego i mam nadzieje trwalszego. Najchętniej to bym zakupił grainfathera ale 3,6k pln to trochę za dużo tak więc nastąpił czas poszukiwań tańszej opcji. Podczas poszukiwań godnego następcy zmęczonego lidlkociołka natrafiłem na taki oto warnik w sensownej cenie (pojemność rzeczywista 30l ze stali, model RCWK 40l, cena ok 450 pln) :

http://www.cateringroyal.de/en/node/296

no i  w jednym sklepie był link do instrukcji do tego ustrojstwa w którym zaznaczone było, że warnik nadaje się jedynie do wody i nie należy go używać do napojów zawierających cukier i alkohol co mnie trochę zdziwiło bo przecież jak coś się nadaje do gotowania wody którą potem spożywamy to czemu wykluczone są wszelkie inne płyny.W instrukcji materiał  z którego wykonany jest gar jest opisany jako "stal szlachetna" ale bez żadnych innych szczegółów a jako że w kwestii stali jestem zupełnie zielony to miałbym pytanie do bardziej doświadczonych kolegów czy nadaje się to warzenia piwa czy może należy to odpuścić i szukać nowego sprzętu gdzie indziej?

Dodam ze mam możliwość grzania tylko elektryka

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Pozdrawiam

Marek

 

Trzeba było zapytać na forum piwowarskim

Dzięki wszystkim za odpowiedzi:)

 

Fader

Co do gwarancji to oczywiście od razu ją stracę bo garnek potrzebuje podstawowych modyfikacji w postaci zaworu kulowego pod filtrator z oplotu który znakomicie się spisuje podczas filtracji brzeczki - polecam wszystkim bo przeróbka prosta a bardzo ułatwia warzenie. Poza tym ten wskaźnik poziomu cieczy jest na pewno kłopotliwy w czyszczeniu i może być źródłem zakażeń wiec tez od razu idzie do demontażu.

Piszesz ze musiałeś zmostkowac termostat w tym warniku ale powodem było jedynie to ze grzałka działała na maxa albo wogole?na pewno dobrze jest mieć taka regulacje mocy grzania aczkolwiek w lidlowych garach takiej regulacji nie ma i nikt ich nie wykluczał ich z tego powodu do warzenia piwa wiec myślę ze nawet bez tej przeróbki spokojnie można by dobre piwko warzyć ale jakbyś mógł wrzucić jakieś zdjęcie z opisem jak to zrobiliście to byłoby super zwłaszcza że z tego co widzę zainteresowanych jest więcej:)  

Testowałeś może ten gar przed przeróbką termostatu?udawało się osiągnąć intensywne gotowanie podczas chmielenia?w lidlowskim był to problem wiec się dodatkowa grzałką nurkową musiałem wspomagać

 

sugarsweet

Wg instrukcji wymiary zewnętrzne to

 dł. x szer. x wys = 39x39x52,3 cm

więc można by wyliczyć wysokość wewnętrzną ze wzoru na objętość walca

 

Generalnie moją największą wątpliwość wzbudziło poniższe stwierdzenie z instrukcji i to ono mnie skłoniło do zapytania na forum:

 

"Warnika nie należy stosować do:

• przygotowywania napojów i płynnych potraw;

• podgrzewania cieczy zawierających cukier, słodzik, kwasy, alkalia lub alkohol;"

 

Skoro jest taki zapis to może on tylko wynikać z ograniczeń materiału z którego jest wykonany gar stąd moje pierwotne pytanie o jakość tej stali.

 

Link do instrukcji:

http://sklep.jggastro.pl/pl/p/file/b9ef2c883dfc5a74c0ba8cbbbdfbb2de/instrukcja-warniki.pdf

 

Byłoby super gdyby ktoś potwierdził, że to co piszą w tej instrukcji to bullshit i ten gar spokojnie można do warzenia wykorzystywać:)Jest o tyle lepszy od innych tego typu garów, że jest ze stali, ma bardzo mocna grzałkę oraz z 10% większą pojemność niż gary z lidla

 

Pozdrawiam

 

Zakażenie podczas zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena jak kociołka w wersji z nierdzewki a grzałka 3kW, też o takim myślę ;-)

 

Poprawka (pomyliłem cenę netto z brutto) - widzę że "lidl" w wersji INOX jest o ponad stówkę tańszy, do zacierania moc lidla wystarczy (do gotowania lepsza byłby warnik; ale i tak wygodnie jest mieć ekstra grzałkę nurkową...)

Różnica w cenie to już prawie koszt sterownika Pamela... chyba już się nie interesuję warnikami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,
Niedawno kupiłem taki sam warnik (poj. 21l.) i na chwilę obecną wymieniłem tylko plastikowy kranik na zawór kulowy oraz dołożyłem do środka filtr z oplotu. 

Pierwsze warzenie prawdopodobnie w przyszły weekend.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I jak poszło?

Zacieranie bardzo fajnie. Grzałka 3 kW daje sobie bez problemu radę. Dzięki temu, że jest schowana pod dnem to nie przypala się jak na chwilę przestanie się mieszać. Filtracja standardowo jak na oplocie. Gotowanie dość intensywne tzn. mocno bulgocze. Kiedy zmniejszam temperaturę, to termostat wyłącza grzałkę i przestaje wrzeć. Jest to jedyna wada jak dla mnie, którą da się rozwiązać stosując przeróbki, jak kolega Fader.

 

Ogólnie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.