Skocz do zawartości

IIPA zasyp


lesiux

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Koledzy,

 

Zamierzam popełnić w najbliższym czasie IIPA. Mam w domu na stanie 1,5kg monacha i chciałbym go zużyć, bo leży już ponad 2 miesiące. Dorzuciłbym z 7kg pale ale co by mieć ok 20l 19blg. Czy taka ilość monacha nie zepsuje piwa w tym stylu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie monachijskiego do IPA się nie sypie, ale co kto lubi...

Są tacy co sypia go zamiast karmelu.

 

 

O Iipa jest niezły artykuł na BYO.

Przeczytaj! Mądrze piszą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy monach poza ciemniejszym kolorem wniesie coś innego do piwa? Cukier też zamierzam dać, tylko jeszcze nie wiem jakie ilośći? Są jakieś konkretne wytyczne na warke czy wg uznania?

Wniesie posmaki typowe dla tego słodu. Czyli przede wszystkim dużo wyraźniejszą słodowość.

 

To ma być IIPA więc i 1kg cukru nie zaszkodzi . Monach normalnie jest dodawany do ALE np. dark ale i naprawdę nie zaszkodzi ci w piwie :)

Aż tak śmiało bym raczej tego cukru nie sypał. Do belgijskich tripli dodaje się często 1kg cukru i wychodzą one mocno wytrawne, w IIPA raczej oczekujemy większej pełni. Choć oczywiście wiele jeszcze zależy od esktraktu, schematu zacierania itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę celował w 19blg, zacierać chcę na wytrawnie, bo generalnie ulepków nie lubię, stąd nie dodaję żadnych słodów karmelowych. Mam nadzieję, że monach nie wniesie za bardzo nic z tych rzeczy, stąd moje pytania do Was.

 

 

 

Aż tak śmiało bym raczej tego cukru nie sypał.

 

Skoro 1kg za dużo to ile? 0,5kg będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aż tak śmiało bym raczej tego cukru nie sypał.
 

 

W tej kwestii każdy musi sobie sam wyrobić zdanie , Tak jak piszesz zależy to od schematu zacierania . Gdyby zacierać na słodko i dodać 1 kg. cukru to nie sądzę żeby piwo było max wytrawne . Kolega chce zacierać na wytrawnie więc tutaj może byc za dużo . 500 gram powinno być ok . Ja kiedyś do IIPA dodałem cukier Muscovado dark i wniósł fajny aromat oraz trochę podkręcił kolor. Warto pokombinować trochę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może macie jakieś swoje doświadczenia odnośnie zacierania IIPA? Czytałem w paru miejscach, że przy zacieraniu na wytrawnie wychodzi dość niefajna goryczka, bo nie ma kontry słodowej. Nie wiem czy te 67-68 nie byłoby lepsze niż 64-65 aby uniknąć powyższego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak.

 

można na dowolnym etapie fazy zimnej ( zwłaszcza w stylu jak IIPA )- ale suchy - trzeba pamiętać że cukier 100% biały kryształ to wyjątkowo nieprzyjazne środowisko dla potencjalnie niebezpiecznych dla piwa mikroorganizmów.

 

Dzięki temu masz mniejsze straty w osadach - pamiętać tylko trzeba że cukier lepiej rozpuszcza się w ciepłym ( gorącym ) oraz że trzeba będzie mieszać - czyli dodawanie po napowietrzeniu lub trakcie fermentacji a już całkowicie zadaniu drożdży a nie daj boże po lub pod koniec burzliwej bardzo może wpłynąć na utlenienie piwa.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli dodawanie po napowietrzeniu lub trakcie fermentacji a już całkowicie zadaniu drożdży a nie daj boże po lub pod koniec burzliwej bardzo może wpłynąć na utlenienie piwa.

A jaki jest problem, żeby zrobić syrop i wlać te 0,5l z cukrem do wiadra? Nic nie trzeba mieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czyli dodawanie po napowietrzeniu lub trakcie fermentacji a już całkowicie zadaniu drożdży a nie daj boże po lub pod koniec burzliwej bardzo może wpłynąć na utlenienie piwa.

A jaki jest problem, żeby zrobić syrop i wlać te 0,5l z cukrem do wiadra? Nic nie trzeba mieszać.

 

nie ma :) 

tylko im niższy ekstrakt tym zwiększa się ryzyko infekcji :) 

no i więcej babrania się :) 

 

Ja osobiście dodaje  do gotowania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli dodawanie po napowietrzeniu lub trakcie fermentacji a już całkowicie zadaniu drożdży a nie daj boże po lub pod koniec burzliwej bardzo może wpłynąć na utlenienie piwa.

A jaki jest problem, żeby zrobić syrop i wlać te 0,5l z cukrem do wiadra? Nic nie trzeba mieszać.

 

nie ma :)

tylko im niższy ekstrakt tym zwiększa się ryzyko infekcji :)

no i więcej babrania się :)

 

Ja osobiście dodaje  do gotowania :)

 

Pół litrem nie rozcieńczysz jakoś strasznie, poza tym to IIPA ;) Ja generalnie też daję do gotowania, chyba że zapomnę :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - pól litra na kilo cukru - dodatkowego ryzyka wiele nie wniesie :P nawet i 0.7 :) 

 

poza tym pól litra na 20l doda jakieś pół procent alkoholu - plus oczywiście cukier :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.